Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

CIAde sohbet odası bulundu

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 89
20
CIAde sohbet odası bulundu

13 Ekim —  Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in çalışanları, yönetimden gizli olarak kurumun bilgisayar sisteminde oluşturduğ...“Eğer bu insanlar aynı şeyi KGB’nin bilgisayar sisteminde yapsalardı, şimdi onlara madalya veriyor olurduk”

— BIR CIA YETKILISI        CIA sözcüsü Bill Harlow, bu olaya ilişkin soruşturmanın yakında sonuçlanacağını ve kurallara aykırı davrananların işten atılacağını söyledi. Bill Harlow, uzun zamandır yetkililerden saklanan gizli odayı ‘kurumun iç iletişim ağlarının bir ihlali’ olarak niteledi. CIA çalışanlarının oluşturduğu ve yönetimden gizlice beş yıldır yürütülen bu sisteme, kuruluşun bazı üst düzey yetkililerinin de bulaştığı ve sohbet odasında, ‘uygunsuz’ olarak nitelendirilen bazı şakaların da bulunduğu çeşitli bilgilerin değişiminin yapıldığı belirtildi. Harlow, kuruluşun bilgisayarlarında oluşturulan bu haberleşme sisteminde, gizli bilgilerin değişimi yapıldığına dair kanıt olmadığını söyledi.

       

10 KİŞİ AÇIĞA ALINDI

        Bir CIA yetkilisi, bilgisayarların bilerek kurallar dışında kullanılması ve bunun yönetimden gizlenmeye çalışılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, “eğer bu insanlar KGB’nin bilgisayar sisteminde aynı şeyi yapsalardı, şimdi onlara madalya veriyor olurduk” dedi.

        Mayıs ayında yönetimin keşfettiği sistemi oluşturan ve kullananlara, savunmalarını vermeleri için beş gün tanındığı, 10 kişinin de altı ay önce açığa alındığı bildirildi. Sızan bilgilere göre, sistemi oluşturanların başında, CIA’in bilgisayar korsanı denilen, hacker kadrosundaki yaratıcı iki elemanı bulunuyor. Uzmanlar, sırf bu işi yapabileceğini göstermek isteyen birilerinin bu odayı açmış olabileceğini belirtiyor. Rutin sistem güvenlik kontrolleri sırasında fark edilen gizli sohbet odası hakkında Senato ve Temsilciler Meclisi istihbarat komitelerine bilgi verildi.

       

‘SEKS FIKRALARI

       Bir CIA yetkilisi, 160 kişinin bu olay karıştığı açıklamasının doğru olmadığını belirterek, çok sayıda çalışanın sohbet odasına sadece bir defa girmiş olabileceğini söyledi. Yetkilinin verdiği bilgiye göre, bu odaya girenleri tespit edebilen bir sistem mevcut. Bu sohbet odasınının müdavimleri arasında ise kadınlar başı çekiyor. Kanalın en gözde özelliklerinden biri de seks fıkraları. Pornografik materyalin bulunmadığı kanalda, bazı şakalar, yorumlar ve odanın fark edilmesi durumunda, katılımcıların kovulacağına dair mesajlar yer alıyor.

       

GİZLİ BİLGİ İÇEREN LAPTOP

       Gizli sohbet odası CIA’deki ‘bilgisayarlar’ skandallarının son halkasını oluşturuyor. Geçen sene kurum, içinde hala gizli bilgiler bulunan 25 dizüstü bilgisayarı satmıştı. Kurum, bilgisayarların gizli bilgiler içermediğini söylese de aylar sonra alıcılardan biri bilgisayarda önemli dosyalara rastladığını söylemişti. CIA’deki güvenlik sorunlardan bir diğeri de, üst düzey yöneticilerin evlerindeki güvenli olmayan bilgisayarlarda gizli dosyalar üzerinde çalışması.

Ntv

13 Ekim —  Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in çalışanları, yönetimden gizli olarak kurumun bilgisayar sisteminde oluşturduğ...