Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Çanakkale Köprüsü Projesi durdu

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 149
36
Çanakkale Köprüsü Projesi durdu

‘Yap-işlet-devret’ modeli önerisini kabul etmeyen İspanya-Türk firma grubu ile yapılan görüşmeler donduruldu...


Finansman tutarı yüksek olan yatırım projelerinin bütçe dışı kaynaklardan karşılanması görüşü doğrultusunda, Karayolları Genel Müdürlüğünce “Yap-İşlet-devret” modeli çerçevesinde yapımı planlanan köprü için, ilgili firma grubu, yap-işlet-devret yerine “Hazine garantili yüzde 100 dış kredi” ile projeyi gerçekleştirmeyi önerdi.

       Karayolları ise bu öneriyi kabul etmedi. Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, bu gelişme üzerine, yatırım programına alınan köprü ile bağlantı ve çevre yolu projesinin yapımı için, “yap-işlet-devret” sistemine sıcak bakan tüm firmalarla görüşmelere açık olduklarını bildirdiler.

       Köprü geçişi ile birlikte yaklaşık 600 milyon dolara malolması planlanan köprü yapımı ile İspanya firması dışında İngiltere, Fransa, Almanya ve Japon firmalarının da ilgilendiği, ancak yapım yöntemi konusundaki görüşmelerin sürdürüldüğü bildirildi.

       Edinilen bilgiye göre, gerçekleşmesi durumunda 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak Çanakkale boğaz köprüsü, İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden daha yüksek olacak. Söz konusu model uyarınca köprü, tarafar arasında yapılacak anlaşma sonrasında, belirli bir süre işletildikten sonra Karayolları Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.

Ntv

‘Yap-işlet-devret’ modeli önerisini kabul etmeyen İspanya-Türk firma grubu ile yapılan görüşmeler donduruldu...