Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Bildt: Yugoslav ekonomisinin düzeltilmesi yıllar sürebilir

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 431
66
Bildt: Yugoslav ekonomisinin düzeltilmesi yıllar sürebilir

Birleşmiş Milletler’in Balkanlar bölgesi özel temsilcisi Carl Bildt, Yugoslavya ekonomisinin mafyanın mezbeleliğine dönüşmüş felaket bölgesi old...


Bildt, “Bu, muhtemelen Avrupa’nın en yoksul ve kesinlikle de, en çok yolsuzluğa batmış, çürümüş ekonomisi, mafya ekonomisine dönüşmüş ve hiçbirşey çok süratle düzeltilemeyecek” dedi.

       

YUGOSLAVYA’NIN BM ÜYELİĞİ

       Balkan meselelerinde tecrübeli bir arabulucu ve İsveç’in eski başbakanı olan Bildt, Yugoslavya’nın Birleşmiş Milletler’e tam üyeliğini yeniden kazanmasının hayati öncelikli konu olduğunu, böylece, yabancı sermaye piyasalarından yararlanmanın yolunun açılacağını söyledi.

       Yugoslavya’nın yeni Devlet Başkanı Vojislav Kostunica’nın, BM’nin Balkanlar’a dair kararlarının gereklerini yerine getirmeye hazır olduğunu açıkça ifade ettiğini hatırlatan Bildt, Belgrad yönetiminden, BM’ye üyelik başvurusunu çok yakın bir gelecekte göndermesini beklediğini kaydetti.

       Bildt, Yugoslavya’nın BM’ye tam üyeliğini yeniden kazanmasının haftalar ya da en fazla aylar alacağını, daha sonra da, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkilerin normale dönmesinin yolunun açılacağını bildirdi.

       Bildt, dünya kamuoyunun, Yugoslavya’nın baskın cumhuriyeti Sırbistan’ın, kış mevsiminde enerji ve ilaç sıkıntısı gibi acil sorunlarının üstesinden gelmeye yardım edeceğini bildirdi.

       Bildt, “Şimdi, yardım önemli, fakat, Sırbistan’ı yardım kurmayacak, uluslarası ekonomiye bağımlı bir 3. Dünya ekonomisi oluşturmak istemezsiniz herhalde”’ deyip, Yugoslavya’da yeni hükümetin kurulmasından sonra, ekonomik ve sosyal konulara ağırlık verilmesini istedi.

       Yugoslavya’nın IMF ve Dünya Bankası ile ilişkileri, Balkanlar’daki bir dizi etnik savaşlardaki rolü ve borçlarını geri ödemeyi reddetmesi nedeniyle, 1992 ve 1993’de kopmuştu.

       Yabancı yatırımcıların, IMF ve Dünya Bankası finansmana bağlı ekonomik ve yapısal reformlar paketi olmadan bu ülkeye geri gelmesi mümkün görünmüyor.

       

BÖLGESEL GÜÇTEN SEFALETE

       Yugoslavya’da Miloseviç’in 1987’de iktidara gelmesinden önce, Yugoslavya, bölgesel ekonomik güç olmaya aday ülke olup, diğer sosyalist Doğu Avrupa ülkelerinden epey ilerdeydi ve diğerleri gibi nihai tahlilde Sovyet kontrolü altında değildi.

       Yaklaşık 10 yıl süren savaş, kötü yönetim ve yaptırımlar Yugoslavya’yı felç etti; şimdilerde aylık enflasyon oranı yüzde 50 civarında seyrediyor, işsizlik oranı yüzde 50’ye dayanmış, dış rezervler 385 milyon dolara inmiş durumda.

       Miloseviç yönetimi döneminde gangsterlik, şantaj ve tehditle para ve menfaat sağlanması yaygınlaştı, devlet ve hükümet yöneticilerinin yakınları, kayırdıkları adamlar ve yandaşlarına, rejime bağlılıklarına karşılık, BM yaptırımları altındaki ekonominin önemli kısmında müstesna hakimiyet sağlandı.

       Yaptırımlar, karaborsacılığı, kanun dışı işleri büyüttü ve işsiz insanların çoğu hayatta kalabilmek için bu işlere bulaştı, uzun süredir hakim olan kötü yönetim, toplum genelinde yasalara saygısızlığı besledi.

Ntv

Birleşmiş Milletler’in Balkanlar bölgesi özel temsilcisi Carl Bildt, Yugoslavya ekonomisinin mafyanın mezbeleliğine dönüşmüş felaket bölgesi old...