Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Barışı canlandırma umudu

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 580
49
Barışı canlandırma umudu

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) adına İsrail’le barış müzakerelerini yürüten Saib Erakat, Mitchell komisyonu raporunda yer alan “Musevi yer...


“Bizim için Musevi yerleşim merkezlerinin dondurulması işin anahtarıdır. Umutlarımız kırılmış durumdadır. Umutlarımızın yeniden canlanması Mitchell raporunun uygulanmasına bağlıdır. Ancak yerleşim merkezlerinin genişlemesi devam ettiği sürece bu mümkün olamaz. Bu genişlemenin durması lazım. Yerleşim merkezleri ile barış arasında bir tercih yapacaksınız. İkisi bir arada olamaz”.

       İsrail Başbakanı Ariel Şaron, daha önce yaptığı açıklamada Musevi yerleşim merkezlerinin genişletilmesinin dondurulması önerisini reddettiklerini söylemişti. “Şiddet, Ariel Şaron’un çıkarlarına hizmet ediyor” diyen Erakat, İsrail başbakanının şiddeti tırmandırmak isteyeceği iddiasını da ortaya attı. FKÖ temsilcisi, “Mitchell raporu, Bush yönetimi açısından gerçek bir test niteliği taşıyor. Bush’un, raporun vardığı sonuçları kabul ederek ‘bunları uygulayalım’ deyip demeyeceğini merak ediyoruz. Umarım yeni Amerikan yönetimi bu konuda eyleme geçmeyi seçer” diye konuştu.

       

POWELL-ABBAS GÖRÜŞMESİ

        Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, FKÖ’nün “iki numaralı adamı” Ebu Mazen takma adlı Mahmud Abbas ile Washington’da görüştü. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher yaptığı açıklamada “Ortadoğu ile ilgili kapsamlı bir görüşme oldu. Taraflar, bölgedeki şiddet hareketlerini, ekonomik durumu ve görüşmelere yeniden başlama gibi konuları ele aldılar” dedi. Boucher, tarafların Mitchell komisyonu raporu konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti. Mahmud Abbas ise görüşme sonunda açıklama yapmadı.

Ntv

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) adına İsrail’le barış müzakerelerini yürüten Saib Erakat, Mitchell komisyonu raporunda yer alan “Musevi yer...