Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Büdü ve Bin Laden aynı resimde

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 116
7
Büdü ve Bin Laden aynı resimde

12 Ekim—  Büdü, Bangladeş’de, ABD’ye karşı yapılan eylemlerin pankartlarında ve posterlerde Bin Laden’in yanında yeralıyo...


Amerika’da çocuklar için yapılan ve ülkemizde de sevilerek izlenen televizyon dizisi ‘Susam Sokağı’nın kukla karaktarlerinden biri olan Bert (Büdü), Bangladeş’de, ABD’ye karşı yapılan eylemlerin pankartlarında ve posterlerde Bin Laden’in yanında yeralıyor. Bu hafta içinde Dhaka’da yapılan eylemde kullanılan pankartlarda Büdü, Laden’in omuzuna yerleştirilmiş ve Laden ile bir takım olduğu şeklinde ifade edilmişti.

       Susam Sokağı’nın yapımcıları kuklalarının bu şekilde kullanılması konusunda oldukça sert bir tepki verdi. Çocukların masum ve sevimli kahramanlarının 11 Eylül’de yapılan terörist eylemin şüphelisiyle bir takımmış gibi gösterilmesini çok büyük bir hakaret olarak niteledi.

       Posterlerin, Büdü’nün aslında sürekli farklı kişiliklere bürünen karanlık bir dahi olduğunu ifade eden “Şeytan Büdü” adlı internet sitesinden alınan resimlerle yapıldığı söyleniyor. Azad Üretim adlı firmanın üretim sorumlusu Mostafa Kamal posterlerin kendileri tarafından yapıldığını ve kullanılan resimlerin internet aracılığıyla edinildiğini doğruladı. Olağan dışı bir ifade kullanmadıklarını söyleyen Kamal resimlerin ileride, farklı biçimde kullanılmayacağını söyledi. Azad Productions adlı üretici firma Amerika’nın Afganistan’a açtığı savaşı protesto eden eylemcilere tam 2 bin adet poster sattığı bildirildi.

       Ancak Susam Sokağı’nın yapımcıları Büdü’nün kötüye kullanımını önlemek için gereken bütün yasal girişimlerde bulunacaklarını belirttiler. Susam Sokağı’nın her zaman karşılıklı saygı üzerinde durduğunu ve karakterlerinin böyle talihsiz ve tatsız olaylarda kullanılmasının çok üzücü bir hakaret olduğunu belirten yapımcı firma yetkililerinin hangi yola başvuracakları bilinmiyor.

       TV Şovunda Ernie (Edi) adlı arkadaşıyla çeşitli maceralar yaşayan sevimli kukla bazı posterlerde elinde viski şişesiyle görünüyor.

       Orjinal “Şeyten Büdü” sitesinin Kaliforniyalı yaratıcısı Dino Ignacio kullanılan imajlarla ilgili yapabileceği birşeyin olmadığını ve sitenin şu an kulanılmadığını söylüyor. “Bu siteyi yaptım çünkü gerçeğe yakın buluyordum ve kişisel fikrimdi ama buraya kadarmış. Artık yapmıyorum ve yapmayacağım” şeklinde açıklama yapan Ignacio, bu durumun sinirlerini çok bozduğunu da belirtti.

       

       

       

Ntv

12 Ekim—  Büdü, Bangladeş’de, ABD’ye karşı yapılan eylemlerin pankartlarında ve posterlerde Bin Laden’in yanında yeralıyo...