Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Diyarbekir, toprağa verildi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 954
73
Diyarbekir, toprağa verildi

14 Şubat—  Kemal Diyarbekir için, üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önünde bir tören düzenlendi. Törende konuşan TGC Başkanı ...


Diyarbekir’in, dün Nezih Demirkent’in son yolculuğunda, bir yandan ona insancıl görevini yerine getirirken, bir yandan da gazeteci olarak mesleki görevini yaptığını belirten Güreli, şunları söyledi: “Ama ne yazık ki yaşam, kader, onu bugün hayattan ayrılmaya, sonsuz yolculuğuna çıkmaya davet etti. Kemal kardeşimiz mesleğini seven, muhabirliği sorumlulukla yapan, meslek ilkelerini gözeten bir meslektaşımızdı. Onun muhabirliği sırasında çalışmalarına sizler yakından tanık oldunuz. Daima tarafsızlığını, araştırmacı ve sorgulayıcı gazetecilik ilkesini, çalışmalarında hiç göz ardı etmedi. Genç yaşında aramızdan ayrılışı bizleri üzüntüye boğdu. Onu, bu üzüntülerle mesleğindeki başarılı, doğru çalışmalarla daima anacağız.”       

       İstanbul Valisi Erol Çakır da Diyarbekir’in eşi Ayhan Hayriye Diyarbekir, çocukları Emrah ve Gülşah’a başsağlığı diledi. Kemal Diyarbekir’in cenazesi, buradaki törenin ardından meslektaşları tarafından cenaze namazının kılınacağı Sultanahmet Camii’ne kadar omuzlarda taşındı.

       

GÜRTUNA:”BÜYÜK BİR KAYIP VE EKSİKLİK”

       Camideki cenaze töreninde, basın mensuplarıyla konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Diyarbekir’in ölümüne inanamadığını ifade ederek, “Sabah kalktım, ilk aklıma gelen olay, doğru mu yani... ‘Birisi şaka yaptı’ diye hep içime geliyor. O bakımdan bir şoku yaşadık. İnanılır gibi değil. Çünkü uzun yıllar beraber yaşadık, mesai arkadaşlığı yaptık” diye konuştu.

       Gürtuna, Diyarbekir’in çok dürüst, vakur, onurlu bir insan olduğunu ve mesleğinin haysiyetini her zaman koruduğunu belirtti. Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen de çok iyi bir arkadaşını kaybettiğini ve çok üzgün olduğunu ifade ederek, “Onun ciddiyeti, üretkenliği, tarafsızlığı herkese örnek olacak bir şeydi” dedi. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Diyarbekir’in mesleğe şeref veren insanlardan biri olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Mesleğin öne çıkmayan insanları vardır. Ama biz, onları çok iyi tanırız. 10 yıldır genel yayın yönetmenliğim sırasında ne bize, ne mesleğin sahiplerine en küçük bir toz kondurmadı. Bu tür insanlar gittiğinde aklıma hep duvardaki tuğlalar geliyor. Duvardaki tuğlaları farketmezsiniz ama bir tuğla çektiğinizde bıraktığı boşluk, bazen kendisinden bile büyüktür. O boşlukta, o tuğlanın varlığını daha iyi anlarsınız. Bizim mesleğimizin böyle bir insanıydı. Çok üzüldük. Bu mesleğin gerçek büyükleri onlar.”

       Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel de büyük gazeteci olmak için çok tanınmış olmak gerekmediğini belirterek, “Diyarbekir çok büyük bir gazeteciydi. Onu özleyeceğiz” dedi.

       

ZİNCİRLİKUYU MEZARLIĞI’NDA TOPRAĞA VERİLDİ

       Sultanahmet Camii’ndeki cenaze törenine, TGC Başkanı Nail Güreli, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ziya Sonay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden daire başkan ve birim müdürleri, ilçe belediye başkanları, Hürriyet Gazetesi’nden çalışma arkadaşları, meslektaşları ve dostları katıldılar.

       Törene, dün toprağa verilen Nezih Demirkent’in eşi Işın Demirkent, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ile Doğan Yayın Holding A.Ş’nin sahibi Aydın Doğan da çelenk gönderdi. Törenin ardından Kemal Diyarbekir’in cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

       

Ntv

14 Şubat—  Kemal Diyarbekir için, üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önünde bir tören düzenlendi. Törende konuşan TGC Başkanı ...