Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Blair Churchilli yakaladı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 299
63
Blair Churchilli yakaladı

12 Ekim —  Afganistan’a yönelik hava harekatının İngiltere’de büyük bir halk desteğine sahip olduğu, Başbakan Tony Blair’...
        The Guardian gazetesi’nin ICM kamuoyu araştırma kuruluşuna yaptırdığı konuyla ilgili araştırmanın sonuçları, halkın yüzde 74’ünün, yani dörtte üçüne yakın çoğunluğunun Afganistan’a yönelik harekatı doğru bulduğunu ve desteklediğini ortaya koydu.

        İngiliz halkı, “Başbakan Blair’in bu krizde oynadığı rolü ve sorunu ele alış biçimini nasıl buluyorsunuz?” şeklindeki soruyu da yüzde 47 oranında “çok iyi”, yüzde 41 oranında da “iyi” olarak yanıtladı. Yani Başbakan’ın tavrını olumlu bulduğunu açıklayanların oranı Churchill’in II. Dünya Savaşı’nda kazandığı beğeniye eşitlendi ve yüzde 88’e vardı. Başbakan Blair’in krizde oynadığı rolü beğenmediğini söyleyenlerin oranı ise, yüzde 10 olarak ortaya çıktı.

       

THATCHER VE MAJOR’U GEÇTİ

        Bu arada Guardian, Başbakan Blair’e verilen halk desteğinin Falkland savaşı sırasında Barones Margareth Thatcher ve Körfez Krizi sırasında dönemin başbakanı John Major’a verilen desteği de geride bıraktığını vurguladı. Büyük çoğunlukla harekatın yapılmasına destek veren İngiliz halkı, bombardımanın zamanlaması konusunda ise bazı kuşkulara sahip. Halkın yüzde 37’si “uluslararası koalisyon, bombardımanı başlatmadan önce, sorunun diplomatik yollardan halledilmesi için bir şeyler yapmalıydı” dedi.

       

MÜSLÜMANLARA BAKIŞ DEĞİŞMEDİ

         AFGANİSTAN'DA SAVAŞ•'Molla Ömer yakalanmak üzere'•Kandahar teslim oldu•Taliban dönemi Kandahar'da kapandı•ABD bombardımana devam•Tora Bora'da Ladin izi yok•Bonn anlaşmasına tepki
       Öte yandan The Daily Telegraph gazetesi, bir kamuoyu araştırmasının sonuçlarının ABD’ye yönelik terör saldırılarının ardından halkın Müslümanlara ve İslam dünyasına ilişkin duygularında değişiklik olmadığını ortaya koyduğunu açıkladı. Gazetenin NOP kamuoyu araştırma kuruluşu, yaptırdığı anketin sonuçlarına göre, halkın yüzde 82’si Müslümanlara karşı saldırı öncesindeki duygularını koruyor.

        Telegraph, araştırma sonuçlarının İnglitere’de yaşayan Müslümanlara karşı herhangi bir intikam saldırısı beklentisini ortadan kaldırması açısından büyük önem taşıdığı yorumunda bulunurken, sadece her sekiz kişiden birinin “evet duygularım saldırı öncesinden biraz daha farklı” dediğini belirtiyor.

Ntv

12 Ekim —  Afganistan’a yönelik hava harekatının İngiltere’de büyük bir halk desteğine sahip olduğu, Başbakan Tony Blair’...