Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Diyabet her zaman belirti vermeyebilir

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 954
169
Diyabet her zaman belirti vermeyebilir

Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler tarafından büyüyen salgın hastalık olarak ilan edilen Diyabetin tedavisi ile ilgili araştırmalar sürüyor. Yapılan araştırmalar Türkiyede 6 milyon diyabetli hasta olduğu ve her yıl 250 binden fazla yeni diya


Metabolik Sendrom Derneği Türkiyede ilk kez doğrudan hastalarla görüşülerek “diyabetin demografik profili, teşhis ve tedavi sürecini” araştıran bir çalışma yaptırdı. “Diyabet Hastaları Yanıtlıyor: Türkiyede Diyabet” isimli araştırma hastaların diyabetle ilgili korkularını, bilgi ve bilinç düzeyleriyle ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya koydu.

Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan diyabetle ilgili yapılan çalışmalar Türkiyede 6 milyon diyabetli hasta olduğunu ve her yıl 250 binden fazla yeni diyabet vakasının eklendiğini ortaya koyuyor. Hastaların tedavi ve bakımları için ülke genelinde bir yılda yaklaşık 3 milyar Doların harcandığı diyabet, iyi tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliği, körlük, koroner kalp hastalığı, nöropati gibi ağır sonuçlarla neden olan ve yaşam süresini kısaltan bir hastalık. Birleşmiş Milletler özel oturumunda “dünyadaki tüm ülkelerin birinci derecede mücadele etmesi gereken sağlık sorunu” olarak belirlenen diyabet, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da "tüm dünyayı etkisi altına alan yeni bir salgın hastalık" olarak ilan edildi.


Çağın yeni vebası olarak nitelendirilebilecek olan diyabetle ilgili hastalarının bilinç düzeyini öğrenmek için Metabolik Sendrom Derneği (METSEND)nin, MSD İlaçlarının desteğiyle gerçekleştirdiği “Diyabet Hastaları Yanıtlıyor: Türkiyede Diyabet” anketi çalışması, hastaların kaygıları ve ihtiyaçları ile ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya koydu.


Metabolik Sendrom Derneği tarafından projesi hazırlanan ve Synovate Healthcare tarafından yürütülen “Diyabet Hastaları Yanıtlıyor: Türkiyede Diyabet” araştırmasında Türkiye genelinde 4 bin 945 kişiyle görüşüldü ve bunların arasında 330 diyabet hastasına ulaşıldı. Anket, Türk insanının diyabet hastalığına yaklaşımı ile ilgili birbirinden ilginç gerçekleri ortaya çıkardı.

Anket sonuçlarına göre diyabet hastaları Türkiye yetişkin nüfusunun yarısının diyabetli olduğunu düşünüyor. Ancak gerçek oran yüzde 7. Diyabet hastalarının yüzde 91i hastalığını “şeker hastalığı” olarak adlandırıyor. Teşhisi konmuş hastaların yüzde 68i düzenli tedavi görürken, yaklaşık 3te 1ini oluşturan yüzde 32lik kısmı düzenli ilaç kullanmıyor. Araştırma diyabet hastalarının en çok körlük, diyaliz ve böbrek hastalıkları, obezite, kalp hastalığı ve iyileşmeyen yaralardan korktuklarını gösteriyor.


Toplumda sosyal güvencesi olan diyabet hastalarının yüzde 54ü ekonomik güçleri ne olursa olsun, aynı derecede bakım ve tedaviye ulaşabildiklerini düşünüyorlar. Buna ek olarak, doktorları ve Sağlık Bakanlığını halkın bu hastalık konusunda eğitilmesinde esas sorumlular olarak gördüklerini ifade ediyorlar.

Anket sonuçlarına göre kan şekeri değerleri ölçüldüğünde hastaların 3te 2sinin hedeflenen değerlerde olmadığı görülüyor. Diyabet hastalarının günlük yaşamdaki en önemli sorunlarının üst sıralarında yorgunluk, beslenme kısıtlamaları, ilaç kullanımı ve kilo artışı yer alıyor. Ayrıca anketin sonuçları hastaların bazen hastalıkları nedeniyle çalışamadıkları ve işe gidemedikleri gerçeğini de ortaya koyuyor.

Yeni Hasta Araştırmasının sonuçlarına göre, diyabet hastalarının yüzde 76sı etkili yeni tedavilere 6 ay içinde ulaşmak istiyor. Ayrıca bu tedavilerin uzun dönemde risk taşımayan ve etkili tedaviler olmasını istediklerinin belirtiyorlar.

DİYABET HER ZAMAN BELİRTİ VERMEYEBİLİR

Metabolik Sendrom Derneği Başkanı Prof. Dr. Aytekin Oğuz diyabetin Dünya Sağlık Örgütü tarafından da salgın bir hastalık olarak nitelendirildiğine dikkat çekti. Önümüzdeki yıllarda her 10 erişkinden 1inin diyabete yakalanacağını da söyleyen Prof. Dr. Oğuz “Diyabet her zaman belirti vermeyen bir hastalık. Bu nedenle tüm bireylerin kan şekeri ölçümü yaptırmaları gerekiyor. Dünyada ve Türkiye diyabet salgın şeklinde artıyor.
 
Bu yüzden artık diyabetle ilgili eski yaklaşımları bir yana bırakarak, yeni bir yaklaşımda bulunmak gerekiyor. Biz de bu nedenle Metabolik Sendrom Derneği olarak 2008 yılı için bir değerlendirme çalışması yapmak istedik. Bu çalışmayla Türkiyede diyabetin demografik profili görmenin yanı sıra, toplumdaki diyabet ile ilgili bilinci de ortaya koymuş olduk" dedi.
3 HASTADAN 1İ İLAÇ TEDAVİLERİNİ DÜZENLİ KULLANMIYOR

Her 3 hastadan birinin düzenli ilaç tedavisi olmadığını söyleyen Prof. Dr. Aytekin Oğuz, "Diyabet görülme sıklığının hem dünyada hem de Türkiyede patlama yapması gibi ürkütücü bir gerçek karşımızdayken, diyabetik hastalarımız doktorlarıyla işbirliği yapmaları gerektiğini bilmelidirler. Hastalarımız için daha da kişiselleştirilmiş yaklaşımlara zemin hazırlayacak ve yaşam kalitelerini yükseltecek yeni tedavilerin ve ilaçların ufukta olması iyi haber" dedi.
 
İleri yaşların hastalığı olarak bilinen diyabetin artık herkesin sorunu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Oğuz, “Yıllardır dedelerin ve ninelerin hastalığı olarak kabul edilen diyabet artık gençleri de tehdit ediyor. Artık diyabezite diye bir kavram yerleşiyor. Yani diyabet ile obezite birlikte görülüyor. Diyabetin bu kadar yaygınlaşmasının bir nedeni de obezitenin artması. Diyabet hastalarındaki kilo fazlalığı ve obezite çok yüksek oranda. " diye konuştu.

OrtadoğuDünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler tarafından büyüyen salgın hastalık olarak ilan edilen Diyabetin tedavisi ile ilgili araştırmalar sürüyor. Yapılan araştırmalar Türkiyede 6 milyon diyabetli hasta olduğu ve her yıl 250 binden fazla yeni diya