Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Borsaya satışlar hakim oldu: % -4.14

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 134
21
Borsaya satışlar hakim oldu: % -4.14

İMKB’de dün yaşanan yüzde 0.4’lük gerileme sonrası, bankacılık ve mali sektör hisselerindeki satışlar endeksi geriletiyor. Endeks ilk sean...


Devlet Bakanı Kemal Derviş’in kısa sürede 10-12 milyar dolarlık dış kaynak ve kısa sürede 15 yasanın çıkarılmasının gerektiğini söylerken, piyasalar bu açıklamaları olumsuz şekilde algıladı.

       Washington’da temaslarını sürdüren Derviş, iyi haberlerle dönmeyi beklediğini açıkladı. Derviş, IMF ve Dünya Bankası başkanlarının yanısıra, ABD Hazine Müsteşarı ile görüşürken, 10-12 milyar dolar kaynak gerektiğini ve 15 Nisan’a kadar programın detaylarının açıklanacağını söyledi.

       Borsa uzmanları, endeksin satışlarla destek düzeyine geri çekildiğini belirtirken, düşüşün 7.900 puandaki destekte frenlenebileceğini söylediler. Borsa uzmanları, Mart ayının son haftasında bankalar ve borçlu şirketler arasında problem çıkma olasılığının yüksekliğinden ötürü, İMKB’deki yükselişin sınırlı kalabileceğini ifade ettiler.

       Ata Menkul Kıymetler Fon Yönetim Müdür Yardımcısı Kerem Görkem, “Piyasa 7.900 puanın üzerinde kalmayı başardığı sürece bir sorun olacağını sanmıyorum. Gelecek günlerde sıkışık ve dar aralıkta bir seyrin yaşanması sözkonusu olacaktır. Belirsizliğin devam ettiği ortamda endedeksteki sarkma sürecektir” dedi. Görkem, “İşlem hacminin son derece sınırlı olduğu gözleniyor. 8.400’lerde tutunamayan endeksin desteği 7.926 puanda. Belirsizliğin devam ettiği ortamda, endeksteki aşağı sarkma devam edecektir. Bu bekleyiş süresinin tamamlanması lazım” dedi.

       

NUMAN ÜLKÜ’DEN TEKNİK ANALİZ

       Nurol Menkul Kıymetler Stratejisti Numan Ülkü de, yaptığı değerlendirmede, “Endeksin 8.000’e yaklaşması satışa uygun. Alım için ise program tamamlanıp IMF ile anlaşma yapılacağı günlerde (Nisan’ın ikinci yarısı) 1 cent hedefli çıkış için pozisyon alınmalı. Son tecrübelerde ‘yüzümüz kara çıktığı’ için, devletin yapacaklarına şartlı konularda önceden beklenti satın alınmasını öneremiyoruz; önümüzdeki günlerde Meclis’in çalışmasını hep beraber göreceğiz” dedi.

       Ülkü, endeksin 8.250 - 8.450 puan arasında sıkışmaya devam edeceğini öngörerek, “Bu sıkışma aralığının bir uçtan kırılması o yönde bir hareketlenmenin işareti olacak. Böyle bir kırılma gerçekleşene kadar sıkışmaya devam. Kısa vadede destek ise 8.000-8.100, direnç noktası ise 8.500-700 puanda bulunuyor” dedi.

       

DÖVİZ 989 BİN LİRADA

       Bu arada, bankalararası döviz piyasasında dolar 983-985 bin lira aralığında güne başlarken, daha sonra yükseliş yaşandı. Saat 12 itibariyle işlemler 989 bin liradaydı. Bankalararası gecelik borçlanma piyasasında ise faiz yüzde 80 düzeyinde seyrederken, repo faizi yüzde 80.1’de bulunuyor.

       Rezerv verilerine göre piyasa açılışta 3253.3 trilyon lira artıda bulunurken, Merkez Bankası gecelik borçlanma piyasasında yüzde 110’dan teklif verdi. Öte yandan, Merkez Bankası Döviz Depoları Piyasası’nda 2 haftalık dolar ve Euro’da yüzde 30’la teklif verdi.

       Fon yöneticileri, fonlama maliyetinin yüksek seyretmesinden ötürü bonolardaki aşağı hareketin sınırlı kaldığını söylerken; en fazla işlem gören 27 Haziran vadeli bononun bileşik faizi yüzde 129.1’e yükseldi.

       Bu arada, Kapalıçarşı’da dolar 980 bin liradan, mark 449 bin liradan satılıyor. Edinilen bilgiye göre, Kapalıçarşı’da 973 bin liradan alınan dolar 980 bin liradan, 444 bin liradan alınan mark da 449 bin liradan el değiştiriyor.

Ntv

İMKB’de dün yaşanan yüzde 0.4’lük gerileme sonrası, bankacılık ve mali sektör hisselerindeki satışlar endeksi geriletiyor. Endeks ilk sean...