Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Derviş: Aceleye gerek var

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 392
27
Derviş: Aceleye gerek var

Kemal Derviş MHP lideri Bahçeli’yi “Aceleye gerek var” sözleriyle yanıtladı. Türkiye’nin olağanüstü bir durum yaşadığını söyle...
ACELEYE GEREK VAR

       Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Acele yanlışa neden olur” biçimindeki sözlerine yanıt veren Kemal Derviş, olağanüstü bir durum yaşandığını bekleyecek durum olmadığını söyledi. Derviş, “Şu anda olağanüstü bir durum yaşıyoruz. Her geçen gün de hazine faizler nedeniyle olağanüstü paralar ödüyor. Bekleyecek durumumuz yok. 15 yasanın bir an önce yasalaşması gerekiyor” dedi. Dövizin sadece piyasa koşullarında belirleneceğini ve Merkez Bankası’nın dövize müdahalede bulunmayacağını da yineledi. Derviş çok uzak olmayan bir gelecekte Türk parasının Euro’ya bağlanabileceğini de belirtti.

       

‘IMF’YE ‘EVİNE GİT’ DİYEMEYİZ

       Derviş, “Hazırlanan ekonomik programa halk desteği çok önemli. Ancak, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) desteğine de ihtiyacımız olduğunu söylemek zorundayız. IMF’ye, evine git (go home) diyemeyiz” dedi.

        Bakan Derviş, TÜSİAD tarafından düzenlenen yemekte, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’nin “Devlet işleri aceleye gelmez” yolundaki sözleriyle ilgili olarak, “Sayın Bahçeli prensipte haklı olabilir. Fakat bizim kaybedecek vaktimiz yok. Güveni bir an önce sağlamak için programın Türkiye’de kabul edilmesi, dış desteğin sağlanması ve faizlerin düşmesi lazım. Bu nedenle yavaş hareket etme lüksümüz yok. Olağanüstü durum içinde bulunuyoruz. Sayın Bahçeli de almış olduğumuz her önlem konusunda bizimle mutabık” diye konuştu.

        Türkiye’deki krizin, dinamizm eksikliği yüzünden değil, bankacılık sisteminin sabit kur rejimine uyumsuzluğu yüzünden çıktığını belirten Derviş, bir diğer problemin de faizlerin yüksekliği olduğunu söyledi.

        “Faizler bu düzeye çıktığı takdirde finansal olarak yaşamanız mümkün değil” diyen Derviş, aynı durum ABD, Almanya ve İtalya gibi ülkelerde görülse aynı sorunlarla karşılaşılacağını bildirdi. Dış ekonomi desteğinin yeterince çabuk gelmesinin krizden çıkılması konusunda hayati önem taşıdığını vurgulayan Derviş, “Yeterince güçlü bir program uygulamaya koyarsak, gerekli dış desteği sağlayacağımıza eminim. Ancak bunu için ulusal uyum ve birbirimize güven şart. Herkese görev düşüyor, herkes fedakarlık yapmak zorunda” diye konuştu.

        Başbakan Bülent Ecevit’in kendisinde tam destek sağladığına dikkati çeken Derviş, “Başbakan Ecevit’in yaptığı açıklamalar gerçeği tam olarak yansıtıyor, ne eksik ne fazla “ dedi. “Türkiye’nin kaynak sorunu yok, güven sorunu var” diyen Derviş, modern ekonomilerde güvenin, bulunacak çözümün önemli bir parçası olduğuna işaret etti.

       

“TÜRKİYE’NİN BAŞARISIZLIĞA TAHAMMÜLÜ YOK”

        Türkiye’nin yol ayrımında bulunduğuna değinen Derviş, halkta modernleşme arzusu olduğuna işaret etti. “Türkiye, 5 yıl sonra bugünkünden çok daha güçlü bir ülke olacak” diyen Derviş, Türkiye açısından başarısızlık şansının bulunmadığını belirtti. Derviş, “Türkiye’nin başarısızlığa tahammülü yok” dedi. Şu anda bir enflasyon hedefi açıklayamadıklarını kaydeden Derviş, enflasyonu yıl sonunda kontrol altına alabileceklerini umduğunu belirtti. Derviş, “Şimdilik kuru dalgalanmaya bırakıyoruz. Döviz fiyatları piyasa koşulları tarafından belirlenecek” diye konuştu.

