Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Brezilyadan bloklaşmaya destek

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 310
43
Brezilyadan bloklaşmaya destek

Brezilya, Güney Amerika ülkelerinden 12 devlet başkanının ilk kez 31 Ağustos-1 Eylül’de Brasilia’da yapacakları zirvede, bölgenin ekonomik...


Güney Amerika ülkelerinden 12 devlet başkanının ilk kez 31 Ağustos-1 Eylül’de Brasilia’da yapacakları zirvede, bölgenin ekonomik bütünleşmesinin hızlandırılması için otoyollar, karayollar, köprüler, nehir ulaşımı ve iletişim sistemleri kurulması ele alınacak.

       Brezilya, bu projeler için Dünya Bankası ve Inter-Amerikan Kalkınma Bankası gibi çoktaraflı kredi kuruluşlarının yanı sıra özel yatırımcılar ve ülkelerden de fon temin edilebileceğini savunuyor. Güney Amerika’nın 337 milyonluk nüfusun yarısının yaşadığı Brezilya’nın bölgenin 1.3 trilyon doları aşkın toplam mal ve hizmet üretimindeki payı da yarısına ulaşıyor.

        Zirvede, Brezilya’nın öncülüğünde Güney Amerika’daki 10 ülkenin ortak ekonomik şemsiye altında toplanmasına çalışılacak. Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi NAFTA, Orta Amerika serbest ticaret bölgesi MERCOSUR, Karayipler ticaret bölgesi CARİCOM’un yanında Güney Amerika Serbest Ticaret Bölgesi kurulması isteniyor.

       Brezilya, bu hedef doğrultusunda, dünyanın üçüncü büyük ticaret bloğu MERCOSUR ile Andean Grubu’nun (And dağları Ülkeleri Grubu) birleştirilmesini istiyor.

       Öte yandan, ABD Devlet Başkanı Bill Clinton, Amerika kıtasının, Alaska’dan Arjantin’e uzanacak Amerika Kıtası Ülkeleri Serbest Ticaret Bölgesi (FTAA) adıyla 2005 yılında birleştirilmesini öngörüyor. Brezilya ise ilerde FTAA imzalanacaksa, Güney Amerika ülkelerinin çok daha lehte, elverişli ticaret tavizleri koparmasından ve daha yavaş gidilmesinden yana.

       FTAA, şayet kurulursa, 800 milyon nüfuslu, toplam yıllık mal ve hizmet üretimi 10 trilyon doları aşan dünyanın en büyük ticaret bloğu olacak.

Ntv

Brezilya, Güney Amerika ülkelerinden 12 devlet başkanının ilk kez 31 Ağustos-1 Eylül’de Brasilia’da yapacakları zirvede, bölgenin ekonomik...