Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Baykal: Parti sorunları parti içinde tartışılır

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 430
75
Baykal: Parti sorunları parti içinde tartışılır

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti içinde yaşanan sorunların konuşulacağı yerin CHP platformları olduğunu belirterek, “Yani iyi partili, part...


Baykal, oyunda “istibdat döneminin anlatıldığının” hatırlatılması üzerine, her dönemin kendine özgü yönleri bulunmasına karşın yaşamın bütünlük gösterdiğini ifade ederek, “Geçmişi biz, bugün yaşadıklarımızın penceresinden algılıyoruz. O bakımdan Neyzen Tevfik’in koşulları pek çok noktada hiç yabancı gelmiyor ve sorunlar devam ediyor” dedi.

       

“OYUNDAN ÇIKARILACAK DERS”

        Baykal, “Böyle bir oyundan nasıl ders çıkarırsınız?” sorusu üzerinde de sanatın işlevinin insanları ve toplumları kendi kendisiyle yüzleştirmek ve hesaplaşmaya çağırmak olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

        “Hiç kuşkusuz o dönemle bugün sahnede karşı karşıya kalmamız, hem o dönem adına hem de bugün için hesaplaşma fırsatı veriyor. Baskının, zulmün ve haksızlığın kimseye bir şey kazandırması söz konusu değil. Demokrasi, özgürlük, insana saygı, özellikle de sanata ve kültüre saygı, işin başı.”

       

PARTİ İÇİNDEKİ SORUNLAR

        Deniz Baykal, gazetecilerin parti içinde yaşanan sorunları hatırlatması üzerine, “Bu sorunların konuşulacağı yer, parti platformlarıdır. Yani iyi partili, partisinin sorunlarını partide konuşur ve tartışır. Ben, Genel Başkan olarak buna özen gösteririm ve herkesin de özen göstermesi gerekir” dedi.

        Avustralya’da geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Esad Coşan’ın, Süleymaniye Camii haziresine defnedilmek istenmesi konusunda görüşlerinin sorulması üzerine Baykal, bu konuya tepkisiz kalmadığını söyledi. Baykal, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bakanlar Kurulu kararını iade etmeden önce, kendisinin, “bunun hukuk devletine yakışmayan keyfi ve ayrımcı bir uygulama olduğunu” söylediğini hatırlattı.

        Oyunun ardından sahneye çıkan Baykal, oyuncu Burak Sergen’e bir buket çiçek sundu. Baykal, daha sonra, sanatçıların sorunlarını konuşmak için Tiyatrokare’nin kurucusu sanatçı Nedim Saban ile oyunun yönetmeni Işıl Kasapoğlu ve aralarında Refik Erduran, Ahmet Uğurlu, Aykut Oray, Tuncay Özinel’in de bulunduğu sanatçılarla birlikte Merit Antique Otel’de akşam yemeği yedi.

       

       

Ntv

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti içinde yaşanan sorunların konuşulacağı yerin CHP platformları olduğunu belirterek, “Yani iyi partili, part...