Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Başsavcılıklara uyarı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 511
106
Başsavcılıklara uyarı

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cumhuriyet Başsavcılıklarını, izleme kurullarının “ivedilikle” kurulması konusunda ikinci kez uyardı....


İzleme kurullarının oluşturulması için adli yargı adalet komisyonlarının gerekli çalışmalara derhal başlamasının istendiği genelgede, ancak bugüne kadar bakanlığa bu konuda bir cevap gelmediği bildirildi.

       Genelgede, bu konuda “ivedilikle” işlem yapılması ve sonucundan Bakanlığa bilgi verilmesi istenerek, gerekli işlemlerin yapılması için genelgenin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli yargı adalet komisyonu başkanlıklarına iletilmesi talep edildi. Adalet Bakanlığı, 10 Ağustos 2001 tarihinde, Cumhuriyet başsavcılıklarına gönderdiği genelge ile izleme kurullarının “derhal” kurulmasını istemişti.

       

ÜYELERİN ÖZELLİKLERİ

        Genelgede, izleme kurullarının üyelerinin, kanunda öngörülen niteliklere sahip ve toplumda saygınlıkları ile tanınan kişiler arasından seçilmesinde hassasiyet gösterilmesinin, söz konusu hizmetin amacına ulaşması bakımından büyük önem arz ettiği belirtildi.

       İzleme kurulu üyelerine ilgili adalet komisyonunun bulunduğu binada bir çalışma odasının tahsil edileceği, sekreterya hizmetlerinin aynı komisyonun bürosu tarafından yürütüleceği ve izleme kurulu üyelerine gerekli tüm kolaylıkların sağlanacağı ifade edilen genelgede, izleme kurulu üyelerine göreve başlamalarından itibaren 3 ay içinde, adalet komisyonunca belirlenecek tarih ve saatlerde ilgili yönetmelikle belirtilen konularda göreve hazırlayıcı eğitim verileceği kaydedildi.

       Genelgede, eğitim konularına ilişkin mevzuat ve ders notlarının Adalet Bakanlığı’nca hazırlandığı ve adalet komisyonlarına gönderildiği bildirildi.

       

Ntv

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cumhuriyet Başsavcılıklarını, izleme kurullarının “ivedilikle” kurulması konusunda ikinci kez uyardı....