Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Danıştay GSM ödemelerinde devrede

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 88
1
Danıştay GSM ödemelerinde devrede

Hazine ile cep telefonu şirketleri arasında sorun yaratan “pay” ödemeleri için Danıştay devreye giriyor....


Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, göreve gelmesinin ardından ilk resmi yazısını Ulaştırma Bakanlığı’na göndererek cep telefonu şirketlerinin “Hazine payı” olarak yapması gereken ödemeleri aksattığını belirtmiş, durumun düzeltilmesi için gerekenin yapılmasını istemişti.

       Bakanlığa bağlı Haberleşme Genel Müdürlüğü, başvuruyu incelemesi sonrası yaptığı değerlendirmede, tartışmalı üç konudan biri olan cepten cebe aramalarda ödenecek pay konusunda GSM şirketlerinin haklı olduğuna karar verdi.

       Böylesi aramalarda, şirketler birbirine ara bağlantı ücreti ödediği için “Hazine payı” uygulamasının mükerrer ödemeye sebep olacağı savunuldu.

       Sabit telefondan cep telefonuna yapılan ödemeler için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini belirleyen Haberleşme Genel Müdürlüğü, bu konudaki hukuki tespitler için Danıştay’a başvurdu. Danıştay’dan gelecek karara göre, şirketlerle Hazine arasında yeni bir düzenlemeye gidilmesi öngörülüyor.

       Bu arada Haberleşme Genel Müdürlüğü, GSM şirketlerinin “Kısa Mesaj Servisi” ve diğer hizmetlerinden de Hazine payı ödemesi gerektiği görüşüne vardı.

Ntv

Hazine ile cep telefonu şirketleri arasında sorun yaratan “pay” ödemeleri için Danıştay devreye giriyor....