Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Çölleşme Konyadan başlayacak

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 901
60
Çölleşme Konyadan başlayacak

Konya’da bulunan Suğla Gölü ile Hotamış Gölü’nün tamamen kuruduğu, Ereğli sazlıklarının ise “alarm” verdiği bildirildi....


TEMA İç Anadolu 2. Bölge Başkanı Namık Ceyhan, Konya’nın Seydişehir ilçesi yakınlarındaki Sığla Gölü’nün, kurulan barajlar nedeniyle kendisini besleyen kaynaklardan yoksun kaldığını söyledi. Konya’nın Çumra ve Karapınar ilçesi arasında yer alan Hotamış Gölü’nün de tamamen kuruduğunu belirten Ceyhan, “Her iki gölün yazgısı aynı. Beslendikleri kaynaklardan yoksun kalan iki göl, kuraklığın da etkisiyle tamamen kurudu” dedi.

       Suğla Gölü ile Hotamış Gölü’nün haritadan silindiğine, başkalarının kurumasından korkulduğuna dikkati çeken Ceyhan, çevre sorunlarının olumsuz etkilerinin hissedilmeye başladığı diğer bir sulak alanın da “Akşehir Gölü” olduğunu vurguladı. Türkiye’nin önde gelen sulak alanları arasında gösterilen Ereğli sazlıklarının da “alarm” verdiğini kaydeden Ceyhan, “Ereğli sazlıkları bitiyor. Çünkü göl alanı giderek daralıyor” uyarısında bulundu.

       

“GÖÇMEN KUŞLAR GELMEZ OLDU”

       Sulak alanların su ekolojisine gereken özenin gösterilmemesi sonucu tek tek elden çıktıklarını ve bunun sonucunda göçmen kuşların gelmez olduklarını belirten Ceyhan, şöyle devam etti:

       “Konya’daki göllerin kurumasında iki önemli faktör etkili oldu. Bunların birincisi göllerin kendilerini besleyen kaynaklardan yoksun kalması, ikincisi erozyondur. Bölgede, yeşil alanların tahrip edilmesi sonucu artık yeterince yağmur yağmıyor. Ormanlık alanlar ilin toplam yüzölçümünün yüzde 13’üne kadar düştü. Bu durumda erozyon ve kuraklık sonucu göllerin kuruması doğal karşılanmalı. Zira Konya’da yağışlara davetiye çıkaracak bir ortam bulunmuyor.”

       “Türkiye’de çölleşme Konya’dan başlayacak” uyarısında bulunan Ceyhan, sorunun, ciddi bir “ağaçlandırma seferberliği” başlatılmadan gündemdeki yerini koruyacağını sözlerine ekledi. DSİ 4. Bölge Müdürlüğü yetkilileri de, Suğla’nın tamamen göl olma işlevini yitirdiğini söylediler. Yetkililer, Türkiye’nin kurak periyoda girmesinin, Suğla ile Hotamış Gölü’nün kurumasında etkili olduğunu kaydettiler.

       

Ntv

Konya’da bulunan Suğla Gölü ile Hotamış Gölü’nün tamamen kuruduğu, Ereğli sazlıklarının ise “alarm” verdiği bildirildi....