Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Derviş: İyi bir fırsat yakaladık

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 754
41
Derviş: İyi bir fırsat yakaladık

Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun Türkiye’nin programını onaylaması ile ülkenin ekonomiyi düzeltmek için iyi bi...


Ekonomik program dolayısıyla IMF’den bekledikleri kaynağı bulduklarını bildiren Derviş, “ama ne de olsa son şeklini bulması gerekiyordu. Beklenilen miktarı bulduk. Bu tabii çok iyi kullanmamız gereken bir kaynak” dedi.

       IMF’nin hiçbir ülkeye bu ölçüde mali destek sağlamadığının altını çizen Bakan Derviş, bu kaynağın iyi kullanılması ve değerlendirilmesi halinde Türkiye’nin yeniden hızla büyüyebileceğini belirtti. Türkiye’ye önemli bir fırsat yarattığını belirten Derviş, şöyle konuştu:

       “Bunu iyi kullanabilirsek, gerçekten hızla daha iyi günlere gidebiliriz. En önemli olan yeniden büyümeye, iş olanağı açmaya ve insanlarımızın somut hayatlarında iyileşmeye doğru gidebiliriz. Doğrusu hepimiz mutluyuz sanıyorum bu sabah.“

       

MEDYAYA TEŞEKKÜR

        Program çalışmalarının kamuoyuna anlatılmasında medyaya da teşekkür eden Derviş, şunları kaydetti:

       “Bu iki aylık süre içinde basının desteğine teşekkür ederim. Çok önemli bir işleviniz var, çok önemli rol oynuyorsunuz bunda. Kamuoyunun tüm vatandaşlarının hep birlikte bu programı desteklemeleri sayesinde çok önemli adımlar atabileceğiz.”

       Yaz aylarının ortalarından itibaren Türkiye’nin yeniden refaha doğru yol almış olacağını belirten Derviş, “elbirliği ile bunu uygulamamız gerekiyor. Hükümetin de çok büyük başırısıdır bu. Hiçbir ülkeye bu oranda bir kaynak tahsis edilmemiştir” dedi.

       Bu kaynağı çok iyi kullanmak gerektiğini kaydeden Derviş, “ama aynı zamanda bu önemli bir sorumluluk. Bu kaynağı iyi kullanmak, toplumun geleceği için hepimizin, halkımızın, vatandaşımızın mutluluğu için kullanmamız gerek. Hepimiz elbirliğiyle çalışacağız” diye konuştu.

       

G-7 TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞME

       Derviş, iki gün sürecek Paris temaslarında, yeni ekonomik program ve Türkiye’deki ekonomik gelişmeler hakkında OECD üyesi ülkelere bilgi verecek.

       Derviş, IMF, Dünya Bankası ve G-7 ülkeleri dışındaki ülkelerden sağlanacak mali destek için de girişimde bulunacak.

       Derviş’in bu çerçevede uluslararası yatırım kuruluşları ve bankacılık temsilcileriyle biraraya gelmesi bekleniyor. Devlet Bakanı Derviş, cumu günü Türkiye’ye dönecek.

       Öte yandan Devlet Bakanı Kemal Derviş, önceki akşam saatlerinde Başbakan Ecevit, ile yaklaşık yarım saatlik bir görüşme yaptı. Başbakanlık’taki görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

       

       

Ntv

Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun Türkiye’nin programını onaylaması ile ülkenin ekonomiyi düzeltmek için iyi bi...