Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Büyüklere Gaziantepspor uyarısı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 580
35
Büyüklere Gaziantepspor uyarısı

15 Kasım—  Sezon öncesi bütün spor basınımız, “4 Büyükler”in yaptığı transferlere bakarak, “Bu yıl lig zevkli geçecek...


Ama sezon başlayınca gördük ki, spor basınımızın üzerinde birleştiği bu öngörü, pek de gerçeklerle örtüşmüyor. Nitekim ligin daha 12. haftasında küme düşecek takımlar az çok belli oldu. Büyükler’in performansı kimseyi tatmin etmiyor. Özellikle transferleri ile dikkat çeken ve spor basınımızın bu öngörüsünde en büyük pay sahibi olan Fenerbahçe, geçen yılki performansının üzerine çıkmış değil. Anadolu takımları her zamanki görünümünde; “Büyüklerin ardından ne şekilde sıralanacağız” mücadelesi veriyorlar.

       Bütün bu görünüm içinde bambaşka bir tablo çizen tek takım sanırım Gaziantepspor. Geçen sezonun da flaş ekibi olan ve ligi Fenerbahçe ve Trabzonspor’un üzerinde 3. sırada bitiren Gaziantepspor, bu yıl da son derece istikrarlı bir grafik çiziyor. Daha önce Beşiktaş’ı İstanbul’da 4-2’lik skorla geçen Gaziantepspor, ligin 12. haftasında da Fenerbahçe’yi devirerek, bu sezon şampiyonluk yarışının da en önemli adaylarından biri olduğunu gösterdi.

       

GAZİANTEPSPOR DOĞRU YOLDA

       Gaziantepspor, öncelikle geçen yılki kadrosunu önemli oranda koruyarak, bu yılki çıkışının da temellerini atmış oldu. Çünkü futbolumuzda alışılmış olan, sezonun başarılı Anadolu takımının futbolcularının “Büyükler” tarafından kapışılmasıdır. Nitekim geçen yılın dikkat çeken diğer takımı Denizlispor, as oyuncularını “Büyükler”e kaptırıp yerlerine de yenilerini koyamayınca, bu sezon son derece kötü sonuçlar alıyor.

       Gaziantepspor ise, geçen yılki kadrosunu yabancılar dışında iki eksikle korudu. Trabzonspor’a verdiği Erhan Namlı’nın yerine de Fatih’i alarak hücum gücünü arttırdı. Bugün Gaziantepspor’un kadrosuna baktığımızda, kalesinden ileri ucuna kadar oldukça yetenekli isimlerin olduğunu görüyoruz. Kalede Antep taraftarının “Barthez” diye çağırdığı Ömer, Milli Takım’da ikinci kaleciliği aldıktan sonra, şimdi de Rüştü’nün yerine göz dikmiş görünüyor. Orta sahada Hakan Bayraktar, Erhan, Batista gibi isimler, hızlı ve organize ataklarla rakip savunmayı yıpratıyorlar. İlerde top tekniği yüksek Fatih, Trabzonspor’da oynamadığı futbolunu, Gaziantepspor’dan esirgemiyor. Mustafa ve Hasan Özer’in de katılmasıyla Gaziantepspor; seyir zevki yüksek, kaliteli bir oyun ortaya koyuyor.

       Üstelik Gaziantepspor’un lige tek yabancıyla başladığını da unutmayalım. Kulüp başkanı Celal Doğan’ın boş transfer yapmadığı göz önüne alınırsa, yeni transfer edilen Ruslar’ın takıma katılmasıyla Gaziantepspor’un çok daha tehlikeli bir takım görünümü kazanacağını söyleyebiliriz.

       

DENİZLİ, HANGİ MAÇTAN SÖZEDİYOR?

       Bu kadro, geçen sezon yenemediği Beşiktaş’ı İstanbul’da 4-2 ile geçerken, Fenerbahçe’yi akıllı bir oyunun sonunda 2-1 yenerek önce liderliğe oturdu ve Beşiiktaş’ın Samsunspor’u yenmesiyle ikinciliğe yerleşti. Özellikle hızlı kanat akınlarıyla Fenerbahçe defansını şaşkına çeviren Gaziantepspor, haklı bir galibiyet alarak, Fenerbahçe’nin korkulu rüyası olmayı da sürdürdü.

