Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Cem: Türk-İran İş Konseyi kuruluyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 1000
31
Cem: Türk-İran İş Konseyi kuruluyor

13 Şubat—  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İran Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmada Türk-İran İş Konseyi’nin kurulacağını açıkladı...
       Dışişleri Bakanı Cem, İran Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkilerinde yaklaşık üç yıldır yaşanan gelişmenin ekonomide yeni imkanlar yarattığını söyledi. İsmail Cem, iki ülkenin ekonomik partner olabileceğini belirti. “Bugün hem ekonomi de hem siyasette çok şeyi birlikte yapabileceğimiz bir dönemi görüyorum” diyen Cem, daha iyi organize olmanın gerekliliğini vurguladı. Dışişleri Bakanı, bu amaçla Türk- İran İş Konseyi’nin kurulacağını bildirdi. Cem, konseyin Türk tarafının organizasyonun tamamlanmak üzere olduğunu da bildirdi.

       Dışişleri Bakanı, konuşmasında İstanbul-Tahran tren yolunda yolcu taşımacılığına mart ayında başlanacağını da kaydetti. Türkiye ile İran arasında elektronik iletişim ve bilgi sektörlerinde işbirliği yapılabileceğini söyleyen Dışişileri Bakanı önemli bir mesaj da verdi. Cem, “iki ülke siyasi ilişkilerinin gelişmekte hem yeni imkanları hem de yeni sorunları getirmektedir. Her şeyden önce Türk-İran tarafları birbirlerinin hassasiyetlerine önem vermelidir” diye konuştu.

       

CEM VE HARRAZİ’NİN ORTAK BASIN TOPLANTISI

       Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İran ziyareti sırasında olumlu ve özenli görüşmeler yaptıklarını, iki ülke ilişkilerinin daha ileriye götürülmesi için somut adımlar attıklarını bildirdi.

        Cem, iki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmeler sonunda, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, “Bir süredir ortak güvenliğimiz konusunda daha iyiye doğru giden gelişmelerin bundan böyle güçlenerek devam etmesi için iki ülkenin ilgili birimleri arasında yeni ilişkiler kurulması konusunda görüş birliğine vardık ve bu düşüncelerimizi ilgili birimlerimize götüreceğiz” dedi.

        İran doğal gazının Türkiye’ye naklinin başlamasıyla ikili ticaret hacminin 1 milyar 800 milyon dolara çıkacağına dikkat çeken Cem, bir yılda yüzde yüzden fazla artış anlamına gelen bu miktarın son derece önemli olduğunu ve iki ülke için hem yeni imkanlar hem yeni sorunlar doğurduğunu belirtti.

        Cem, “Her iki ülkenin de biraz daha dikkatli, biraz daha özenli olacağı bu yeni dönemde ekonomide önümüzde büyük imkanlar açılabilecek ve bunu çok önemsiyoruz” diye konuştu.

        Kültür konusunda imzalanan işbirliği programıyla son yıllarda bu alanda ortaya çıkan düzenli ve planlı yaklaşım eksikliğinin giderildiğini kaydeden Cem, “Tarihsel olarak yakın ve paralel kültüre sahip iki ülkenin, bu işbirliğini de özendirmekte ve desteklemekteyiz” dedi.

        İran’ın, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin öncülüğünde bir yenileşme gelişme dönemi, Türkiye’nin de özellikle ekonomisinde bazı sıkıntılara rağmen yine büyüme, dışa açılma dönemi geçirdiğine dikkat çeken Cem, iki ülkenin siyasi ilişkilerinin de zaman içinde olumlu bir şekilde gelişmeye devam ettiğini ve hem siyasi, hem ekonomik ilişkileri bu tempoda geliştirmek istediklerini ifade etti.

        Cem, 400 yıldır değişmeyen sınırlarla barış içinde yaşamış ve ikisi de medeniyet sahibi olan Türkiye ve İran’ın, bölge için barış unsuru, istikrar kaynağı ve ekonomik gelişme partneri olmasını istediklerini, bu anlayışla görüşmelerini yaptıklarını söyledi.

       

İSRAİL İLE YAKIN İLİŞKİ

        Daha sonra soruları yanıtlayan Cem, “Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerinin Arap ülkeleri ve Müslüman ülkelerle ilişkilerinde sorun yarattığına” ilişkin bir soru üzerine, bunun 3-4 yıl öncesine ait bir durum olduğunu belirtti.

        Cem şöyle konuştu:

        “Bugün Arap ülkeleri, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi ülkelerle Türkiye arasında böyle bir sorun yoktur. Elbette bazı ülkelerin farklı düşüncesi farklı kaygısı olabilir. Ancak böyle bir mesele yoktur. Biz bunu özenle bütün Arap ülkelerine, bütün ilgili ülkelere anlattık ve şimdi de herkes görüyor ki bizim hiçbir şekilde hiçbir ülkeyle Arap ülkelerine, Müslüman ülkelere tavır almamız söz konusu değildir. Türkiye olarak bizim son dönemde ilişkilerimizi geliştirmek yönünde belki en başarılı olduğumuz ülkeler bütünü İKÖ üyesi ülkeler olmuştur.”

       

ERMENİ TASARISI VE AB

        Cem, Fransız meclisinde sözde Ermeni soykırım tasarısının kabul edilmesinin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyeliğine etkisinin sorulması üzerine ise Türk dış politikasının iki stratejik amacından biri olan AB’ye üye olma yolundaki kararlılığının aynı şekilde, hatta güçlenerek devam ettiğini belirtti.

        Cem, AB ile Türkiye arasındaki çerçeve anlaşmasının AB parlamentosunda onaylanmasını beklediklerini söyleyerek, bunun Türkiye’nin AB ile olan yaklaşık 35 yıllık ilişkisinde ulaşılmış en uç nokta olacağını kaydetti.

