Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Dede Korkut ve kadın hakları

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 627
95
Dede Korkut ve kadın hakları

15 Ekim —  Tarihte Oğuzlar’ın destan niteliğindeki hikayelerinin ilk anlatıcısı Dede Korkut, yüzyıllar sonra ilginç bir kişilikle tiy...


Oyunun yönetmeni Hürmüzlü, “Korkut Ata”da Dede Korkut’un 12 hikayesinden 4’ünün konu edildiğini söyledi. Eserin Dede Korkut’a çağdaş bir yorum getirmenin yanı sıra Oğuzlar’ın yaşantısının bilinmeyen yönlerini de gözler önüne serdiğini belirten Hürmüzlü, yapıtta hatun ile hanın tahtta yanyana oturduğunu, kadınların karar alma sürecinde etkili olduğunu, kadın ile erkeğin birlikte savaşıp düşmanla mücadele ettiğini belirtti.

       

GÜREŞTE YENEN ERKEKLE EVLENİYORLAR

       

       Yönetmen Hürmüzlü, bir sahnede Bamsı Beyrek’in evlenme teklif ettiği Banı Çiçek tarafından cirit ve güreşe davet edildiğini, güreşte kendisini yendiği için evlenmeyi kabul ettiğini söyledi. Hikayelerde kimi zaman anlatıcı olan, kimi zaman da bizzat öykülerin içinde yer alan Dede Korkut’un da kadın hakları savunucusu olduğunu anlatan Hürmüzlü, feminist Korkut Ata’yı şöyle anlattı:

       

       “Halkla sohbet ederken önce kadınlardan başlıyor söze. Erkekler, niye böyle yaptığını sorunca da, (kadın yaşamdır, yaşam da kadın, hepinizi bir kadın doğurmadı mı?) diyor. Zaman zaman da erkekleri eleştiriyor. (Bazı erkekler vurdumduymaz oluyor, kadına karşı böyle davranmamanız gerekiyor) öğüdünü veriyor. Kadınların özelliklerini anlatırken de onların cefakar, fedakar ve özverili olduğunu vurguluyor”

       

Ntv

15 Ekim —  Tarihte Oğuzlar’ın destan niteliğindeki hikayelerinin ilk anlatıcısı Dede Korkut, yüzyıllar sonra ilginç bir kişilikle tiy...