       Gaziantepspor-Fenerbahçe maçının ilginç yanlarından biri de, Mustafa Denizli’nin sahada oynanan maçla ilgilenmediğini göstermesiydi. Denizli, maçtan sonra, “Gaziantepspor iki defa kalemize geldi, ikisi de gol oldu, bu kadar kolay gol yememek gerek” diyordu.

       Nitekim Denizli’ye göre, Erhan, Batista ve Fatih’in arka arkaya direği yalayan şutlarının atıldığı kale Fenerbahçe kalesi değildi. Mert’in, hemen kale önünde iki arkadaşı beklemesine karşın, kaleye vurarak Gaziantepspor’u bir golden ettiği pozisyon da orta sahada geçiyordu. Kemal’in karşı karşıya kalıp, beceriksizce kendisine nişanladığı kaleci de Rüştü değildi.

       Denizli’nin bir de şablon cümlesi var. Kaybedilen her maçtan sonra, “Bu yenilgi bizi hedefimizden uzaklaştırmadı” diyor. Hatta bu hafta işi biraz abartıp, bu hafta ve gelecek hafta peşpeşe oynayacakları Trabzonspor ve Galatasaray maçlarında puan kaybetseler de hedeflerinden yine uzaklaşmayacaklarını söyledi. Yalnız, Denizli, hedeflerinin ne olduğunu açıklamıyor bi türlü. Büyük olasılıkla ilk 5 sırayı yeterli gördüğü için bu kadar rahat konuşabiliyor. Şampiyonluğa oynayan bi takımın hocası bu derece lakayt olabilir mi?

       

ŞAMPİYONLUK: UZAK BİR RÜYA MI?

       Gaziantepspor, güçlü kadrosu ve bütünleşmiş yönetim, teknik heyet ve futbolcularıyla bu yıl şampiyonluğun önemli adaylarından biridir. Bize kalırsa geçen sezon da, lig sonuna kadar bu hedefi kovalayacak güçteydi. Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin istikrarsız grafik çizdiği geçen sezonda Gaziantepspor, Galatasaray’ın da yoğun Avrupa trafiği avantajıyla sezon sonuna kadar şampiyonluk potasında kalabilirdi en azından. Ancak teknik heyet ve yönetimin iddiasız tavrı, üçüncülükle yetinilmesine yol açtı.

       Bu sezonun 5. haftasında alınan Gençlerbirliği yenilgisi sonrası, deneyimli tenik adam Erdoğan Arıca da aynı yanlış içinde görünüyordu. Arıca, bu maç sonrası yaptığı açıklamada; “Lig sonunda Gaziantepspor’un üzerinde hiçbir Anadolu takımı olmayacaktır” diyerek, hedefini Anadolu takımları şampiyonluğu olarak açıklıyordu. Ancak, Beşiktaş ve Fenerbahçe karşısında elde edilen yengiler, teknik heyet ve futbolcuları, şampiyonluk şarkısının Gaziantepspor’a yakışacağına ikna etmeye yetti.

       Fenerbahçe maçı sonrası uzatılan mikrofonlara gerek Erdoğan Arıca’nın gerekse futbolcuların hep bir ağızdan şampiyonluk sözünü söylemeleri, bunun anlatımıdır. Başkan Celal Doğan ise, “Şampiyonluk yarışında var mısınız?” sorusunu politik bir dille yanıtlıyor: “Biz şampiyonluk lafı etmeyiz, bunu size söyleteceğiz.” Basın sözcüsü Kamil Gereçci ise daha iddialı konuşuyor: “Artık Türk futbolunda 5 büyükler var.”

       Gaziantepspor, sezon sonunda şampiyon olur mu bilinmez elbet. Ancak kırmızı-siyahlı takım, sezon başından beri oynadığı futbolla büyükleri uyarıyor: Bu yarışta ben de varım!

Ntv

15 Kasım—  Sezon öncesi bütün spor basınımız, “4 Büyükler”in yaptığı transferlere bakarak, “Bu yıl lig zevkli geçecek...