Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Derviş: IMF ile ilişkileri etkilemez

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 234
58
Derviş: IMF ile ilişkileri etkilemez

6 Temmuz —  Derviş, IMF’ye sunulan niyet mektubunda Tütün Yasası’nın bu yıl Meclis’ten geçirilmesi sözünün verildiğini, y...


ABD’deki temaslarını sürdüren Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick ile yapacağı görüşme öncesinde, gazetecilerin Tütün Yasası’nın veto edilmesi konusundaki sorularını yanıtladı.

       Bakan Derviş, Cumhurbaşkanı Sezer’in vetosunun, IMF ile ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi. IMF’ye verilen niyet mektubunda sadece Tütün Yasası’nın Meclis’ten geçirilmesi sözü verildiğini vurgulayan Devlet Bakanı Derviş, yasanın 2001 yılı içinde yürürlüğe gireceği yönünde Türkiye’nin bir taahhütü bulunulmadığını belirtti. Sezer, Tütün Yasası’nı veto etti Derviş, “Tütün Yasası’nın TBMM’den geçmesi, niyet mektubunun bir parçasıydı, o kadar. Onun ötesinde bir şey yok. Programın etkilenmesi söz konusu değil. Meclis’ten geçmesiydi koşul. Onu da yerine getirdi Türkiye” diye konuştu.

       Derviş, dolayısıyla Tütün Yasası’yla ilgili olarak ekonomik programın IMF kanadında bir sıkıntı olmayacağını söyledi.

       Uluslararası Para Fonu’nun da önümüzdeki saatlerde Tütün Yasası’nın veto edilmesiyle ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

       

IMF İLE YENİDEN GÖRÜŞTÜ

       Devlet Bakanı Kemal Derviş, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick ile görüşmesinin ardından IMF Genel Merkezi’ne gitti. ABD Ticaret Temsilcisi Zoellick ile yaptığı görüşme için “Çok iyi bir görüşme oldu, ticaret önemli bir konu” diyen Derviş, IMF’de hangi yetkililerle görüşeceği sorusuna karşılık, “Oradaki takımla” yanıtını verdi.

       IMF Genel Merkezi’nde teknik düzeydeki yetkililerle kısa süreli bir görüşme yapan görüşen Derviş, binadan ayrılırken herhangi bir açıklama yapmadı.

       Bakan Derviş, Pazar günü Washington’dan Ankara’ya dönmeyi planladığını söylemişti.

       

Ntv

6 Temmuz —  Derviş, IMF’ye sunulan niyet mektubunda Tütün Yasası’nın bu yıl Meclis’ten geçirilmesi sözünün verildiğini, y...