Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Baykal: Krizin nedeni kötü yönetim

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 766
3
Baykal: Krizin nedeni kötü yönetim

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ekonomik krizin nedeninin ülkeyi yıllardır yöneten kötü yönetimler olduğunu belirterek, “Türkiye’yi bu nok...


Yaşanan krizle ilgili yapılan tartışmalarda, emek dünyasının duyarlılıklarının tartışma dışı bırakıldığını ve emek kesiminin duyarlılıklarını ortaya koymak isteyenlerin konuyu sabote etmekle suçlandığını anlatan Baykal, yaşanan krizin sadece ekonomik değil, aynı zamanda siyasal ve sosyal bir kriz olduğunu kaydetti.

        Ülkenin içinde bulunduğu sorunların, konuya matematiksel bir denklem gibi yaklaşmakla çözülemeyeceğini ve bu sorunun özü itibariyle siyasal ve sosyal bir sorun olduğunu vurgulayan Baykal, şöyle devam etti:

       “Biz bunları anlatıyoruz ama bizi dinlemiyorlar. Amerika’ya gidiyorlar, bizim söylediklerimizi orada Amerikalılar söyleyince ciddiye almak zorunda kalıyorlar. Yolsuzlukları halledin diyorlar, niye diyorlar, çünkü onlar da biliyor ki sorunun özü orada.

       Tüm bu yaşananlardan sonra çıkıp, bize destek verin, bize güvenin diyorlar. Niye bunu istiyorlar, her istediklerini yapmıyorlar mı. Ama artık anladılar ki bu güvene ihtiyaçları var. Çünkü o güven olayın sosyal boyutudur ve bu boyut, artık MGK’da, Amerika’da, DSİ salonlarında ve sokakta heryerde karşımıza çıkacak. Türkiye bu noktaya bir günde gelmedi. Yıllardır ülkeyi yöneten kötü yönetimler, sağ siyaset anlayışı, ülkeyi bu noktaya getirdi. Türkiye’yi bu noktaya, ekonomik mucize yaratacağız diyenler, onları alkışlayanlar ve maalesef onlara oy verenler getirmiştir.”

       

“EKONOMİK KRİZ, SOSYAL BİR KRİZE DÖNÜŞME YOLUNDA”

        Ülkenin bu krizden çıkış noktasının, yaratılan hasarın doğru tespiti ve bu hasarın yükünün adaletli dağıtılmasından geçtiğini ve artık Türkiye’nin bir daha yolsuzluğa ve yanlış borçlanmaya tahammülü kalmadığını vurgulayan Baykal, “Gelinen noktada alın terini unutmanın, olanağı yoktur” dedi. Türkiye’nin gerek fona devredilen bankalar gerekse kamu bankaları aracılığıyla büyük bir çıkmazın içine sokulduğunu ve ortaya çıkan bu durumda faturayı kimin ödeyeceğinin büyük önem taşıdığını anlatan Baykal, şu anki uygulamada yükün, halkın sırtına yükleneceğinin işaretlerinin şimdiden verildiğini söyledi.

        Hazinenin, bankalara dövize endeksli tahvil vermesinin bunun en açık göstergesi olduğunu ifade eden Baykal, alınacak dış desteğin de faturanın halka yüklenmesinin zamana yayılması anlamına geldiğini kaydetti. Baykal sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyanın her yerinde de bizde de, çevreyi kirleten bunun bedelini ödüyor. Ama maalesef o bankaları boşaltanlar, doldurmuyor. Onların yerine halk dolduruyor, bu çok yanlış bir politikadır. Ekonomik kriz, sosyal bir krize dönüşme yolunda hızlı ilerliyor. Önümüzdeki süreçte bizi çok daha ağır bir tablo bekliyor ve maalesef bir şey yapılmıyor. İşsizlik hat safhada. Türkiye’de en büyük sosyal kriz ve sosyal adaletsizlik, işsizlik olarak ortaya çıkıyor. Gelinen noktada, sosyal sorunların çok daha artmasından büyük kaygı duyuyorum. Bu kriz kimse için sürpriz sayılmamalıdır. gelinen noktanın kaçınılmaz olduğunu yıllarca söyledik ve dikkati buraya çekmeye çalıştık. Ama bizi dinleyen olmadı. 2001 yılı enflasyon hedefleri, milli gelir ve ekonomik küçülme, 1977 yılının daha gerisindedir. Peki o zaman niye 4 yıldır Türkiye’yi küçülttük, halka bu kadar ıstırap çektirdik. Bunun hesabını verecek kimse yok mu? Bunu klasik hesap sorma kaygısıyla söylemiyorum. Sağlıklı bir çıkış noktası, bu hesabın görülmesiyle ortaya çıkacaktır ve bunları sormak da oyun bozanlık değildir. Tüm bu karamsar tabloyu ortaya koyarken kimse sanmasın ki bir çıkış yolu yoktur. Türkiye’nin çıkış yolu vardır ve bu yol, kendi içimizde gereğini yerine getirerek açılacaktır.”

       

       

Ntv

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ekonomik krizin nedeninin ülkeyi yıllardır yöneten kötü yönetimler olduğunu belirterek, “Türkiye’yi bu nok...