Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Çiller: Seçim olsa tahribat olmazdı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 341
78
Çiller: Seçim olsa tahribat olmazdı

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, “4-5 ay önce seçim yapılsaydı bu kadar tahribat, bu kadar yüksek faizler olmazdı. Her geçen hafta, ay bir seçim ...


Dünyaya ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çiller, dünyanın en zengin 250 kişisinin toplam 2.5 milyar insanla eşit gelire sahip olduğunu kaydeden Çiller, temel gıda harcamaları için 12 milyar doların gerektiğini, ancak sadece ABD ve Avrupa’da köpek maması için yılda 17 milyar dolar harcandığını dile getirdi. Dünyanın “fakir-zengin” diye ikiye ayrıldığını, aradaki gelir farkının da yüzde 90’lara ulaştığını anlatan Çiller, farkın en temel unsurunun demokrasi ve eğitim olduğunu vurguladı.

       

“POLİS YÜRÜYOR, ESNAF YÜRÜYOR”

        Türkiye’ye ilişkin görüşlerini de anlatan Çiller, ülkede 200 milyon liranın altında geliri olanların nüfusun yüzde 40’ını, 500 milyonun altında geliri olanların ise yüzde 90’ınını oluşturduğunu bildirdi.

       Türkiye nüfusunun yüzde 90’ının temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmadığını ifade eden Çiller, eğitimde de her geçen yıl “sınıf düşüldüğünü”, eğitime ayrılan payın da azaldığını söyledi.

       1990’ların başında “yıldız ülke” olarak gösterilen Türkiye’nin, bundan giderek uzaklaştığını ve ciddi siyasi bunalımlar yaşadığını, demokrasisinin geriye gittiğini belirten Çiller, bugün AB’ye aday olan Türkiye’nin “ilelebet aday” diye nitelendirildiğini savundu.

       Çiller, toplumsal uzlaşma ve barışı tehdit eden gelişmeler yaşandığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Polis yürüyor, esnaf cumhuriyet tarihinde ilk kez yürüyor. Toplumsal barışın tehdit altına girdiğini gösteren refleksler var. Ekonomide de çok ciddi bir bunalımla karşı karşıyayız.

       Temel neden siyasidir. Demokrasi iyi işlemediği için bir iktidar boşluğu vardır. Kim ne derse desin, Ecevit’in sağlık durumu özel meselesi olmaktan çıkmıştır.”

       

“KAMU KESİMİNE EL KONULMASI LAZIM”

        Ülkenin içeride ve dışarıda yaşadığı sıkıntılara bir an önce el konulması gerektiğini söyleyen Çiller, şunları kaydetti:

       “Her gün halka gidip meselelerin anlatılması lazım. Her hafta uçağa binip dünyaya meselelerin anlatılması lazım. Birilerinin ekonomiye, kamu kesimine tümüyle el koyması lazım. Bugün böyle birisi yok. Seçilmiş böyle biri yok. O zaman demokrasi tahrip oluyor. Seçilmediği zaman hesap verme zorunluluğu da olmuyor.

       Bu teknokrat devlet anlayışıdır. Bunu demokrasi ile bağdaştıramıyorum.”

       Türkiye’nin son 4 yıldır her yıl bir ekonomik kriz yaşadığına işaret eden Çiller, uygulanan IMF modelinin tutmadığını ve IMF’nin bu programının daha önce uygulanan 12 ülkeden 10’unda da çöküntüye neden olduğunu bildirdi.

       

5 NİSAN ÖZELEŞTİRİSİ

        DYP Genel Başkanı Çiller, konuşmasında 5 Nisan kararlarını da hatırlatarak, şöyle devam etti:

       “Çiller, devalüasyon diyorsun da, 5 Nisan kararlarında sen ne yaptın kardeşim, bunu bana anlat diyeceksiniz. Haklısınız. Aradaki farkı söylüyorum. 5 Nisan kararları iyiydi, kötüydü, bir yere bırakalım. Ama 1.5 yıl sonra seçim yapıldı. Ben onun sorumluluğunu yüklendim. Millet hesabını verdi, oyunu da vermedi. Bu çok önemli.” 5 Nisan kararlarının sonuçlarına dikkat çeken Çiller, kararlardan bir yıl sonra enflasyonun düştüğünü, döviz rezervlerinin arttığını, cari işlemler açığında da azalma yaşandığını ve ülkenin eksi olan büyümesinin de artıya çıktığını anlattı.

       Çiller, o dönemde dar gelirlinin korunmaya çalışıldığını, ancak işçi, memur her kesimin bir bedel ödediğini ifade ederek, “Millet o bedelin hesabını sordu. Biz de verdik” dedi.

       

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

        Açıklanan “acil önlemler” paketine de değinen Çiller, bu pakette yeni bir şeyin bulunmadığını, THY ve Telekom’un özelleştirilmesinin söz konusu olduğunu belirtti.

       “Böyle bir ortamda millet birkaç defa kandırıldı. Yine kandırılma safhasında” diyen Çiller, “devalüasyon olmayacak” denilen gün kur ayarlaması yapıldığını söyledi. Çiller, “gelinen noktada bir aldatmaca daha... 17 katrilyonluk kağıt kamu bankalarına verilecek. 17 katrilyonun karşılığı olmadığına göre, Merkez Bankası para basacak. 17 katrilyon liralık para basılırsa ve geri çekilmezse, o zaman yüzde 225 ek enflasyon demektir. Para basmadan yıl sonu enflasyonu ise yüzde 70’dir” diye konuştu.

       “Bir sihirli değneğin” dile getirildiğini kaydeden Çiller, dışarıdan 6.5 milyar dolar gelse bile bunun Türkiye’nin “dişinin kovuğuna yetmeyeceğini” savundu. Çiller, Türkiye’nin yeniden kendine güvenerek üretmesi gerektiğini belirterek, 25-30 milyar dolarlık ihracat potansiyelinin harekete geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

“SPY BİR AN ÖNCE DEĞİŞSİN”

       “Toplumsal bir değişime ihtiyaç var. Bu sistem artık işlemiyor” diyen Çiller, Siyasi Partiler Yasası’nın bir an önce değiştirilmesi ve Meclis’in milletiyle yeniden bütünleştirilmesi gerektiğini bildirdi. Çiller, “Türkiye seçimi kaldırır mı diye sorarsanız, 4-5 ay önce seçim yapılsaydı bu kadar tahribat, bu kadar yüksek faizler olmazdı. Her geçen hafta, ay, bir seçim bedeline eşittir” dedi.

       Çok zor dönemler yaşandığını anlatan Çiller, geleceğe gençlerin el koyacağını sözlerine ekledi. Toplantıya, DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu ve İstanbul Milletvekili Celal Adan’ın yanı sıra Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan da katıldı.

       

Ntv

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, “4-5 ay önce seçim yapılsaydı bu kadar tahribat, bu kadar yüksek faizler olmazdı. Her geçen hafta, ay bir seçim ...