Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Demir kuş uyuşturucu operasyonu

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 238
19
Demir kuş uyuşturucu operasyonu

İstanbul polisinin gerçekleştirdiği ‘Iron Bird’ (Demir Kuş) adlı uyuşturucu operasyonunda, Afgan kaynaklı olduğu tespit edilen 103.5 kilog...


Yakalanan zanlıların İstanbul’u transit olarak kullanıp Avrupa’ya uyuşturucu maddelerini kaçırmaya çalıştıkları belinlendi. İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir operasyonla ilgili olarak İstanbul’da son 4 ay içerisinde 269 operasyon yapıldığını ve 680 sanığın yakalandığını söyledi. Özdemir, bu operasyonlarda 654 kilogram eroin, 280 kilogram esrar, 912 gram kokain, 6 kilogram afyon sakızı ve 296 bin 616 adet uyuşturucu hap ele geçirildiğini belirtti.

       

‘IRON BIRD’ ADI

       Hasan Özdemir, Türkiye’de helikopterin ilk kez bir uyuşturucu operasyonunda kullanılması nedeniyle de operasyona, “Iron Bird” (Demir Kuş) adını verdiklerini kaydetti.

       Bu arada Narkotik Şube Müdürlüğü yetkilileri, “Iron Bird” adlı operasyonda ele geçirilen uyuşturucunun Türkiye’ye İran üzerinden getirildiğini ve Van’dan sokulduğunu söylediler. Daha sonra İstanbul’a getirilen uyuşturucunun İspanya’ya götürülmek istendiğini anlatan yetkililer, uyuşturucu paketlerinin üzerindeki işaret ve yazılardan Afganistan kaynaklı olduğunun da tespit edildiğini bildirdiler.

       

OPERASYON NASIL YAPILDI

       Narkotik timleri, uyuşturucu kaçakçılarının Bahçelievler’de buluşacağını belirleyerek, Küçükçekmece Altınşehir’deki eve gideceklerini tespit etti. Şebeke üyeleri karadan sivil narkotik timleri tarafından takibe alınırken, havadan da bir helkopter sivil ekiplere destek oldu. Yaklaşık 2.5 saat havada kalan helikopterin yardımıyla, kırsal ve düzensiz yerleşme içerisindeki şebeke üyelerinin girdiği ev belirlenerek, buraya operasyon düzenlendi. Narkotik köpeklerinin de kullanıldığı aramalarda, bir bölümü gizli bölmelere saklanmış 103.5 kilogram eroin ele geçirildi.

Ntv

İstanbul polisinin gerçekleştirdiği ‘Iron Bird’ (Demir Kuş) adlı uyuşturucu operasyonunda, Afgan kaynaklı olduğu tespit edilen 103.5 kilog...