Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Çocuğunuz Toprak Yiyor Mu?

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 426
66
Çocuğunuz Toprak Yiyor Mu?

Çocuğunuz dışarı çıktığında toprak yiyorsa bunun sebebi kansızlık olabilir. Uzmanlar, kansızlığın bir çok belirtisi olduğunu belirterek, bunlardan en bariz olanının toprak yeme olduğunu belirtti.


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Semih Songür, çocuklarda kansızlığın bir çok sebebinin bulunmasına rağmen en sık görülen nedenin demir eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Songür, kanda bulunan alyuvarların veya alyuvarların içinde bulunan hemoglabin değerinin düşük olmasının kansızlık (anemi) olarak değerlendirildiğini ifade ederek, çocuklarda kansızlığın en önemli sebebinin demir eksikliği olduğunu vurguladı. Demir eksikliğine yol açan nedenlerin ise yeterli ve dengeli beslenememe yüzünden yetersiz demir alımı olduğunu kaydeden Songür, "Hızlı büyüme sebebiyle demir ihtiyacı artar. Eğer yeterli derecede demir içeren gıdalar tüketilmezse kansızlık ortaya çıkar. Kansızlığın bir başka sebebi ise kan kaybı va parazitlerdir." dedi.

Kansızlığın bir çok belirtileri olduğunu dile getiren Songür bunları şöyle sıraladı: "Hafif kansızlıkta hafif solukluk dışında herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak kan analizleri sonucu kansızlık saptanabilir. Kansızlık belirgin ise solukluk, halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık, çabuk yorulma, oturma, emekleme ve yürümekte gecikme, öğrenmede güçlük, davranış bozuklukları, ateşli hastalıklara yatkınlık, huysuzluk belirtileri görübelir. Bunun yanında toprak yeme gibi bariz belirtilerde ortaya çıkabilir."

KANSIZLIĞI ÖNLEME YOLLARI

Songür, kansızlığın önüne geçmek için bebeğin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesinin çok önemli olduğunun altını çizerek, "İlk iki üç aydan sonra doktor kontrolünde ek demir içeren damla verilebilir. Gelişme çağındaki çocuklar ise dengeli beslenmelidir. Demir içerği zengin süt, kırmızı et, yumurta, balık, kuru fasülye, kuru kayısı, incir, ceviz, fındık gibi gıdalar bol bol tüketilmelidir. İnek sütü tüketimi günlük yarım litreyi geçmemelidir. Katkısız portokal suyu, limonata gibi C vitamini içeren besinler de demir emilinimi artırır. Çocuklar zaten bu yaz günlerinde limonata ve meyve sularını severek tüketir. Buna karşın çay ve kahve gibi içecekmerde demir emilinimi azaltır. Bu sebeple çocuklara çay ve kahve verilmemelidir. " uyarısında bulundu.

aktif haberÇocuğunuz dışarı çıktığında toprak yiyorsa bunun sebebi kansızlık olabilir. Uzmanlar, kansızlığın bir çok belirtisi olduğunu belirterek, bunlardan en bariz olanının toprak yeme olduğunu belirtti.