Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Çarpık zihniyet sorunların kaynağı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 465
71
Çarpık zihniyet sorunların kaynağı

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ekonomik hayatta yaşanan hayal kırıklıkları ve sıkıntıların, çarpık siyasi zihniyetten kaynaklandığını söyledi....


Bahçeli, Bursa’da partisinin 2. Genişletilmiş Bölge İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de genellikle üretmeden tüketmeye, çalışmadan iyi yaşamayı vaat eden anlayışlar bulunduğunu, bunun da toplumda ciddi bir siyasi yanılgının yerleşmesine yol açtığını anlattı.

       Siyaset ile toplum arasında “dramatik” boyutlara varan güven ve itibar erozyonu bulunduğuna işaret eden Bahçeli, şöyle konuştu:

       “1990 yıllara damgasını vuran koalisyon hükümetlerinde koalisyonu oluşturan partiler ve özellikle onların liderleri arasında ortaya çıkan gereksiz çatışma ve sürtüşmeler siyasi açmazlara neden olmuştur. Ekonomik hayatta yaşanan hayal kırıklıkları ve sıkıntılarının kaynağında çarpık siyasi zihniyetler yatmaktadır.”

       

“DEMEÇ DEMOKRATLIĞI”

       Türkiye’de uzun yıllar demokratikleşme sancılarının yaşandığını ve demokratikleşme taleplerinin seslendirilmesine karşın, sonucun çok farklı olduğunu ifade eden Devlet Bahçeli, Türkiye’de demokratik gelişmeyi sağlayamayan, fakat “demeç demokratlığı” yapan “demokrasi havarileri”nin siyasi gelenekte yer ettiğini söyledi.

       Koalisyon hükümetlerinin zorluklarına dikkati çeken Bahçeli, yerleşik demokrasilere sahip diğer dünya ülkelerinde de üç parçalı koalisyonların devasa sorunlarla mücadelesinde kararlılıkla durmasının kolay bir iş olmadığını kaydetti. Bahçeli, şöyle devam etti:

       “Hükümet, bazı sosyal ve ekonomik sıkıntıların varlığına rağmen, bu zamana kadar ortaya koyduğu yönetim uslubu ve icraatlarıyla başarılı bir hükümet örneği sergilemektedir. Bu değerlendirmeyi yapabilmek için, Türkiyemizin yaşadığı iç ve dış sorunların ağırlığına ve çok yönlülüğüne, yine ülkemizde sağlıklı bir koalisyon kültürünün gelişmemiş olmasına bakmak yeterlidir.”

       

EKONOMİK İSTİKRAR PROGRAMI

        Bahçeli, uygulanan ekonomik istikrar programına yönelik şüpheleri de değerlendirerek, bu şüphelerin çok daha elverişli şartlarda uygulamaya konulan programların başarısızlığından kaynaklandığını kaydetti.

       Son 1 yıldır uygulanan program sonucunda, gelir-gider dengeleri ve enflasyon rakamlarında başarılı sonuçlar alınmaya başlandığını belirten Bahçeli, ekonomik istikrar paketleri döneminin son bulabilmesi ve enflasyonda başarının kalıcı hale gelmesi için, mutlaka yapısal reformların yapılarak, çok yönlü ve kapsamlı dönüşüm çabasının başarıya ulaşması gerektiğini vurguladı.

       

“RUM SOYKIRIMI MASALI”

        Devlet Bahçeli, Yunanistan tarafından Kurtuluş Savaşı sırasında sözde Rum soykırımı yapıldığı iddialarına da yer verdiği konuşmasında, Türkiye’nin AB ile işbirliğine hazırlandığı bir dönemde, eski husumetler ve anlamsız engeller çıkarıldığını belirterek şunları söyledi:

       “Ermeni soykırım masalına, şimdi de Rum soykırım masalı eklenmek istemektedir. Birilerinin söylediği gibi, bütün bunlar hafife alınacak, ya da görmezlikten gelinecek bir durum değildir. Türk milleti ve devleti, Avrupa Birliği yönetimi ile üye ülkelerin yönetiminden ne tarihe, ne de işbirliği çabalarına hiçbir şekilde sığmayan tutumlarından bir an önce vazgeçmelerini talep etmektedir.

       Hiç kimse bizlerden, ülkemizin milli ve tarihi saygınlığına gölge düşürmeye çalışmak ile dostluk ve işbirliği çabalarını bağdaştırıp, hoş karşılamamızı beklememelidir.”

       

Ntv

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, ekonomik hayatta yaşanan hayal kırıklıkları ve sıkıntıların, çarpık siyasi zihniyetten kaynaklandığını söyledi....