Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Bill Gatesten AIDSle mücadeleye 50 milyon dolar

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 83
8
Bill Gatesten AIDSle mücadeleye 50 milyon dolar

Bill Gates ve eşinin kurduğu vakıf, Botswana’lı AIDS hastalarına 5 yıllık dönemde 50 milyon dolar yardım yapacak...


Bill Gates ve eşinin kurduğu vakfın Botswana’ya 5 yıllık dönemde toplam 50 milyon dolar parasal yardım yapacağı belirtildi. Bu para ülkenin sağlık sisteminin iyileştirilmesi amacıyla kullanılacak. Merck firması da aynı parasal değerde ilaç verecek.

       Açıklama, Alman ilaç firması Boehringer-Ingelheim’in, HIV virüsünün anneden bebeğe geçişini önleyen Nevirapine adlı ilacı gelişmekte olan ülkelere 5 yıl süresince bedava vereceğini açıklamasının ardından geldi.

       

İLAÇ FİYATLARI DÜŞMELİ

       Kendisi de HIV virüsü taşıyan, Güney Afrika Yüksek Mahkemesi Yargıcı Edwin Cameron, Güney Afrika’nın Durban kentinde düzenlenen 13. Uluslararası AIDS Konferansı’nda yaptığı konuşmada ilaç fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, ilaç firmalarının daha fazla beklemeden fiyatlarını düşürmesini istedi.

       AIDS ile mücadele dernekleri de AIDS konferansı sırasında eleştiri oklarına hedef olan ilaç firmalarının, imajlarını düzeltmek için yardım vaadinde bulunduğunu ileri sürdüler. Eylemcilerden Sharon Ekambaram, bağışlardan birçoğunun oran ve zaman açısından kısıtlı olduğunu belirterek, “Peki sonra ne olacak? ” sorusunu yöneltti.

       Güney Afrika Sağlık Bakanı Manto Tshabalala-Msimang ise ilaç firmalarından hiçbirinin bağışlar konusunda kendisiyle temasa geçmediğini, olan biteni basından öğrendiğini söyledi.

       Merck ve Boehringer-Ingelheim’inin de arasında bulunduğu 5 ilaç firması, geçen ilaç fiyatlarını düşürmek için Afrika’da hükümetlerler işbirliği yapacaklarını bildirmişlerdi. Ancak henüz bu yönde bir adım atmış değiller.

       

NÜFUS ARTIŞI DURACAK

       ABD’li yetkili Karen Stanecki ise, 2003 yılı ile birlikte Afrika ülkelerinden Botswana, Güney Afrika, Zimbabve’de nüfusun AIDS yüzünden düşmeye başlayacağını söyledi. Botswana Devlet Başkanı Festus Mogae, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, “AIDS yüzünden ülkede durumun çok kötü olduğunu” belirtmiş, “yok olmanın eşiğine geldik” demişti. Botswana, dünyada nüfusuna oranla AIDS’li sayısının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede HIV virüsü taşıyan her 3 yetişkinden 1’inin AIDS hastalığına yakalandığı belirtildi.

       

Ntv

Bill Gates ve eşinin kurduğu vakıf, Botswana’lı AIDS hastalarına 5 yıllık dönemde 50 milyon dolar yardım yapacak...