Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Çolakoğlu: Sanayinin yarası ağır

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 349
52
Çolakoğlu: Sanayinin yarası ağır

Ekonomik kriz, toplumun tüm kesimleriyle birlikte sanayicileri de vurdu. TOBB Sanayi Konseyi Başkanı Kemal Çolakoğlu, sanayinin ilk altı ayda durduğun...


Sanayinin ülkede yaşanan ekonomik krizin en önemli faturasını ödeyen kesim olduğunu öne süren Çolakoğlu, “Türk sanayi için geçen 6 ay tamamiyle kayıptır. Sanayinin durma noktasına geldiği, yatırımların sıfırlandığı, üretimin en alt seviyelere indiği, istihdamda ciddi kayıpların olduğu 6 ay geçirdik. Türk sanayi ağır yara aldı” diye konuştu.

       Ekonomide finansal krizin hala devam ettiğini kaydeden Çolakoğlu, bunun yansıması olarak da bankaların sanayi kuruluşlarına baskı yaptığını savunarak, şöyle konuştu: “Bankalar, sanayi kuruluşlarından vadesi devam eden kredilerini kapatmasını istiyor, olağanüstü faizler talep ediyorlar. Zorda kalan sanayicinin tesisleri, bankaların eline geçiyor. Bankaların elinde çok ciddi sayıda sanayi tesisi birikiyor. Bankaların elindeki sanayi tesislerinin yüzde 90’ı ise çalışmaz durumda. Bankaların elinde bir sanayi mezarlığı var. Oysa bu tesisler Türkiye’nin geleceği, bunları atıl duruma düşürmek yerine yenilerini eklemeliyiz.

       

BÜYÜK ŞANS İHRACAT

       Çolakoğlu, iç piyasa taleplerinin çok daraldığını, gelecek aylarda da durgunluğun devam edeceğini tahmin ettiklerini dile getirerek, ülke ekonomisinin en büyük şansının ihracatta yattığını bildirdi. Çolakoğlu, “Durgunlukta enflasyon devam ediyor. Bunun adı stagflasyondur. Süratle tüm mekanizmaların ihracata yönlendirilmesi hayati önem taşıyor” diye konuştu.

       Türk sanayinin siyasi istikrar ve güven ortamı aradığını belirten Çolakoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’de siyasi güven oluşmadıkça belirsizlik ortamı kalkmadıkça reel kesimin en önemli parçası olan sanayinin 2000 yılı sonlarındaki hedeflerine geri dönmesi mümkün değil. Ön koşul siyasi istikrar ve güven ortamıdır. Böyle bir ortam oluşmadığı sürece sanayi kesimi normal şartlara dönemez ve bir süre sonra da açılmayacak şekilde kilitlenebilir.”

       Türk sanayicisinin ve yabancı sermaye temsilcilerinin Türk ekonomisine güven duyduğunu kaydeden Çolakoğlu, “Yabancı sermaye Türkiye’ye yatırım yapıyorsa, mevcut tesislere ortak oluyorsa, ileriye dönük ümitleri var demektir. Bu psikolojik ortamı da pozitif kılıyor” dedi.

Ntv

Ekonomik kriz, toplumun tüm kesimleriyle birlikte sanayicileri de vurdu. TOBB Sanayi Konseyi Başkanı Kemal Çolakoğlu, sanayinin ilk altı ayda durduğun...