Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Del Ponte: Kara para, kirli el avcısı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 606
146
Del Ponte: Kara para, kirli el avcısı

7 Temmuz—  2000 Haziran’ında Atlanta’da bir konferansta gazetecilerin sorularını yanıtlayan eski İsviçre Federal Savcısı Del Po...
SÜRPRİZ TANIKLARA HAZIR OLUN

       Del Ponte’nin devlet başkanları nezdinde ilk soruşturması Slobodan Miloşeviç değil. 1998 yılında sürpriz bir biçimde İsviçre’de başlayan Mabetex soruşturması da onun başsavcılığı döneminin eseriydi. Bir İsviçre bankası adına Rusya’da tahsilatçılık yapan bir göçmenin, Rus makamlarına gönderdiği mektupla başlayan soruşturmanın bir ucu Kremlin’e kadar ulaşıyordu.

       

       Yeltsin Ailesi’nin, özellikle de kızlarından Tatyana’nın Kremlin’in restorasyonunu yapan şirketten yüksek miktarda rüşvet aldığını iddia eden Felipe Turover, İsviçre Savcılığının bir numaralı tanığıydı. Bütün dava ve deliller bunun üzerine kuruldu. Yeni yeni isimler, Behced Pacholi gibi Türk orijinli Arnavut yöneticiler ortaya çıktı.

       İsviçre makamları Haziran 2000 tarihinde artık dava açmaya hazırdı. Ama Moskova’dan beklenen belgeler gelmedi. Üstelik Del Ponte’nin savcıları kendi yolladıkları belgelerin Rusya’da elden ele gezdiğini öğrenince daha fazla bilgi göndermeme kararı aldılar ve işbirliği bozuldu.

       Zaten Rusya Federasyonu Başsavcılığı da bir süre sonra Putin’in talimatıyla dosyaları yavaş yavaş kapatmaya başladı. 8 Aralık 2000 tarihinde Rusya’daki en büyük yolsuzluk skandallarından biri olan Mabetex soruşturması Kremlin’in tozlu arşivlerinin yolunu tuttu.

       

KOŞTUNİTSA’YLA PAZARLIK

       Del Ponte’nin savcılık tarzını anlamak için bir de Ocak 2001’de Vojislav Koştunitza’yla yaptığı görüşmeyi anlamak gerek. Belgrad’a gelen Del Ponte, Miloşeviç’in teslim edilmesine karşılık “AB’nin yardım pakedi” teklifini getirmişti. İddialar o ki, görüşmeler öncesi iyi niyet gösterisi olarak davada adı geçen beş Yugoslav’ın dosyasını kapatmayı önerecekti.

       Ama görüşme öyle sert geçti ki, Del Ponte sadece Miloşeviç’i değil, “Vukovar Üçlüsü” denen üst düzey komutanların da Lahey’e teslim edilmesini istedi. O zaman görüştüğü ana muhalefet lideri Cinciç, “hiç denemeyin, onları alamazsınız” demişti. Sonunda Miloşeviç’i kendisi teslim etti.

       

PARAYI TAKİP ET

       Del Ponte’nin Miloşeviç’e karşı en önemli kozlarından biri kara para trafiği. Miloşeviç’in “Bu mahkemeyi tanımıyorum” iddiasına karşı Belgrad’dan Güney Kıbrıs’a, İsviçre’ye hatta Çin’e uzanan bir kara para trafiği konabilirse, ki Del Ponte’nin bu konularda tanıkları olduğu da biliniyor, Miloşeviç’in konuşturulması kolaylaşacak.

       

SON KOZ: RADKO MLADİÇ

       Atlanta’da konuştuğumuz Del Ponte, Miloşeviç’in ele geçirilmesinin zorluğunu biliyordu ve önceliği Radko Mladiç’e vermişti. Üstelik Fransa’ya o kadar kızıyordu ki “IFOR askerleri onun nerede olduğunu biliyor, ama gidip almıyorlar” diyecek kadar doluydu.

       Şimdi Mladiç daha da önem kazandı. Eğer Mladiç’i yakalaylabilirse onu muhtemelen mafya davalarında olduğu gibi Miloşeviç’le yüzleştirecek ve emirleri kimin verdiği binlerce masum insanın katlinden kimin sorumlu olduğu ortaya çıkacak. Ağustos’daki ikinci duruşmaya kadar Balkanlar’da daha çok hareketlilik olacak.

Ntv

7 Temmuz—  2000 Haziran’ında Atlanta’da bir konferansta gazetecilerin sorularını yanıtlayan eski İsviçre Federal Savcısı Del Po...