Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Bayar: Başarı Telekomun satışı değil

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 152
36
Bayar: Başarı Telekomun satışı değil

Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, programın başarısının sadece Telekom’a bağlanması veya parasal boyutunun ortaya çıkarılmasının doğru bi...


Finansinvest’in yabancı kurumsal yatırımcı ve fon yöneticilerinin katılımı ile düzenlediği “Kriz Sonrası Türkiye” konferansında konuşan Bayar, ekonomik programın başarısının sadece Telekom’a bağlanması veya parasal boyutunun ortaya çıkarılmasının doğru olmadığını söyledi. Telekom’a dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Bayar, Telekom’un özelleştirilmesinin felsefi yönden saptığını, şimdi artık “Ne kazanabiliriz, kaça satabiliriz? Önce satılsaydı ne kazanabilirdik?” gibi yaklaşımların öne çıktığını kaydetti.

       Uğur Bayar, şunları söyledi:

       “Programın başarısı sanki Telekom’un özelleştirilmesine bağlı. Bu yaklaşımlar doğru değil. Tabii işin bir de parasal yönü var. Bu da önemlidir. Devlet telekomünikasyon, otel yönetimi, hava yolları yönetimini hükümetin yönetim kapasitesiyle yapacak mı? Veya özel teşebbüsün gelişmesinde imkan sağlayıp da sosyal kalkınmayı bu şekilde mi gerçekleştirmeye uğraşıyor? Hükümetler bu özel şirketlere bir tax (vergi) mekanizmasıyla ortak olur. Bırakın bu şirketleri pırıl pırıl parlasın, gelişsin, ülkeye vergi ödesin. İşte önemli olan aktarılması gereken konu budur. Maalesef kimse bundan söz etmiyor.”

       Türkiye’nin mükemmel bir müteşebbis ruhu olması gerektiğini ifade eden Bayar, “Hükümet bundan tam katma değer elde edebilmeli. Bunun yaratıcılığına yaratıcılık katmalıdır” dedi.

       

İDARE’NİN YENİ PROJELERİ

        Petrol Ofisi’nin yüzde 51’inin satışının ardından gelen yöneticilerin 8-10 ay içinde şirketi modern bir şirkete dönüştürdüklerini vurgulayan Bayar, “Petrol Ofisi’nde geri kalan hisselerimizi de satacağız. Burada önemli olan piyasanın tepkisidir. Bunu uygun mu karşılayacaklar yoksa karşılamayacaklar mı? Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke olarak görülüyorsa, umarım böyledir, bu projeler gerçekleştirilebilecektir” diye konuştu.

       Bayar, Tüpraş’ı üçüncü kez halka açacaklarını belirterek, bu halka açılmayla hükümetin şirketteki kontrolünün artık yüzde 51’in altına düşeceğini bildirdi. Uğur Bayar, Petrol Ofisi ve Tüpraş dışında Tekel ve Şeker Fabrikaları ile THY’nin de özelleştirilmesinin gündemde olduğunu hatırlatarak, son gelişmelerden büyük çapta cesaretlendiğini, bunun da hükümetin taahhütlerinden dolayı olduğunu söyledi.

       Bayar, konuşmasının ardından bir katılımcının “Devlet bütün özelleştirmeyi neden sizin kurumunuz altında toplamayıp değişik kurumlarda yapıyor?” sorusu üzerine, kendisinin de aynı fikirde olduğunu, özelleştirmenin tek bir kurum altında gerçekleştirilmesi gerektiğini ve özelleştirmeyi başarıyla yapan bütün ülkelerde de durumun böyle olduğunu belirtti.

       Bayar, programda belirtilen 2.3 milyar dolarlık özelleştirmenin sadece 1 milyar dolarının Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

       

BAYAR SORULARI YANITLADI

       Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Uğur Bayar, Telekom’a ilişkin bir soru üzerine, Türkiye’de maalesef meselenin esasının dikkatlerden kaçtığını söyledi.

       Bayar, şöyle konuştu:

       “Devlet Telekom olsun, petrol olsun, hava yolları olsun, otel işletmeciliği olsun buraları kamu işletmeciliği mantığıyla mı yapmaya devam edecek ya da buradaki bilgi teknolojilerindeki atılımları özel sektörün yaratıcı gücü ve kaynaklarıyla mı yapacak? Burada sadece kendisinin denetleyici bir kurum olarak bu sektördeki oyuncuların adil rekabet koşulları içinde mücadele ortamı yaratan, düzen sağlayan bir kurum olarak mı kalacak? Ekonomik programın başarısının sadece Telekom’a bağlanması veya parasal boyutunun ortaya çıkarılması doğru bir yaklaşım değildir. Burada gözden kaçırılmaması gereken husus devletin artık korkunç küresel rekabetin içinde kamu yönetimi mantığıyla devam edemeyeceğidir. Burada özel sektör kaynak ve yaratıcılık getirdikten sonra devlet oraları regüle edecek ve denetleyecektir.”

       Bayar, gelecek dış desteğe ilişkin bir soru üzerine de gelecek kredinin fevkalade müspet bir görüntü sergilediğini ifade ederek, “IMF’den kaynak isteyip de alamayan bir sürü ülke var. Türkiye’ye bu miktarın verilmesi Türkiye’nin kredi büyüklüğü olduğunun bir göstergesidir” dedi.

       ÖİB Başkanı Bayar, yapılan son çalışmaların niteliğine ilişkin bir soru üzerine de, “Biz şu anda fevkalade rahatız. Çalışmalarımız devam ediyor. Beklediğimiz, piyasaların biraz daha düzgün hale gelmesidir” dedi.

Ntv

Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, programın başarısının sadece Telekom’a bağlanması veya parasal boyutunun ortaya çıkarılmasının doğru bi...