Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Devrim şehidi Kubilay anıldı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 741
19
Devrim şehidi Kubilay anıldı

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı İbrahim Şahin, Kubilay olayının faillerinin 70 yıl önceki koşullarda bile hemen bulunup yargılanarak cezaların...


Bu katliamın Cumhuriyetin 7. kuruluş yıldönümünden hemen sonra yapıldığına işaret eden Şahin, şöyle devam etti:

       “Genç Cumhuriyet’in görevlendirdiği kişiler bu olayın hemen ardından Menemen’e gelerek bu olaylarda başrolü oynayanlar ve olaya karışanlardan oluşan 28 kişiyi yakaladı ve İstiklal Mahkemesi’ne teslim etti. Mahkeme bu kişileri ölüm cezasına çarptırdı ve 28 kişi idam edildi. Bugün öldürülen devrim şehitlerinin ise cinayetlerin ardından on yıllar geçmesine rağmen failleri bulunamıyor. Tetikçileri gibi onları yönlendiren, emri verenler ortaya çıkarılamıyor. Bugünkü yönetim ile 70 yıl önceki yönetim arasında çok büyük farklar var.”

       

ŞERİATÇI AKIMLAR

       Şeriatçı akımların bugün Türkiye’nin her köşesinde insanları katlederek, betonlara gömdüğünü anlatan Şahin, bu olumsuz gelişmelerde Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkılmamasının, Atatürk’ün kurumlarının özelleştirme adı altında tek tek elden çıkarılmasının etkisi olduğunu öne sürdü. Şahin, “İTO Başkanı (Milli Güvenlik Kurulu eften püften işlerle uğraşacağına ekonomiye el atsın, IMF’den gelecek paralarımızı alalım) diyebiliyor. Onların Atatürk devrim ve ilkeleri umurunda değil. Varsa, yoksa para para...” diye konuştu.

       Bakanların bugüne kadar ADD’yi ziyaret etmediğini, toplantılarına katılmadığını söyleyen Şahin, buna karşın TÜSİAD’ı 6 bakanın birden ziyaret ettiğini, hatta basında yer alan haberlere göre “azarlandıklarını” savundu.

       

“SAYIN KELİMESİ, İŞÇİ, MEMUR VE KÖYLÜYE”

        Şahin, konuşmalarında “sayın” ifadesini artık kullanmadığını kaydederek, “Ben bundan sonra (sayın) kelimesini sadece edebi ile geçinen, 150 milyon liraya çalışıp çoluğuna çocuğuna bakan işçi, memur ve Türk köylüsü için kullanacağım” dedi.

       Şahin, Türkiye’de Atatürk ilke ve inkılaplarına karşı bazı çevrelerin yürüttüğü aykırı tutum ve davranış kampanyalarının sürdüğünü, Türk Milli Eğitimi ile ilgili Atatürkçü düşüncelerin yozlaştırıldığını öne sürdü. Şahin, “Bizim dışımızda dünyanın hiçbir yerinde insanlar kendi dinini, başka bir dilde öğrenmeye zorlanmıyor. Biz dilimizden utanıyor muyuz? Türk dilinde okunan ezan bile Arapçaya çevrildi” diye konuştu. Terörün ekonomiden, etnik ayrımcılığa kadar her türlü konuda kendini gösterdiğini kaydeden Şahin, “Kubilay’ın aziz ruhu huzur içinde değildir. Atatürk ilke ve inkılapları yolunda çok insanlar kaybettik” dedi.

       Atatürk’ün sadece Savcılık mesleğine “Cumhuriyet” adını verdiğini anlatan Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş’ın görevini en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi. Yerine atanan Sabih Kanadoğlu’nun Menemenli olduğunu anımsatan Şahin, Kanadoğlu’na görevinde başarı diledi.

“HUNHARCA ŞEHİT EDİLDİ”

        Ege Üniversitesi İnkılap Tarihi Enstitüsü Prof. Dr. Necmi Ülker ise 70 yıl önce yaşanan Kubilay olayında Menemenlilerin hiçbir suçu olmadığını belirterek, bu olayın İstanbul’daki Nakşibendi şeyhi tarafından yönetilip yönlendirildiğinin belgeleriyle bilindiğini anlattı.

       Ülker, bu olayda Menemen’in özellikle seçildiğini, Kubilay’ın ise müthiş cesareti ile olayları yatıştırmak için çaba gösterdiğini, ancak hunharca şehit edildiğini anlattı. Olayları yöneten ve kışkırtanların halkı da alkışlamaya zorladığını belirten Ülker, bunun Menemen halkının olayı tasvip ettiği anlamına gelmeyeceğini dile getirdi.

       

Ntv

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı İbrahim Şahin, Kubilay olayının faillerinin 70 yıl önceki koşullarda bile hemen bulunup yargılanarak cezaların...