       

“15 YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR”

       Derviş, önümüzdeki hafta içinde bir IMF heyetinin Türkiye’ye geleceğini, Dünya Bankası’ndan da bir başka heyetin, önümüzdeki hafta ortasında Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirterek şunları söyledi:

       “Sonra umudumuz, Nisan ayının 10’u ile 15’i arasında bu programı, makro ekonomik dengeleri açıklayabilmek ve IMF ile niyet mektubunda anlaşmaya varabilmekte. Daha sonra iki haftalık süreye ihtiyaç var. Nisan sonunda IMF İcra Kurulu’ndan bu desteği alma umudumuz var. Yoğun yasal düzenlemeler programı var. 15’e yakın kanun veya kanun değişikliği sözkonusu. Bu konuda bütün bakan arkadaşlarımdan destek bekliyorum. Hızla bunu yapmamız gerekiyor. Yasal değişiklikler programın ön şartı olacak.”

       

  TBMM'nin çıkarması gereken 15 yasa
•Ek bütçe

•Bankalar Yasası'nda değişiklik

•Kalan fonların kapatılması

•Banka tasfiyesinin kolaşlaştırılması

•Yeni Merkez Bankası yasası

•Türk Telekom’un % 51’inin blok satışı

•Tütün yasası

•Şeker yasası

•Kamu İhale Yasası'nda değişiklik

•Kamulaştırmalara ilişkin yasal değişiklik

•Borçlanma yasasında değişiklik

•Sivil havacılık yasasında değişiklik

•Petrol ve doğalgaz yasaları

•Görev zararları mevzuatının iptali

•Banka kredileriyle ilgili özel karşılıkların vergiden düşürülmesine ilişkin yasa

       

“10-12 MİLYAR DOLAR YETER”

       Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Derviş, Türkiye’nin ihtiyacı olan dış desteğin, basında yer alan rakamların altında olduğunu söyledi. 35-40 milyar dolarlık bir rakamın Türkiye için yeni bir borç yükü olacağının altını çizen Bakan Derviş, 10-12 milyar dolarlık bir dış desteğin, yeni ekonomik program için yeterli olduğunu ifade etti. Bakan Derviş, 28 Nisan’da IMF’nin İlkbahar Toplantısı’nda, yasal düzenlemeleriyle desteklenmiş programın yeniden masaya yatırılacağını ve dış desteğin netleşeceğini bildirdi.

       

“KURU PİYASA BELİRLEYECEK”

       Derviş, Türk hükümeti olarak şu anda bir kur hedefi olmadığını, kurun piyasada belirleneceğini ancak günlük çok büyük sıçramalar istemediklerini kaydetti. Derviş, “Kur piyasada serbest belirlenecek. Bilinmeyen veya söylenmeyen bir kur hedefimiz yoktur. Piyasa nereye gidecekse kur oraya gider. Ama düzenli çalışması için gerekli tedbirleri alacağız. Başka ülkelerde yararlı sonuçlar vermişti. Rekabetçi kurla girmemiz programın başarısına yardım edecektir. Döviz kazancına yardımcı olacaktır. Bir süre sonra dış satım ve turizme dayalı büyüme süreci de bu çercevede doğacaktır” diye konuştu.

       

IMF: YENİ PROGRAM ÇOK ÖNEMLİ

       Uluslararası Para Fonu (IMF), “Türkiye’nin ikna edici yeni bir ekonomik program hazırlaması gerektiği” konusunda, Türkiye ile IMF tarafları arasında görüş birliği olduğunu bildirdi. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in IMF Başkanı Horst Köhler ile dün yaptığı görüşmeyle ilgili olarak IMF sözcüsü Conny Lotze, şu açıklamayı yaptı:

       “IMF Başkanı Köhler, Devlet Bakanı Kemal Derviş ile yararlı ve yapıcı bir görüşme yaptı. Görüşmede Türkiye’nin ikna edici bir ekonomik program hazırlamasının çok büyük önem taşıdığı konusunda görüş birliğine varıldı. 19 Mart’ta açıklanan çerçeve anlaşması çerçevesinde Türk yetkilileriyle birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

       

NEW YORK TIMES

       Kemal Derviş’in temasları ABD’nin önde gelen gazelerinden New York Times’a da yansıdı.

       Gazete, “Türkiye mali yardım istiyor” başlığı ile verdiği haberde yapılacak yardımın miktarı kadar zamanlamasının da önemli olduğunu belirtti. Gazete, Derviş’in, “3-4 ay içinde Türkiye’ye yardım yapılmazsa kriz derinleşecek” sözlerini ön plana çıkardı. New York Times, yapılacak programın özellikle enflasyonu kontrol altına alma ve pazardaki güveni yeniden sağlamayı amaçladığını kaydetti. Gazete, Kemal Derviş’in verdiği mesajlara dikkat çekti.

       

Ntv

Kemal Derviş MHP lideri Bahçeli’yi “Aceleye gerek var” sözleriyle yanıtladı. Türkiye’nin olağanüstü bir durum yaşadığını söyle...