Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Cassini-Huygens, Satürn yolunda

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 462
42
Cassini-Huygens, Satürn yolunda

İki bölümden oluşan araç, Satürn ve uydularıyla ilgili önemli bilgiler gönderecek...


1 Temmuz 2004 yılında Satürn gezegenine ulaşacak olan Cassini-Huygens uzay araştırma aracı, iki bölümden oluşuyor: Otobüs büyüklüğünde olan Cassini uzay aracı ve üzerine monte edilmiş, daha küçük araştırma aracı Huygens.

        Cassini, Satürn gezegeni etrafında dört yıl yörüngede kalacak. Huygens araştırma aracıysa, Cassini’den ayrılarak Satürn’ün uydusu Titan’a inecek. Bu amaçla kullanılacak paraşütler Titan’ın (-) 200 derece santigrat sıcaklıktaki, etan veya metan yağmurları yağan atmosferine dayanabilecek malzemeden imal edildi.

       Huygens Titan’a inerken önce büyük bir paraşüt hızını kesecek, daha sonra, daha küçük bir paraşüt açılacak. Ek olarak bir paraşütün daha kullanılma nedeni, büyük paraşütle yüzeye iniş altı saat süreceğinden, aracın bu sürede pillerinin tükenmesi. İniş esnasında bir başka kritik konu da Huygens’ın saniyede altı dereceden fazla eğimle düşmemesinin gerekli olması. Bunun için ilave bir stabilizasyon paraşütü kullanılacak.

        Titan’ın atmosferi dünya atmosferinin birbuçuk katı yoğunluğunda. Titan’ın yüzeyinin nasıl olduğu ise bilinmiyor. Yüzey sıvı veya katı metandan oluşabilir. Huygens’ın inişi de bu koşullara göre tasarlandı.

        Titan’a inceleme aracı gönderilmesinin nedeni, Titan’daki kimyasal bileşimin, dünyanın oluşumunun başlangıcındaki döneme çok benzemesi, ancak beş milyar yıl sonra, güneşin hidrojenden oluşan yakıtının tükenmesiyle birlikte, Titan gibi uyduların ısınması ve buralarda yaşamın başlaması bekleniyor. Tabii o dönemde, Dünya’da da yaşamın son ermiş olacağı tahmin ediliyor.

Ntv

İki bölümden oluşan araç, Satürn ve uydularıyla ilgili önemli bilgiler gönderecek...