Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Deli Dana yağları da etkiledi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 550
85
Deli Dana yağları da etkiledi

Kamuoyunda Deli Dana olarak bilinen BSE hastalığı nedeniyle ithalat yasağı getirilen ülkelerden koyun, keçi, sığır gövde yağı ve bunlara ait iç yağ...


İthalat edilecek malın, koyun, keçi, sığır gövde yağı ve bunlara ait iç yağı ile koyun kuyruk yağı olduğu proforma faturasında, elde edilme tarihleri fiili ithalat sırasında faturasında belirtilecek ve bu yağların en fazla 4 ay önce elde edilmiş olmasına dikkat edilecek. Koyun, keçi, sağır gövde yağı ve bunlara ait iç yağı ile koyun kuyruk yağı yağları sadece Mersin ve İzmir Gümrük Müdürlüğü ile İstanbul’a deniz yolu ile gelen konteynerlerin Haydarpaşa Gümrük Müdürlüğü’nden, karayolu ile gelenlerin ise Gıda İhtisas Gümrük Müdürlüğü’nden ithalatı yapılabilecek.

        İthal edilecek yağların, Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olması gerekecek. Ayrıca ithalat edilecek yağlar, ülkelerin yetkili otoritesi tarafından denetlenmiş ve ihracata yetkili olduğu resmi olarak Türkiye’ye bildirilmiş mezbahalardan getirilebilecek. Gerek görüldüğü takdirde bu mezbahalar Bakanlık uzmanlarınca yerinde görülebilecek. Mezbaha numaraları proforma ve faturasında belirtilecek. İthal edilecek yağlara ait Sağlık sertifikası fiili ithalat esnasında aranacak. Yağlara ait orijin sertifikası resmi otoriteden onaylı olarak fiili ithalat esnasında istenecek. Bu yağlara ait dondurma ve nakletme dereceleri sağlık sertifikasında bulunacak.

        Ayrıca yasaklama bulunmayan ülkelerden getirilen sığır, koyun ve keçi yağlarında et oranı yüzde 1.5’den fazla olamayacak. Bu yağlar en fazla 25 kilogramlık ambalajlar içeresinde ambalajlanmış şekilde getirilebilecek.

       

Ntv

Kamuoyunda Deli Dana olarak bilinen BSE hastalığı nedeniyle ithalat yasağı getirilen ülkelerden koyun, keçi, sığır gövde yağı ve bunlara ait iç yağ...