Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Borsada Ankara kanaması: % 6.9

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 509
66
Borsada Ankara kanaması: % 6.9

Ulusal 100 Endeksi, dün yüzde 4.46 düşüş ardından, yoğun satışlarla yüzde 6.91 geriledi. Endeks 7.409 puana gerilerken, dolar ve faiz yükseldi....


Devlet Bakanı Kemal Derviş’in Washington’da dış kaynak ve yasal düzenlemelere ilişkin yaptığı son açıklamalardan sonra, bir süredir durgun seyir izleyen döviz piyasası ve repoda yükseliş yaşanırken, borsada satışlar yoğunlaştı.

       TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu’nun, 15 öncelikli yasanın çıkarılmasına yönelik açıklamaları, hükümet ortakları arasında program konusunda görüşbirliğinin zayıfladığı şeklinde yorumlanırken, satışların hız kazandığı gözlendi. Sökmenoğlu, Başbakanlık’ta koalisyon liderleriyle görüşme öncesi yaptığı açıklamada, “İstikrar programı henüz ortada yokken meseleyi yalnızca yasalara bağlamak, piyasaları meşgul etmek doğru değil. Amerika’da dile getirilen heyecanlı bir programın ifadesi Türkiye’de tam yerini bulmuş değil” şeklinde konuştu.

       Ulusal 30 Endeksi yüzde 6.77 kayıpla 9.443 puana inerken, endeks böylece 21 Şubat’taki 9.228 puanlık kapanış sonrasında ilk kez 10 bin puanın altına indi. Ulusal Sanayi Endeksi yüzde 6.16 düşüşle 5.868 puandan, Mali Endeks yüzde 7.37 düşüşle 9.998 puandan kapandı.

       Borsa uzmanları, satışların yoğunlaşmasıyla endeksin 7.670 puandaki desteğin altına inildiğini belirtirken, bu düzeylerden holding hisselerine gelen tepki alımlarının endeksin toparlanmasına yetmediğini ifade ediyorlar.

       Borsa uzmanları, siyasetçilerin ekonomik programa destek olup olmayacağının hala net olmaması nedeniyle hisse senetlerinde pozisyon almanın zor olduğunu belirttiler. Uzmanlar, bir an önce kritik kanunları Meclis’ten geçirmesi gerektiğini belirtirken, Meclis’te ilerleme sağlanırsa piyasalar olumlu tepki vereceğini söylüyorlar.

       Deniz Yatırım’dan Varlık Yönetim Müdürü Sinan Kesikbaş, siyasi belirsizliğin yoğunlaşması ve dış destek bulma olasılığının zorlaşmasının, satışlara neden olduğunu belirterek, “Bu da para ve sermaye piyasalarına satışlarnı yoğunlaşmasına neden oldu. Teknik olarak stop-loss düzeylerinin kırıldığı gözleniyor” dedi. Kesikbaş, bu ortamda endeksteki gerilemenin 6.800-7.100 puan düzeyine kadar gerileme gösterebileceğini belirterek, “Bu düzeyinde kırılması halinde endekste 1994 yılındaki destek düzyei olan 0.5 cent düzeyine bakılmalı” dedi.

       Ege Portföy Yönetimi’den Murat Arkarakaş da, endeksin dolar bazında 0.8 cent düzeyinde tutunduğunu belirterek, “IMF’den gelecek yardımın Nisan’ın ikinci haftasından önce gelmeyeceği düşünüldüğünde, bu aralıkta satışlar ağır basabilir. Ancak bundan sonraki gerilemeler sınırlı olacaktır” dedi. Arkarakaş, agresif satışlarla 0.8 desteğinin kırılması halinde endeksin 7.400 puana kadar geri çekilebileceğini de söyledi.

       Nurol Menkul Kıymetler’den Stratejist Numan Ülkü de, yaptığı değerlendirmede, “Dolar bazında 1994 ve 1998 krizlerinin dip noktalarını birleştiren destek çizgisi (7.800-8.000) kırılıyor. Bu desteğin kırılması, ancak günlük ve ya haftalık kapanışlarla teyit edilir. Kırılması öncekilerden daha derin bir kriz süreci içinde olduğumuz şeklinde yorumlanabilir” dedi. Ülkü, “Endeksin destek noktası 6.800-7.100 bölgesi (98 krizinin dip noktası 0.66 cent). Buraya hızlı (mesela bugün) gelirsek, oradan tepki çıkışı olabilir” şeklinde konuştu.

       

DOLARDA İLK İŞLEM 997 BİN LİRADA

       Devlet Bakanı Kemal Derviş’in Washington’da dış kaynak ve yasal düzenlemelere ilişkin yaptığı son açıklamalardan sonra, bir süredir durgun seyir izleyen döviz piyasası ve repoda yükseliş yaşandı. Bankalararası döviz piyasasında dolar dünkü 988 bin liralık kapanışı ardından, günün ilk işlemi 997 bin liradan yapıldı.

       Derviş’in Washington’dan “15 günde 15 yasa” şeklinde gönderdiği mesajlara, Ankara’dan destek gelmemesi piyasada tedirginlik yaratıyor ve özellikle yabancı bankaların döviz talebini artırıyor.

       Fon yöneticileri, ay sonu olması sebebiyle pozisyon kapatmaya yönelik döviz talebinin de dolar kurunun yükselişinde etkili olduğunu belirttiler. Bankaların, 3 aylık bilanço hazırlıkları nedeniyle pozisşon kapatarak döviz talebi yarattığı belirtiliyor. Ayrıca, dövizli kredi alan şirketlerin de vade bitimi nedeniyle döviz talebi yarattığı ifade ediliyor.

       Bono piyasasında da en fazla işlem gören 27 Haziran vadeli bononun bileşik faizi dünkü kapanışına göre 9 puanlık artışla yüzde 138.62 düzeyine çıktı.

       Merkez Bankası rezerv verilerine göre piyasa 3 katrilyon 336 trilyon lira artı rezervle güne başlarken, bu piyasada işlemler yüzde 80 düzeyinden yapılıyor. Repo piyasasında ise düne oranla 3 puanlık yükseliş sözkonusu olurken gecelik faiz yüzde 83 oldu.

       

SERBEST PİYASADA DOLAR 1 MİLYONU AŞTI

       Serbest piyasada dolar ise güne 992 bin, mark 455 bin liradan güne başladı. Daha sonra Murat Sökmenoğlu ve Kemal Derviş’in açıklamalarının tedirginlikle karşılanması, kurların yükselişinde etkili oldu.

       Kapalıçarşı’da döviz büfelerinde 993-997 bin liradan alınan ABD doları, 1.000.000-1.004.000 lira fiyat aralığında satılıyor. Alman markı ise alınışından 5 bin lira farkla 457 bin liradan el değiştiriyor. Bazı bankalar da dolar efektif satış kurunu 1 milyon liranın üzerine çıkardı.

Ntv

Ulusal 100 Endeksi, dün yüzde 4.46 düşüş ardından, yoğun satışlarla yüzde 6.91 geriledi. Endeks 7.409 puana gerilerken, dolar ve faiz yükseldi....