Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Bilgi Toplumu Bakanlığı tasarısı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 708
91
Bilgi Toplumu Bakanlığı tasarısı

DSP İstanbul Milletvekili ve TBMM Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Grubu Başkanı Prof. Dr. Ziya Aktaş, Bilgi Toplumu Bakanlığı’nın kurulmasıyla ilgi...


Prof. Dr. Aktaş, bu oluşumun tüm dünyada “endüstri ötesi toplum” veya “bilgi toplumu” denilen yeni bir toplumsal yapıyı yarattığını kaydetti. Böyle bir toplumda devlet yönetiminden ekonomiye, iş hayatına ve günlük yaşama kadar tüm alanların çok derinden etkilendiğini ve yeniden yapılanıp yeni kurallar ve metodlara göre çalışır hale geldiğini anlatan Prof.Dr. Aktaş, daha sonra, bilgi toplumunun özellikleri ve Türkiye’deki gelişmeler konusunda bilgi verdi.

       Prof. Dr. Aktaş, TBMM Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Grubu üyesi milletvekilleri tarafından Bilgi Toplumu Bakanlığı’nın kurulmasıyla ilgili bir taslak hazırlandığını kaydetti. Prof. Dr. Aktaş, “Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Grubu’nun 70 milletvekili üyesi var. 3 yıldır çalışıyoruz. Amacımız, bu konularda toplumsal bir bilinç yaratmak. Bilgi Toplumu Bakanlığı’nın kurulmasını öngören Yasa Tasarısı Taslağı’nı Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcılarına sunduk” diye konuştu. Prof. Dr. Aktaş, konuşmasında “eEuropl” adıyla Avrupa Birliği’nde bir yıl önce başlatılan ve gelecek yıllarda Avrupa’yı bilgi toplumuna dönüştürmeyi amaçlayan girişimde Türkiye’nin de katkıda bulunma isteğine dikkati çekti.

       

İKİNCİ İNTERNET DALGASI

       Eski İsveç Başbakanı ve Birleşmiş Milletler’in Balkanlar Özel Elçisi Carl Bildt de, internet olayının ilk dalgasının sona erdiğini, ikinci dalganın beklendiğini söyledi. Dünyada 400 milyon kişinin doğrudan internete bağlanabildiğini belirten Bildt, bilim ve teknolojideki hızlı gelişmelerin ekonomik yapıyı da etkilediğini anlatarak, iletişimdeki gelişmelerin dünyayı üçüncü sanayi devrimine götürmekte olduğunu söyledi.

       Cenevre’de başlayan internetin herkesin erişebileceği bir yapı haline geldiğini kaydeden Bildt, internetin gelecekte çok hızlı, kolay ulaşılabilir, akıllı ve güvenilir olacağını dile getirdi.

       Modem ve tuşlama sesinin de olmayacağını açıklayan Bildt, “çünkü sürekli internete bağlı olacağız. Aygıtlar birbiriyle bağlı olacak” diye konuştu.

       

ENFORMASYON TEKNOLOJİSİ

        Cell şirketlerinin kurucusu Christer Sturmark da, enformasyon teknolojilerinin kültür haline geldiğini söyledi. Sturmark, İsveç’in bu alandaki başarısının bu noktada yattığını ifade etti. Bilişim ve internetteki gelişmelerin sadece ticaret için değil, demokrasi ve eğitim açısından da gerekli olduğunu kaydeden Sturmark, “ancak, bilişim teknolojilerine abartılı güvenmemek gerekiyor ve herşeyin çözümünü buradan beklememeliyiz” diye konuştu.

       Türkiye Bilişim Vakfı Başkan Yardımcısı Bülent Gönç de bilgi üretiminin sanayi üretimin yerini almak üzere olduğunu dile getirdi.

       

ERİŞİM ARACI

       Türkiye’nin bu alanda geri kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan Gönç, “Ama bunu bir fırsat olarak kullanabiliriz. İsveç’in bu alandaki deneyimlerinden yararlanarak, başarılı olacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

       Ericsson Pazarlama ve Stratejik İş Geliştirme Direktörü Mikael Edholm ise konuşmasında bilgisayar, telekomünikasyon ve medya teknolojilerinin birleştiğini, 1983’ten sonra bilgisayarların “hesap-kitap” amacıyla kullanılmaktan çıkıp erişim aracı olduğunu kaydetti.

       Edholm, 2005 yılına kadar internete sabit hat üzerinden bağlanan abone sayısının 1 milyarı bulacağını, mobil abone sayısının da bu rakamı aşacağı tahmininde bulundu.

       Bilgi Toplumu Bakanlığı’nın kurulmasıyla ilgili yasa tasarısı taslağı

       

       

Ntv

DSP İstanbul Milletvekili ve TBMM Bilgi ve Bilgi Teknolojileri Grubu Başkanı Prof. Dr. Ziya Aktaş, Bilgi Toplumu Bakanlığı’nın kurulmasıyla ilgi...