Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

BMden kadın hakları komitesi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 122
15
BMden kadın hakları komitesi

Kadın haklarının korunması yolunda önemli bir adım atan Birleşmiş Milletler, kadınların cinsiyet ayrımcılığı ve taciz gibi hak ihlallerini şikayet ede...


Birleşmiş Milletler’in 1979 tarihli Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi(CEDAW), kadınlara karşı politikada ayrımcılık yapılmasını yasaklıyor, evlilik için yaş tabanını belirliyor, kadınların çalışma yaşamında eşit şartlara sahip olmasını öngörüyor.

       Sözleşme, 166 ülke tarafından onaylandı, fakat bugüne kadar kadınların BM çerçevesinde şikayetlerini dile getirmeleri ve uluslararası düzeyde hak aramaları için bir mekanizmaya sahip değildi. BM’nin 1999 yılında çıkardığı 21 maddeli ek protokol, bu mekanizmayı sağlıyor. Ek protokolün yürürlüğe girebilmesi için, en az 10 ülke tarafından imzalanması ve onaylanması gerekiyordu. Bu yılın Eylül ayında İtalya, protokolü onaylayan onuncu ülke olmuştu. Eylül’den beri üç ülke daha ek protokolü onayladı. Protokolü imzalayan fakat onaylamayan ülke sayısı ise 62.

       Yeni prosedüre göre, 23 kişiden oluşan uzman kadrosu, davalara bakmak ve tavsiyede bulunmak için özel gözlemciler atayabilecek. Ek protokol, uluslararası ilk “cinsiyet ayrımcılığına özel” şikayet mekanizmasını oluşturacak. Ek protokolü imzalayan ülke vatandaşları, veya vatandaşlar adına bir Sivil Toplum Kuruluşu, ülke içindeki hukuk yolları tükendikten sonra, CEDAW’ın takibini yapmakla yükümlü olan komiteye başvurabilecekler. Eğer Komite, şikayette söz konusu olan durumun, CEDAW maddelerinin ağır ve sistematik bir ihlali olduğuna karar verirse, uluslararası soruşturma başlatabilecek.

       Türkiye, CEDAW’ı 1986 yılında onaylamıştı. Yeni ek protokole ise, bu yılın Eylül ayında yapılan BM Binyıl Zirvesi’nde imza attı, fakat henüz onaylamadı.

       

Ntv

Kadın haklarının korunması yolunda önemli bir adım atan Birleşmiş Milletler, kadınların cinsiyet ayrımcılığı ve taciz gibi hak ihlallerini şikayet ede...