Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Borsada satışlar ağır bastı: % 4.14

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 443
33
Borsada satışlar ağır bastı: % 4.14

İhlas Finans’ın faaliyet izninin BDDK tarafından iptal edilmesi, IMF heyetinin temasları ve yarın yapılacak Hazine ihalesine yönelik beklentiler...


Geçen hafta yüzde 9.49 gerileyen Ulusal 100 Endeksi’nde, açılıştan itibaren satışların yoğunlaşmasında BDDK’nın İhlas Finans’ın faaliyet iznini iptal etmesi de etkili oldu.

       Bu arada, İhlas Finans’ın faaliyet izinlerinin durdurulması sonucu, grubun diğer şirketlerinin de işlem sıraları kapatıldı. Kapatma kararı, İhlas Finans ile birlikte İhlas Holding, İhlas Ev Aletleri, İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Kristal Kola şirketlerini kapsarken, Borsa yönetimi durumun netlik kazanması amacıyla şirketlerden açıklama istedi.

       IMF Heyeti’nin Türkiye’de yapacağı temaslar piyasa gündeminin ana maddesini oluşturduğu gözlenirken, dezenflasyon programına yönelik yapılacak görüşmeler piyasaları etkileyecek. Bu arada, likiditeyi de etkileyecek olan iki önemli olay İşTim için ödemenin yarın son günü olması ve yine yarın yapılacak olan ihale olarak öne çıkıyor.

       

BORSA UZMANLARI NE DİYORLAR?

       Teknik analistler, endeksin sıkışık görünümünü sürdüreceği öngörürken, hareket aralığının dolar bazında 1.2-1.5 cent düzeyinde olduğunu belirtiyorlar.

       Ata Yatırım’dan Yabancı İşlemler Yetkilisi Elif Özyürek, yabancı yatırımcıların bir süredir piyasayı izlemeyi tercih ettiğini belirterek, “Gerek borçlanma ihaleleri, gerekse Türk Telekom ve hükümetteki gelişmeler yakından izleniyor. Hükümetin Türk Telekom konusunda atacağı adımlar, ihaleye yönelik gelecek talepler belirleyici görünüyor” dedi. Özyürek, endekste 9.200 puanın kritik olduğunu da belirterek, “Bunun altına inilmesi olumsuzluk olarak algılanabilir. IMF’den gelecek açıklamalar, Hazine ihalesi sonuçlarına yönelik beklentiler beklemeyi sürdürmemize etken olacak. Çok olumsuz haberler gelmediği sürece, endeks sıkışık seyrini devam ettirecek görünüyor” dedi.

       Nurol Menkul Değerler Stratejisti Numan Ülkü, yaptığı değerlendirmede, “Direnç noktası 9.650 puanda. Bir süre kararsızlık olabilir, 9.650 direncinin altında dalgalanabiliriz. Ancak, aşağı yönün daha ağır basmasını, satışlarla 9350 ve 9100 desteklerinin test edilmesini olası görünüyor. Hazine ihaleleri öncesinde havanın dönmesi olasılığı bulunduğu için haberlere ve bono piyasasına göre şekillenecek” dedi. Ülkü, endeksin gelebilecek satışlarla 9.100 puan düzeyine inmesine kadar nakitte kalınmasını, 9.100 düzeyinin altından ise yeni alımlara yönelinebileceğini ifade etti.

       

HAFTANIN GÜNDEMİ Programın 6. gözden geçirmesi kapsamında Cotarelli başkanlığında bir IMF heyeti 12 Şubat’ta geliyor. Ziyaret sonrası alınacak ek niyet mektubunun, IMF İcra Direktörleri Kurulundan onay almasının ardından SRF’in üçüncü dilimi olan 1.1 milyar dolar ve stand-by kapsamında 290 milyon dolar Mart ayında kasalarımıza girecek. Beşinci gözden geçirme kapsamındaki kredinin girişi ise geçen hafta Perşembe günü gerçekleşti. Hazine’ye GSM lisans bedeli ve KDV’si olarak 2.4 milyar dolar, eurobond ihraç bedeli olarak da 500 mio dolar 13 ve 14 Şubat tarihlerinde geliyor. G-20 ön hazırlık toplantısı 18-19 Şubat tarihlerinde Türkiye’de yapılıyor. Anayasa Mahkemesi Sosyal Güvenlik Yasası’nın bazı maddelerinin iptali istemiyle açılan davayı 13 Şubat günü esastan görüşmeye başlayacak. İç tüzük değişikliği sonrası Elektrik ve Şeker Yasa Tasarısı gibi tasarılar Genel Kurul gündemine alınabilir. Özellikle elektrik piyasasını düzenleyen tasarının acilen çıkması gerekiyor. Bu hafta DİE Ocak ayı kapasite kullanım oranı verilerini ve Maliye Bakanlığı Ocak ayı Konsolide Bütçe gerçekleşmelerini açıklayacak.

       

       

BONO PİYASASINDA FAİZLER YÜKSEK

       Nakit sıkışıklığının etkisini koruduğu para piyasasında faizler yüksek seyrediyor. Güne 370.3 trilyon lira artı rezervle başlayan para piyasasında, Merkez Bankası üç günlük repo ihalesiyle toplam 200 trilyon lira verdi. Repo ihalesinde 720.9 trilyon liralık teklif gelirken, ortalama bileşik faiz yüzde 77.88, en düşük basit faiz yüzde 56.41 oldu. Gecelik faizler ise yüzde 51 düzeyinde seyrediyor.

Ntv

İhlas Finans’ın faaliyet izninin BDDK tarafından iptal edilmesi, IMF heyetinin temasları ve yarın yapılacak Hazine ihalesine yönelik beklentiler...