Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Dikkat! Ortak kart harcatıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 697
74
Dikkat! Ortak kart harcatıyor

Ortak kredi kartı sahipleri, kartlarını normal kredi kartlarına oranla 6 kat daha fazla kullanıyor ve %66 daha fazla harcama yapıyor....


MasterCard, artık günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız ve kullandığımız ortak kartlarla ilgili olarak Amerika’da özel bir araştırma yaptı. MasterCard, banka ve işyerinin biraraya gelerek çıkarttıkları ortak kartlarla ilgili araştırmanın ana konusu ortak kartların müşteri sadakatine olan katkısı oldu.

       MasterCard tarafından ABD’de yapılan araştırma ortak kart projelerinde yeralan firma müşterilerinin ortak kart kullanımı özelliklerini ve ortak kartın müşteri bağlılığını nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. Altı farklı sektörde bulunan ortak kart kullanıcılarıyla yapılan araştırmalarda kontrol grubu olarak da kart sahibi olmayanlar kullanıldı.

       Amerika’da yapılan MasterCard ortak kart müşteri bağlılığı araştırması sonuçlarına göre cüzdanlarında ortak kart taşıyanların hane gelirleri %28 daha yüksek ve ayda 266$ daha fazla harcama yapıyorlar. Ortak kart sahipleri yaptıkları alışverişin çoğunu kartta logosu bulunan firmadan yapıyor.

        Türklerin kredi kartı alışkanlıkları

       Normal kredi kartı kullanıcılarının %62’si kartlarını yenilerken, ortak kart sahiplerinin %82’si kartlarını yeniliyor. Ortak kart sahipleri kartlarını 6 kat daha fazla kullanıyor ve aylık harcama tutarları %66 daha fazla.

       Araştırma sonuçları açıkça gösteriyor ki, ortak kartlar, firmadan alınan ürün/hizmetlerde artış sağlıyor. Araştırmaya katılanların %23’ü ortak kartıyla daha fazla alışveriş yapıyor. Ortak kart sahiplerinin %31’i projede yeralan firmayı daha sık tercih ediyor.

       

NEDEN “ORTAK KART”?

       Müşterileri ortak kart almaya yönelten etkenlere bakıldığında ortak kart programında yeralan firma ile uygulanacak ödül yöntemleri ön plana çıkıyor. Kullanıcı sempati duyduğu veya kullanıcısı olduğu firma/markayla arasında “ortak kart” ile köprü kuruyor. Kart sahipi, ortak kart ile firmanın ayrıcalıklı ve özel müşterisi konumuna yükseliyor. Müşteri memnuniyeti artarken, müşteri sadakati de geliştiriliyor. Bu doğrultuda orta kart alırken kullanıcıların %29’u programın ortağı olarak yeralan markadan etkileniyor.

       Bunun yanısıra firma/markanın kart sahibine sunduğu bir ödül yöntemi var. Kart sahibine taksitli satış, indirim, puan veya benzer bir avantaj sağlanıyor. Bu da kart sahibinin ürün/hizmete daha kolay sahip olabilmesine olanak tanıyor. Ödül programları, ortak kart tercihinde %28’lik bir orana sahip.

       Ortak kart sahiplerinin %8’i her zaman alışveriş yaptıkları firmanın böyle bir projeye katılmasıyla doğrudan karta yöneliyorlar. %16’lık bir kesimde ise fiyat avantajları etkili oluyor. Tüm bu sonuçlar gösteriyor ki ortak kart uygulamaları müşteri portföyünün genişlemesinde önemli bir rol oynuyor.

       

TÜRKİYE, AVRUPA’DA İKİNCİ

       İlk kez Amerika’da uygulamaya başlanan ortak kart projeleri MasterCard’ın, bankanın ve firma/markanın biraraya gelmesiyle gerçekleşiyor. Stratejik bir iş ortaklığı olarak tanımlanabilecek işbirilğinde ortak oluşturulan pazarlama stratejisiyle ticari kuruluşun müşteri kitlesine banka ile birlikte özel bir kart sunuluyor. Ortak kart projeleri sunduğu özel hizmetler, taksitlendirme ve promosyonlarla kart kullanıcıları tarafından yoğun ilgi görüyor.

       Avrupa’da ilk kez İngiltere’de uygulanmaya başlanan ortak kartlar birçok Avrupa ülkesinde uygulamaya geçtikten sonra Türkiye’de yaşama geçmesine rağmen “ortak kart” uygulamaları kısa zamanda çok başarılı sonuçlar verdi. 2000 yılında açıklanan rakamlara göre Türkiye’de 1 milyondan fazla ortak kart bulunuyor. Bu rakamla da Türkiye, ortak kart sıralamasında Avrupa’da İngiltere’den sonra ikinci sırada.

       

       

       

Ntv

Ortak kredi kartı sahipleri, kartlarını normal kredi kartlarına oranla 6 kat daha fazla kullanıyor ve %66 daha fazla harcama yapıyor....