Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Başkan Doğana yeni dava

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 723
31
Başkan Doğana yeni dava

16 Mayıs—  İddianamede, Doğan’ın, belediyeye ait bir gayrimenkulü ilk satış fiyatından 70 milyar lira daha düşük bedelle bir şirkete ...


4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanmasına İlişkin Yasa uyarınca soruşturmayı tamamlayan Kanadoğlu iddianamesinde, Doğan’ın belediyeye ait 26 bin 164 metrekarelik bir taşınmazı kapalı teklif usulüyle satışa çıkardığı kaydedildi. İlk ihalede taşınmazın, 500 milyar liraya Ahmet Tatar’a kaldığı belirtilen iddianamede, bu ihalenin daha sonra iptal edildiği ifade edildi.

       İddianamede, Ahmet Tatar’ın gözaltına alındığı sırada yapılan ikinci ihalede ASKO şirketi ile organik bağı belirlenen ESKO şirketine aynı gayrimenkulun 430 milyar liraya satıldığı kaydedildi. Doğan’ın, taşınmazın ESKO adlı şirkete satılması için zemin hazırlandığı bildirilen iddianamede, Doğan’ın böylece belediyeyi 70 milyar lira zararı uğrattığı ileri sürüldü.

       İddianamede, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan’ın Türk Ceza Kanunu’nun “görevi kötüyü kullanma” fiilini düzenleyen 240. maddesine göre 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istenildi.

       Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu, aynı taşınmazın satışına ilişkin süreçteki rolü bulunan 9 belediye görevlisi hakkında da ayırma kararı vererek, bu kişiler hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gereğini yapmasını istedi.

       

BİRİNCİ DAVA

       Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, daha önce de Celal Doğan’ın belediyeye ait bir arsayı, düşük bedelle Altınbaş Holding’e satarak, “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı. Doğan bu davadan da önümüzdeki günlerde Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nde yargılanacak.

       

Ntv

16 Mayıs—  İddianamede, Doğan’ın, belediyeye ait bir gayrimenkulü ilk satış fiyatından 70 milyar lira daha düşük bedelle bir şirkete ...