Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Cem: İranla ilişkilerden memnunuz

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 436
77
Cem: İranla ilişkilerden memnunuz

12 Şubat—  İki günlük resmi ziyaret için İran’ın başkenti Tahran’a giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İran Cumhurbaşkanı Muhamm...
       İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, İsmail Cem‘i kabulünde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit‘e, sağlık ve başarı dileklerini iletti. Hatemi, kabul sırasında yaptığı konuşmada, “Türkiye bizim katımızda her zaman seçkin bir yere sahiptir. İlişkilerimizi tarihi geçmişimize dayandırmalıyız ve siyaset, güvenlik alanlarındaki ilişkilerimizi bu yönde geliştirmeliyiz“ dedi. Cem‘in ziyaretinin Türkiye-İran ilişkilerinin siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda ilerlemesi açısından yararlı olduğunu belirten Hatemi, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi‘nin son Ankara ziyaretinin de iki ülkenin ilişkilerinin sağlamlaşmasına katkı sağladığını ifade etti. İsmail Cem, cumhurbaşkanı Hatemi’nin ardından İran Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi ile biraraya geldi.

       

HARRAZİ’DEN SICAK KARŞILAMA

       İki günlük resmi ziyaret için Tahran’a giden İsmail Cem, havaalanında İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi tarafından karşılandı. Mevkidaşı ile birlikte gazetecilere açıklama yapan Cem, daveti için İran Harrazi’ye teşekkür ederek, “Ülkelerimiz arasında düzenli olarak görüşmeler yapılıyor. İki dışişleri bakanı arasındaki görüşmelerden memnuniyetimizi belirtmeliyiz” dedi.

       Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin özellikle son 3 yıl içinde olmak üzere sürekli bir gelişim çizgisi izlediğini belirten Cem, “Ülkelerimiz arasında çıkabilecek bazı sorunları da birlikte çözmekteyiz” diye konuştu.

       İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi de, Cem’in ziyareti sırasında yapılacak ikili görüşmelerin bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasına yardımcı olacağını söyledi.

       

CEM’İN ZİYARETİ İRAN BASININDA

       İran Dışişleri Bakanlığı’na yakınlığıyla bilinen Iran News gazetesinin, “Cem’in ziyareti, Tahran-Ankara İlişkilerini güçlendirmeyi amaçlıyor” başlıklı başyazısında, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi’nin daveti üzerine gerçekleyen ziyaretin, ikili ilişkilerin gelişmesine hizmet etmesinin beklendiği belirtildi.

       Iran News’ın başyazısında, “İran, geçen yılki ECO zirvesini kaçıran Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in ziyaretini bekliyor” ifadesi de kullanıldı. Başyazıda daha sonra şu ifadelere yer verildi:

       “Türkiye, kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün uzun erimli reformlarından bu yana görülmemiş değişimler yaşıyor. Avrupa Birliği’ne üyelik için başvurdu. Türkiye’nin, son zamanlarda İsrail ile ittifakı ise bölgede alarm zillerini çaldırdı. Ortak bir inancı paylaşıyoruz. Ortaklıklarımızı öne çıkarmalıyız. İran’ın yakın komşusuyla ilişkilerini güçlendirmede her türlü çıkarı vardır. İran-Türkiye ilişkileri bugün memnun edici bir itki kazandı. Birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var ve yapacağımız büyük katkılar vardır.”

       Dışişleri Bakanı İsmail Cem, resmi bir ziyaret çerçevesinde bu sabah İran’a gitmişti. Cem’in Tahran ziyareti sırasında ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak. İsmail Cem’in yarın akşam saatlerinde yurda dönmesi bekleniyor.

       

KERRUBİ:PARLAMENTER İLİŞKİLER GELİŞMELİ

       İran Meclis Başkanı Hüccetülislam Mehdi Kerrubi, İran Meclisi‘nin Türkiye ile İran arasında siyasi, kültürel, ekonomik ve parlamenter ilişkilerin daha da gelişmesi için gerekli ortamı hazırlamaya tümüyle hazır olduğunu söyledi.

        Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile bu akşam yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin derin kökleri olduğuna dikkati çeken Kerrubi, İran‘ın komşu ülkeler ve özellikle dost ülke Türkiye dahil bütün ülkelerle ilişkilerini geliştirmesine dayalı dış politikasının devam edeceğini vurguladı.

        Kerrubi, İran Meclisi‘nin, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi yönetiminin bütün ülkelerle karşılıklı saygı ve güven oluşturma ilişkisine dayalı dış politikasını tümüyle desteklediğini de kaydetti. Uygarlıklararası diyalog fikrinin, hükümetlerarasındaki anlayışın artırılması için uygun bir temel olduğuna dikkati çeken Kerrubi, ülkeler arasındaki bütün ayrılıkların diyalog ve anlayış yoluyla çözülebileceğini söyledi.

        Dışişleri Bakanı Cem de görüşmede, Ankara ve Tahran arasındaki iyi komşuluk ilişkilerine işaret ederek, İran ve Türkiye‘nin zengin uygarlıklara sahip olduğunu ve son birkaç yüzyıllık tarihlerinde daima barış içinde birarada yaşadıklarını kaydetti.

        Hükümetlerarasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesinde meclislerin önemine dikkati çeken Cem, TBMM‘nin de iki ülke ilişkilerinin bütün alanlarda güçlendirilmesi için gerekli imkanları yaratmaya hazır olduğunu belirtti.

       

       

Ntv

12 Şubat—  İki günlük resmi ziyaret için İran’ın başkenti Tahran’a giden Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İran Cumhurbaşkanı Muhamm...