Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Çalışanlar internette izleniyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 793
116
Çalışanlar internette izleniyor

ABD’de yapılan bir araştırma, ‘online personelin’ üçte birinin işveren tarafından sürekli gözetlendiğini ortaya koydu....


Araştırmanın sonuçlarını raporlaştıran Andrew Schulman’a göre ABD’deki sayıları 45 milyonu bulan ‘online personelin’ yüzde 35’i sürekli izleniyor. ABD’deki toplam işgücünün 140 milyon olduğu tahmin ediliyor. Raporda, tüm dünyadaki çalışanların da 27 milyonu yani toplam sayının yüzde 25’inin düzenli olarak izlendiği belirtildi. Personelin izlenmesinde ise en çok MIMESweeper ve Websense adlı ürünler kullanılıyor.

       Bu rakamlar yeterince endişe verici olsa da, American Management Association’ın bu yılın başında yayınladığı istatistiklerdeki rakamlardan daha düşük. Bu çalışmada, internet bağlantısına sahip olan personelin neredeyse yüzde 80’inin izlendiği belirtiliyordu. Ancak bu oranlar ‘anlık kontrol’ler için geçerli.

       

PERSONELİ İZLEMEK ‘SUDAN UCUZ’

       Andrew Schulman’a göre araştırmanın en ilginç bulgularından biri de izleme maliyetinin adam başı 10 dolar olması. Bu rakamı çok az bulan Schulman, çok daha fazla işverenin ucuz olması nedeniyle bu yöntemi uygulamaya başlayabileceğini söylüyor.

       Araştırmada bu izlemenin sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yer almıyor. Schulman, ırkçı ve cinsel taciz içerikli e-posta yolladığı tespit edilen bazı çalışanların işten atıldığını söylüyor. Bazı durumlarda ise personelin internet iletişimine sansür uygulanıyor, pornografik siteleri girmesinin engellenmesi gibi.

       Schulman, aksi söylenmediği takdirde, işverenin yasal olarak çalışanlarını dinleyebileceğini ve e-postalarını okuyabileceğini söylüyor. Ancak şirkete bu tür izleme sistemi kurduran işverenler tam olarak neyi gözetlediğinin de farkında değil. Yani bu işi tam olarak bilinçli yapmıyor.

Ntv

ABD’de yapılan bir araştırma, ‘online personelin’ üçte birinin işveren tarafından sürekli gözetlendiğini ortaya koydu....