        AB’ye üyeliğin inişli çıkışlı, zaman zaman sıkıntı çekilen bir süreç olduğunu belirten Cem, İngiltere ve Danimarka’nın bile üyelik sürecinde sıkıntılar yaşadıklarına işaret etti.

        Cem, “Bu kolay bir süreç değildir. Türkiye için bunu daha zor kılan etkenler de mevcut. Ama son tahlilde bu süreç gelişiyor. Sıkıntıları aşacağız” dedi.

        Fransız parlamentosunun sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmesi konusunda ise Cem şunları söyledi:

        “Bir iddia ne kadar yanlış olursa olsun, ne kadar tarih açısından anlamsız ve geçersiz olursa olsun, yine de bu tarz iddialara muhatap olmak bir ülke için hoş bir durum değildir. Fransız parlamentosundaki hadise son derece lüzumsuz, Fransa’nın kimliğine, kültürüne hiç yakışmayan son derece gayrı adil bir yaklaşım olmuştur. Elbette Türkiye akıl, mantık ve ölçü çerçevesinde bu durum karşısında kendi meşru müdafaa hakkını kullanmaktadır, kullanmıştır, kullanacaktır” Cem, 550 üyesi olan Fransız parlamentosunun 40 üyeyle aldığı bu kararın, Türkiye’nin AB ile ilişkilerini zedeleyeceğini tahmin etmediğini de belirtti.

        Bir soru üzerine, Türkiye’nin Filistin konusunda iki ölçüsü olduğunu hatırlatarak, “İlk ölçü 400 yıl bölge insanıyla birlikte yaşamaktan dolayı çok iyi bildiğimiz hassasiyetler, o karışık bölgeyi barış içinde ve o bölgenin halkıyla birlikte yönetmiş olmamın bize sağladığı, getirdiği birikimdir” diyen Cem, 2. ölçünün Filistin ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat olduğunu belirtti.

        Türkiye’nin izlediği politikanın Arafat ve Filistin halkından onay aldığını, Filistinlilerin Türkiye’nin politikalarından, konuya bakışından, kendilerine sağladığı katkıdan memnun olduklarını belirttiklerini ifade eden Cem, bu durumda başka ölçütler aramaya ihtiyaç olmadığını belirtti.

        Dışişleri Bakanı Cem, PKK’nın askeri mücadeleden vazgeçip siyasi mücadeleyi seçtiği iddialarıyla ilgili bir soru üzerine ise Türkiye’nin kendisi gibi, diğer bütün ülkelerin de en kutsal hakkı olan toprak bütünlüğüne yönelmiş hiçbir kuruluşu muhatap almadığını ve almayacağını belirterek, “Bizim yaklaşımımız Türkiye’nin büyümesi, gelişmesi, Türkiye’deki her insanın birbiriyle olan ilişkilerini en iyi, en barışçı, en olumlu, en medeni düzeye çıkarmasıdır. Yoksa böyle örgütler hiçbir şekilde bizim hesaplarımızda, denklemlerimizde yer almaz” yanıtını verdi.

       

HARRAZİ

        İran Dışişleri Bakanı Harrazi de iki ülke yetkilileri arasında “çok samimi ve dostça bir ortamda geçen görüşmelerin, bölgenin iki önemli ülkesi olan Türkiye ve İran’ın bölgede üzerilerine düşen rollerini yapmalarına vesile olmasını ümit ettiğini” belirtti.

        Harrazi, görüşmelerde bölgesel ve uluslararası sorunların yanı sıra iki ülke arasındaki siyasi ve güvenlik konularının da ele alındığını söyledi.

        İran’ın PKK ve Hizbullah’a desteği iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, “İran hiçbir zaman PKK’yı desteklemedi” diyen Harrazi, ancak Türkiye ve İran arasında, Irak’la da olduğu gibi uzun bir sınır olduğunu belirterek, “PKK güçleri bizim sınırımızdan içeri sızmak isteyebilirler. Ama biz kesinlikle onların İran topraklarına girmelerine izin vermeyiz. Eğer iki tarafta da herhangi bir şikayet mevcut olursa, doğal olarak bunlar, bu konularda öngörülen mekanizmalar çerçevesinde incelenmelidir” diye konuştu.

        İki ülkenin ekonomik ilişkilerinin gelişmekte olduğunu dikkate alarak, ekonomik ilişkiler üzerinde özellikle durulduğunu belirten Harrazi, bu alanda enerji naklinin önemli bir konu olduğunu, Türkiye’de doğalgaz boru hattının tamamlanmasıyla Temmuz ayında Türkiye’ye İran doğalgazının verilmesine başlanacağını ümit ettiklerini ifade etti.

        Harrazi, görüşmelerde Türkiye üzerinden diğer ülkelere İran doğalgazının nakli konusunun da ele alındığını kaydetti.

        Cem’in, bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması için iyi bir fırsat oluşturan ziyaretinden “çok memnun olduğunu” belirten Harrazi, “Ümit ediyorum ki, Türkiye ve İran arasındaki bu görüşmeler vesilesiyle konular yakından takip edilir ve bölgenin iki önemli ve nüfusu büyük ülkesi olan iki ülke, bölgede ekonomik gelişme, güvenlik ve barışın sağlanmasındaki önemli rollerini yerine getirirler” şeklinde konuştu.

        Harrazi, başka bir soru üzerine, kendisi de İslam uygarlığının bir üyesi olan Türkiye’nin, uygarlıklar arası diyalog görüşmelerine ve çalışmalarına katılmasını memnuniyetle karşılayacaklarını ifade etti.

       

       

       

Ntv

13 Şubat—  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İran Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmada Türk-İran İş Konseyi’nin kurulacağını açıkladı...