Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Çine işkence suçlaması

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 291
70
Çine işkence suçlaması

Uluslararası Af Örgütü, hazırladığı son raporda, Çin’de tutuklu ve hükümlülere yaygın ve sistematik olarak işkence uygulandığını, Çin hükümetini...
       Çin’de işkence en temel insan hakları sorunu olarak görülüyor. Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre işkenceye bir “yöntem” gözüyle bakıp uygulayan devlet görevlilerinin, ve dolayısıyla işkence kurbanı vatandaşların sayısı gitgide artıyor. Çin hükümeti, işkencenin ülkede büyük bir sorun olduğunu bildiği halde bu sorunu engellemek için yeterince aktif davranmıyor.

       Çin’de tamamen devlet kontrolünde olan medya, son yıllarda biraz olsun özgürlük kazanmış ve devlet görevlileri tarafından temel insan hakları ihlal edilen, işkenceye tabi tutulan kişilerin seslerini duyurmaya başlamıştı. Fakat medyada yer bulan işkence kurbanlarının arasında hiç bir zaman siyasi nedenlerle suçlanan kişiler yer almamıştı.

       Uluslararası Af Örgütü, Çin kanunlarında işkence konusunda yasal boşluklar bulunduğunu, özellikle siyasi muhalefet nedeniyle gözaltına alınan kişilere ifade imzalatmak gibi amaçlarla işkence uygulamanın son derece sık görüldüğünü, işkence yapan görevlilerinse cezalandırılmadığını vurguladı.

       Öte yandan Çin’deki yasaklı Falun Gong ruhani hareketi temsilcileri de, Falun Gong mensuplarının uzun süre işkenceye tabi tutulduklarını, 143 Falun Gong üyesinin öldüğünü öne sürdü. Çin hükümeti ise FalunGong’çuların gözaltında öldüğü iddiasını reddetti.

       Uluslararası Af Örgütü’nün Çin’deki işkenceyle ilgili raporunu, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Pekin ziyaretinden iki önce yayınlamış olması, 2008 Olimpiyatlarının Pekin’de yapılması şansını neredeyse yok ettiği söyleniyor. Pekin, 2000 Olimpiyatları için de aday olmuş, insan hakları sicilinin kötü olmasının da etkisiyle Olimpiyat Komitesi tarafından seçilmemişti.

       

Ntv

Uluslararası Af Örgütü, hazırladığı son raporda, Çin’de tutuklu ve hükümlülere yaygın ve sistematik olarak işkence uygulandığını, Çin hükümetini...