Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Çocuklarımız yeterli süt içmiyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 78
4
Çocuklarımız yeterli süt içmiyor

11 Temmuz—  ABD, Fransa, Almanya gibi ülkelerde kişi başına yılda 400-600 kg. süt tüketilirken, bu oran Türkiye’de 77-112 kg düzeyind...


Yetersiz süt ve süt ürünleri tüketiminin çocuklardaki kemik dokusu gelişimini ve dişlerin oluşumunun tamamlanmasını engellediğini bildiriliyor.

       Türkiye’de çocukların yüzde 8-10’u arasında kalsiyum ve potasyum rahatsızlıkları ile raşitizm denilen kemik rahatsızlıkları görülüyor. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Prof. Dr. Perihan Arslan, sağlıklı nesiller yetiştirmek için yeterli süt ve üt ürünleri tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Arslan, süt içinde yer alan kalsiyum, fosfor, protein, florid, magnezyum, A vitamini gibi öğelerin kemik dokusunun besin unsurları olduğuna dikkat çekti. Arslan, niasin, folik asit, A ve B vitaminlerinin de sinir ve sindirim sisteminin normal çalışmasında, vücut direncinin gelişmesinde önemli rol oynadığını vurguladı. Bu özelliklerine karşın Türkiye’de süt ve süt ürünleri tüketiminin yetersiz olduğunu bildiren Arslan, “ABD, Fransa, Almanya gibi ülkelerde kişi başına yılda 400-600 kg süt tüketilirken ülkemizde 77-112 kg süt tüketilmektedir” dedi.

       

ÖNEMLİ BESLENME SORUNLARI

       Arslan, buna bağlı ortaya çıkan sağlık sorunlarını şöyle sıraladı: “Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin tüketiminin yetersizliği başta büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kemik dokusunun gelişimini ve dişlerin oluşumunun tamamlanmasını engellemektedir. Bir güneş ülkesi olan Türkiye’de gerek D vitamininden yararlanmama gerekse süt ve süt ürünlerinin yetersiz tüketimi sonucunda kalsiyum ve potasyumun yetersizliği ile raşitizm denilen kemik rahatsızlıkları çocuklarımızın (yüzde 8-10 oranında) hala önemli beslenme sorunlarıdır. Diğer taraftan sık ve çoğul gebelikler ve emziklilik, kadının kalsiyuma olan gereksinimini artırmaktadır. Artan gereksinim karşılanmadığında kemik yumuşaması denilen osteomalasia hastalığı görülmektedir. Çocukluktan itibaren iyi gelişmemiş olan kemik dokusu, yaşlılıkta osteoporoz riskini artırmakta ve kemik kırılmalarına neden olmaktadır”

       

       

Ntv

11 Temmuz—  ABD, Fransa, Almanya gibi ülkelerde kişi başına yılda 400-600 kg. süt tüketilirken, bu oran Türkiye’de 77-112 kg düzeyind...