Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Bilgisayarlı talep tahmini

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 122
4
Bilgisayarlı talep tahmini

Boğaziçi Yazılım, geliştirdiği Manugistics Talep Planlama yazılımı ile, talep tahminde ortalama % 35 iyileşme vadediyor....


Tedarik zinciri yönetiminde başarı, büyük ölçüde talep tahminlerinin geliştirilmesine dayanıyor. Başta üretim planlama faaliyetleri olmak üzere lojistiğin her alanı talep tahminlerinden etkileniyor. Talep tahminlerinin doğru yapılması, lojistik yöneticilerinin proaktif davranmalarına olanak veriyor.

       Türkiye’de Boğaziçi Yazılım tarafından temsil edilen Manugistics yazılımı, müşteri talebinin doğru tahmin edilmesini sağlayan ve firmanın karar verme yeteneklerini geliştiren bir araç sunuyor. Manugistics Talep Planlama modülü, gerçeği yansıtmayan üretim çizelgelerinin ve fazla ya da eksik tutulan emniyet stokunun neden olduğu maliyetleri düşürmek ve müşteri hizmetlerini geliştirmek açısından lojistik ve üretim departmanlarına destek oluyor.

       Talep Yönetimi ile ilgili her türlü ihtiyaca yanıt verebilen Manugistics Talep Planlama modülü, uygulandığı firmalarda talep tahmin doğruluğunda ortalama % 35 iyileşme sağlıyor.

       

NASIL ÇALIŞIYOR?

       Manugistics Talep Planlama modülü, yöntem olarak gelişmiş zaman serisi metotlarını kullanıyor. Promosyon, indirim, hava, demografik veriler ve rakiplerle ilgili gelişmeler gibi satışları etkileyen her türlü olayın etkisi modele yansıtılabiliyor. Model boyunca çeşitli yöntemlerle hata hesaplamaları yapılıyor ve sistem her adımda bu hataları temel alarak model parametrelerini yeniden düzenliyor.

       Manugistics, kalem, müşteri grubu ve lokasyon olmak üzere üç talep tahmin birimine dayalı olarak talep planlama yapıyor. Böylece satış tahminleri, müşteriler ya da lokasyonlar bazında, istenen seviyede takip edilebiliyor.

       Modülün grafiksel özellikleri, hatalar ile ölçülen tahmin performansının çeşitli kriterlere göre izlenebilmesini sağlıyor. Kullanıcı, bu uyarılar doğrultusunda, model üzerinde gerekli gördüğü değişiklikleri yapabiliyor. Bazı uyarılar, firmanın uzun dönemli geleceği görmesini sağlayarak birtakım stratejik konularda kararlar vermesine destek oluyor.

       

MANUGİSTİCS HAKKINDA

       Manugistics Tedarik Zinciri Yönetimi, ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması), MES (Üretim Gerçekleştirme Sistemi), SCE (Tedarik Zinciri Gerçekleştirme) gibi operasyonel sistemlerden planlama verilerini alıyor; geleceğe dönük stratejik, taktiksel ve operasyonel seviyedeki planları oluşturuyor ve bu planları birer karar olarak bu sistemlere geri besliyor.

       Talep Yönetimi, Satın Alma Planlaması, Üretim ve Dağıtım Planlama, Nakliye Yönetimi, Stratejik Yönetim gibi lojistik faaliyetlerinin tümüne yanıt verebilen bu çözüm, aynı zamanda firmanın elektronik ticaret yapmasına ve İnternet üzerinden ticari ortaklarıyla çalışmasına olanak veriyor.

Ntv

Boğaziçi Yazılım, geliştirdiği Manugistics Talep Planlama yazılımı ile, talep tahminde ortalama % 35 iyileşme vadediyor....