Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Demirelin nakil talebine erteleme

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 165
19
Demirelin nakil talebine erteleme

Adalet Bakanlığı ‘Kasırga Operasyonu’ soruşturması sonunda ‘yetkisizlik’ kararı verilmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsav...


Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün Başsavcılık’a gönderdiği yazıda, “Demirel ve diğer kişiler hakkında dava açılması durumunda, dava açıldıktan sonra mahkemeden talepte bulunulduğunda sevk işlemlerinin yapılacağına” işaret edildiği belirtildi. Yazıda, Kasırga soruşturması kapsamında tutuklu bulunan kişiler hakkında mahkemeden herhangi bir talepte bulunuluncaya kadar, bu kişilerin Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde kalmalarına karar verildiği bildirdi. Kasırga soruşturması kapsamında tutuklananlar, Ramazan Bayramı’nı ve yeni yılı, Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde kutlayacaklar.

       Yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilen Egebank’ın eski sahibi Yahya Murat Demirel, 2 Ekim 2000 tarihinde, cezaevinde evlendiği eşi Ayşenur Demirel (Esenler)ile Ankara 1 No’lu DGM yedek hakimliğince, 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadale Kanunu’nun 1. maddesine muhalefetten tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

       

BIÇAKLAMA DAVASI

       Bu arada Sivas’ta bedelli askerlik görevini yaptığı sırada Murat Demirel’in birliğinde bıçakla yaralanma olayına karıştığı iddiasıyla Yüzbaşı Gökay Karadut’un ifadesi, Erzurum Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin talimatı uyarınca Sivas’ta alınacak. Erzurum DGM’de, “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçundan Serdal Alptekin ile birlikte yargılanan Yüzbaşı Gökay Karadut’un ifadesinin alınması için Erzurum DGM, Sivas Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat yazısı gönderdi.

       Erzurum DGM Cumhuriyet Savcısı Halil İbrahim Yüksel’in hazırlayıp DGM’ye sunduğu iddianamede, Yüzbaşı Gökay Karadut’un, saldırgan Serdal Alptekin ve Berdan Tekstil’in koruma amiri emekli Binbaşı Kemal Güngören ile birlikte askeri kışlaya girdiği anlatılıyor.

       

İDDİANAMEDEN

       Murat Demirel’in bıçaklandığı yerin bu kişilerce daha önceden gezildiği belirtilen iddianamede, şöyle devam edildi:

       “Gökay Karadut, Ercan Ekenler ve emekli Binbaşı ile birlikte 1.5 saat görüştükleri, saldırgan Serdal Alptekin’in ise Orduevi önünde park halinde bulunan 33 plakalı bir araçta oturduğu belirlenmiştir. Yüzbaşı Karadut, Ercan Ekenler ve emekli Binbaşı Kemal Güngören’le birlikte askeri kışlaya giderek Murat Demirel ile görüşmek istemişler, ancak Demirel, bu görüşmeyi kabul etmemiştir.”

       Karadut’un aynı kışlada görevli bir yüzbaşıya Berdan Tekstilin sahibi Ercan Ekenler’in çok zengin birisi olduğunu söylediği bildirilen iddianamede, şöyle denildi:

       “Karadut, yine aynı yüzbaşıya Ekenler’in Egebank’tan 36 milyon dolar kredi çektiği ve bu kredinin 18 milyon dolarının Murat Demirel’in adına çekildiği, ancak Demirel’in parayı ödemediğini belirtmiştir. Parayı ödememesi durumunda da Demirel’e, kışla içerisinden veya dışarıdan birisinin eylem yapacağını söylemiştir.

       

3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

       Serdal Alptekin’in Ekenler şirketinde çalışıp mağdur olduğundan, Yüzbaşı Gökay Karadut’la görüşüp plan yaptıkları, Alptekin’in, Demirel’in yattığı koğuşa yakın olan tel örgüden atlayarak içeri girip Demirel’i bıçakla yaraladığı anlaşılmıştır. Sanıkların Murat Demirel’i yaralamak için biraraya gelerek (Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak) suçunu işlemişlerdir.

       Buna göre, olay yeri krokileri, sanıklara ait ifade tutanakları, ekspertiz raporu, Sivas Askeri Hastanesinin Demirel hakkındaki kati raporu ve tüm dosya kapsamından anlaşıldığından, sanıkların eylemine uyan TCK’nin 313/1 ve 40. maddeleri gereği, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları kamu adına talep ve iddia olunur.”

       Serdal Alptekin, 8 Ağustos’ta, Murat Demirel’e bedelli askerlik yaptığı 5. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda, sabah yoklamasının ardından koğuşuna giderken saldırı düzenlenmiş; Askeri Savcılık tarafından tutuklanmıştı.

       

Ntv

Adalet Bakanlığı ‘Kasırga Operasyonu’ soruşturması sonunda ‘yetkisizlik’ kararı verilmesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsav...