Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Cizrede Hizbullah cephaneliği

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 828
194
Cizrede Hizbullah cephaneliği

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir evde yapılan kazıda, çok sayıda silah ve patlayıcı bulundu. Silahların, terör örgütü Hizbullah’a ait olduğu ...


Bir ihbar üzerine Cizre’nin Yafes Mahalesi Meydanbaşı Sokak’taki bir evde kazı yapan güvenlik güçleri, bir cephaneliğe ulaştı. İlk belirlemelere göre, evde 100 adet kaleşnikof marka tüfek, çok sayıda roketatar, biksi marka tüfekler, anti tank mayınları ve binlerce mermi bulundu.

        Şırnak Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerince, terör örgütü Hizbullah’a yönelik operasyonlar kapsamında, Yasev Mahallesi Meydanbaşı sokakta Suriye sınırına 100 metre uzaklıktaki iki katlı eve dün gece operasyon düzenlendi. Aramada, evin bodrum katında raylı sistemle özel olarak yapılmış gizli bölümde, işkence odaları, cephanelik ve çalışma odaları ortaya çıkarıldı. Cephanelikte, terör örgütüne ait 2 roketatar, 1 lav silahı, 98 uzun namlulu silah, 7 tabanca, 32 adet RPG-7 sevk fişeği, 9 adet RPG-7 roket mermisi, 5 mayın, 71 el bombası, 20 adet 60 milimetrelik havan mermisi, 6 adet 40 milimetrelik bomba atar langer silahı ile 4 tüfek bombası ele geçirildi.

        Olayla ilgili olarak aralarında terör örgütünün sözde Şırnak askeri kanat sorumlusunun da bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı.

       

EN BÜYÜK CEPHANELİK

       Şırnak Valisi Hüseyin Başkaya, Cizre İlçesi’nde ortaya çıkarılan, terör örgütü Hizbullah’ın kullandığı evle ilgili olarak, “Bu cephaneliğin bölgede ele geçirilen en büyük cephanelik olduğunu tahmin ediyorum” dedi.

       Vali Başkaya, Cizre Kaymakamlığı’nda, terör örgütü Hizbullah’ın kullandığı Yasev Mahallesi Meydanbaşı sokaktaki 37 nolu evdeki operasyonla ilgili gazetecilere açıklamada bulundu. Başkaya, evin kime ait olduğunun açıklanmasının şu anda doğru olmayacağını bildirerek, olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

       

“EVE BUBİ TUZAĞI YERLEŞTİRİLMİŞ”

       Operasyonda, çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini bildiren Vali Başkaya, şöyle devam etti: “Operasyonda terör örgütünün silahlı kadrosuna ait lüks ve konforlu bir sığınak ele geçirildi. Elektrikli raylı sistemle evin içindeki sığınağa iniliyor. Güvenlik güçleri, evde olası baskına karşı teröristlerce döşenmiş ve elektrikli fünyeyle donatılmış antitank mayınını imha ettikten sonra sığınağa girebildi.

       Öyle tahmin ediyorum ki bu cephanelik, bölgede ele geçirilen en büyük cephaneliktir. Sığınakta ele geçirilen silahların eyleme yönelik bir hazırlık olduğunu sanıyoruz. Dün gece, başka bir eve yapılan operasyonda da 1 kişi gözaltına alındı. Ancak, bu evde bir şey bulunamadı.”

       Vali Başkaya, gazetecilerin çeşitli sorularını da “Sığınağın, Suriye sınırına yakın olmasının, bu ülkeyle bir bağlantısı olduğunu sanmıyorum. Soruşturmalarda, ceset olduğu söylenmedi. Ancak, bu tür söylentileri ortadan kaldırmak için kazı çalışmaları sürdürülüyor” diye yanıtladı.

       

CESEDE RASTLANMADI

       Şırnak’ın Cizre ilçesinde terör örgütü Hizbullah’a ait evde tamamlanan kazı çalışmalarında herhangi bir cesede rastlanmadı. Şırnak Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, Yasev Mahallesi Meydanbaşı Sokak’ta terör örgütüne ait çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiği evde, gömülü ceset olabileceği şüphesiyle güvenlik güçlerince başlatılan kazı çalışmaları tamamlandı. Yetkililer, Cizre Belediyesi ekiplerinin de katıldığı kazı çalışmalarında ceset bulunmadığını belirterek, çalışmaya son verildiğini bildirdiler.

       

Ntv

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir evde yapılan kazıda, çok sayıda silah ve patlayıcı bulundu. Silahların, terör örgütü Hizbullah’a ait olduğu ...