Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Bu seçime ve zirveye dikkat

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 339
32
Bu seçime ve zirveye dikkat

17 Mayıs—  Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin içine girdiği değişim sürecini en iyi kavrayan isimlerden biri olduğunu bu seçim...


Çok uzun zamandır yazıyor, çiziyor, söylüyorum, kabak tadı verdirecek kadar tekrarlıyorum, “Türkiye ekonomik yapısıyla, siyasi sistemiyle bir bütün olarak değişiyor, değişmek zorunda. Global ekonomik sistem Türkiye’nin ekonomik yapısını yeniden yapılandırıyor, global siyasi sistem de Türkiye’nin siyasi yapısını kendisine uygun biçimde yeniden şekillendiriyor”.

       Bu noktada Türkiye’nin tercih şansı yok. Bugün kadar elindeki şansı ve fırsatları son derece kötü kullanan Türk siyasetçisi, bürokratı, ekonomisti, işadamı artık ağlayıp,sızlanma hakkına sahip değil.

       “Ulusal Egemenlik Ülkümüze” pek de yakışmayan, hatta alerji yapan “dış kaynaklı” bu değişim süreci AB üye adaylığıyla başladı, Kasım ve Şubat krizlerinden sonra geri dönülmez noktaya geldi.

       Banka hortumlama, görev zararı, hileli ihaleler gibi ülkeyi iflasa götüren ekonomik lezyonlar nasıl tek tek tedavi ediliyorsa-ya da edilmeye çalışılıyorsa- siyasi sistem de öyle rehabilite edilecek.

       

YA İYİLİKLE OLUR YA DA

       Bugün, belki de haketmediği ölçüde, “kirli” imajını üstlenmek zorunda kalan siyasetçi, bnun diyetini ödemek zorunda. Değişim dayatmasının her ne kadar “kökü dışarda” da olsa, içerden de yani sokaktaki vatandaştan da büyük destek gördüğü açık.

       Siyasetçinin değişim dayatmasına direnme şansı yok ama “nasıl bir değişim?” sorusunun cevabı aranırken yeniden inisiyatif sahibi olma şansı hala var.

       Hala, global siyasi sisteme aykırı düşmeden “Ulusal Egemenlik Ülküsüne” uygun, gerçekten demokrat, gerçekten “adil”, gerçekten “namuslu” yeni siyasetçi ve dahası yeni bir türkiye yaratma şansı var.

       Bunun da tek yolu değişim sürecinde inisiyatifi Türk siyasetçisinin ele alması....

       

DAHA ÇOK YILMAZ, DAHA ÇOK DEĞİŞİM

       Direnip de kaybederseniz, size dayatılanları kabul etmek zorunda kalırsınız. Bu tartışılmaz kural... Bunu en iyi bilenlerden biri de Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz. Sonunda varacağınız nokta Öksüz’ün komisyon çıkışında dile getirdiği sözcüklerde gizli; “Umurumda değil”.

       Sonuna kadar umursamak zorundasınız. Bu nedenle de direnmeden harekete geçip değişimi sizin belirlemeniz gerekiyor.

       Bu zorunluluğu en iyi farkeden isimlerden birinin Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz olduğu, aldığı seçim kararından anlaşılıyor. İlk defa bir bakan bir genel müdürünü atama “yetkisini” kullanmıyor, bu yetkisini demokratik bir yöntem için bürokratlarına, teşkilatına devrediyor. Belki bir süre sonra tüm bakanlar bu yetkilerini devretmek zorunda kalacaklar, tıpkı Öksüz gibi. Önemli olan bunu önceden görüp,dayatma olmadan yapmak değil mi?

       

CUMA’YA KRİTİK ZİRVE

       Bir aksilik olmazsa Cuma günü koalisyon ortakları yeni bir zirvede biraraya gelecekler, genel değerlendirme yapacaklar. “Bugüne kadar ne yaptık ve bundan sonra ne yapacağız?” sorusuna cevap arayacaklar. İki yıla yaklaşan ömrüyle 1990 sonrası kurulan hükümetler içinde rekor kıran koalisyonun gelecek planı belki de bu zirvede çizilecek.

       En ilgi çeken gündem maddelerinden biri de kabine revizyonu ve daha önemlisi koltuk sayısının azaltılması olacak.

       Ya liderler “TOBB, TÜSİAD istedi diye bakan değişmez” , “Surlarda gedik açtırmam” sözleriyle biçimlenen inatlarını sürdürecekler, ellerindeki bakanlık sayısını, dolayısıyla yetkileri kaybetmemek için direnecekler ya da değişime öncülük edecekler.

       Çok halisane amaçlarla olmasa da bu değişimi ANAP istiyor, DSP tereddüt ediyor, MHP ise direniyor. Ama ne kadar direnirlerse dirensinler, bir süre sonra kabinedeki “metal yorgunluğunu” inkar edemez hale gelecekler. İşte o gün kamuoyu dayatmasıyla bakan değişikliği yapmak istemiyorlarsa, bugünden kabineyi yenilemek zorundalar.

       Ümit SEZGİN / CNBC-E Ankara Haber Müdürü

       

       

Ntv

17 Mayıs—  Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin içine girdiği değişim sürecini en iyi kavrayan isimlerden biri olduğunu bu seçim...