Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Camın Görkemi ve Serüveni sergisi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 661
41
Camın Görkemi ve Serüveni sergisi

27 Mart—  Sergide, 19. yüzyılın başından günümüze kadar uzanan dönemde üretilen klasik cam ve kristal çalışmalar, Art Nouveau ve Art Déco a...


Porto sürahisi

       Küratörlüğünü Emmanuel Masquelin’in üstlendiği sergi; Paris, Valonya-Brüksel Merkezi, Belçika Fransız Topluluğu, Uluslararası İlişkiler Müsteşarlığı, Valon İhracat Ajansı, Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Valon Bölgesi Bayındırlık Genel Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

       Liège Curtius Müzesi, Charleroi Cam Müzesi, Namur Eski Sanatlar Müzesi ve Cam Bilimi Enstitüsü’nden gelen 50 eserin yer aldığı sergi, 29 Nisan 2001 tarihine kadar pazartesi dışında her gün 09:30 - 17:00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek.

       

       

VALON BÖLGESİ’NDE CAMIN SERÜVENİ

       XIX. YÜZYIL

       1802 Fransız kimyacı Aymé-Gabriel d’Artigues, Güney Belçika’da, Namur Bölgesi’nin Vonêche kentinde imparatorluk camcılığını yeniden canlandırır. Hammadde üretimi de yaparak geliştirdiği cam imalatı, tüm Avrupa’yı kapsayan bir ticarete dönüşür.

       1826 “Cam Eşya Anonim Şirketleri” ve “Vall-Saint-Lambert” kurumları kurulur.

       1867 Herbatte-Les-Namur’daki fabrikalar, “Zoude de Basse-Neuville” ve “Jambes” cam fabrikaları, “Namur Kristal ve Cam Eşyalar Anonim Şirketi” adı altında bir araya gelir.

       1879 Val-Saint-Lambert’deki kristal fabrikaları, Namur cam fabrikalarını bünyesine katar.

       1880 Val-Saint-Lambert Kurumu, 1.800 çalışanı ile 6.000 m²’lik bir alanda, günde ortalama

       120.000 parça üretecek kapasiteye erişir.

       

       ART NOUVEAU

       İsa'nın çarmıhtan indiriliş sahnesi mavi kristale işlenmiş.

       Bu akımda, sanatsal yaratıcılık zirveye ulaşır, süslemelerde arabesk çiçek motifleri ve doğa temaları ön plana çıkar. Fotoğraf klişeleri ve baskı makineleriyle kalıp alma yöntemleri sayesinde, sanatçılar kendilerini daha iyi ifade etme olanağını bulur. Nancéenne modasına uygun, dibi soğan şeklinde ağıza doğru incelen ve uzayan vazolar yapılır. Bazı vazoların boyları 1 metrenin üzerindedir.

       Philippe Wolfers’in, Val-Saint-Lambert’e girmesiyle birçok başyapıt ortaya çıkar. Kanatları açık iki yarasayla bezenmiş, “Crépuscule” (Şafak Vakti) isimli vazo, sanatçının teknik başarısının bir göstergesi olarak kabul edilir.

       Daha sonra 1903’de Horta, Val-Saint-Lambert’e, Brüksel’deki Savoy Oteli’nin avizelerini yaptırır.

       

       ART DÉCO

       

       Art Déco, 1920 - 1930 yılları arasında, Art Nouveau’yu tahtından indirir. Artık gösterişin yerini sadelik alır.

       Val-Saint-Lambert Kurumu, 1925’te Paris Art Déco Sergisi’nde, jürinin oybirliği ile en büyük ödülü ve René Lalique büyük ödülünü kazanır. Ledru ve Wolfers serginin en önemli iki katılımcısıdır. Wolfers’in sergilediği yapıtlar arasında geometrik motifli saf kristalden üretilmiş Giaconda takımı da yer almaktadır.

       Bu dönemde ortaya çıkan bir başka isim, Charles Graffart’dır. 1923-26 yılları arasında yaklaşık 300 eser yaratır.

       Bu dönemde, sanatçılara dekoratif ve işlevsel objeler yapma imkanı sağlayan; mineleme, kumla oyma, asitle oyma gibi üfleme ve sıcak şekillendirme yöntemleri kullanılmaktadır.

       1930’lu yıllar, krizler ve kalkınma hamlelerinin görüldüğü dönemlerdir. Lüks cam eşyaların üretimi azalır, işletmeler kavanoz, şişe gibi sürümü kolay eşyaların yapımına yönelir ve bu birçok fabrikanın kapanmasına yol açar.

       

       ÇAĞDAŞ ÇİZGİ

       

       1958 yılında, Brüksel’de açılan uluslararası sergi, cam işçiliğini canlandırmak için itici bir güç olur.

       1959 yılından itibaren Graffart, modern ve akıcı bir anlayışla, cam sanatının yeni ustası Lois Leloup’un üfleyerek yarattığı parçaların üretimine geçer. Halefi René Delvenne, 60’lı yıllarda renkli ve saydam kristallerden ince-uzun kap formları üretir.

       Charles Conrad, yine Leloup’un üfleyerek yarattığı, klasik, sade ve avant-garde tarzda parçalar üretir.

       Jan Zoritchak özenle işlenmiş iç yüzeylerde, ışık oyunları kullanarak kristal heykeller yaratır.

       

       

Ntv

27 Mart—  Sergide, 19. yüzyılın başından günümüze kadar uzanan dönemde üretilen klasik cam ve kristal çalışmalar, Art Nouveau ve Art Déco a...