Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

DİZİ-6-Blair bu kez seçmeni ikna etmek zorunda

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 736
36
DİZİ-6-Blair bu kez seçmeni ikna etmek zorunda

Bundan önceki seçimde, Muhafazakar Parti iktidarından bir an önce kurtulmak isteyen, kamu hizmetlerinin giderek daha fazla çöküşünü durdurmak isteyen ...
       Blair, seçimin ertesi sabahı 2 Mayıs 1997 günü kolları sıvayacaklarını ve ülkeyi “hızla dönüştüreceklerini” vaadetmişti.

       Bu seçim kampanyasında ise, aynı Blair ve partisi “vaatlerimizin hepsini yerine getiremediğimiz için özür diliyoruz, ama bize biraz daha zaman tanıyın” görünümünde. Yani, 4 yıl öncesine rağmen biraz daha “savunma” ve “ıkınıp sıkınma” modunda görünüyor. Üstelik de “biraz daha zaman”dan kasıtlarının iki dönem, bir başka deyişle “10 yıl” olduğunu, dün açıkladığı seçim manifestosunda açıkça beyan eden Blair, seçmenden biraz fazla cömert davranmasını talep etmekte.

       Bu seçimin en önde gelen gündem maddelerinden birinin Kamu Harcamaları ve tabii bunları yapmaya yetecek vergi gelirleri olacağı anlaşılırken, Blair’in bugün seçmene dönüp de “10 yılcık daha verin, kamu harcamalarını artıracağım, üstelik vergileri fazla artırmadan” demesi kafaları daha da karıştırıyor. Sakin kafa ile yapılan istatistiklere bakıldığında Tony Blair’in son 4 yılında eğitim-sağlık-ulaştırma gibi üç ana sektörde yaptığı kamu harcamalarının Gayrısafi Milli Hasıla (GSMH)’ya oranının yüzde 0,6 olduğu görülmekte. Blair’in “enkaz devraldık” dediği Muhafazakar John Major’ın son 4 yılında ise aynı sektörlere yapılan harcamaların GSMH’ya oranı yüzde 1.3...

       Bu tablo bile, Blair’in ilk 4 yılında eğitim-sağlık-ulaştırma sektörlerinde sürekli olarak milyonlarca sterlinlik ek yatırım vaatleri ve aslında fiilen çok para akıtmasına rağmen, kümülatif anlamda, “enkaz”ı ayağa kaldırmaya yetecek kadar yatırım ve harcama yapamadığını göstermeye yetiyor. Üstelik, genel vergiler itibariyle vergi gelirini artırdığı, başka bir ifade ile halktan daha fazla vergi topladığı halde. Ağzını her açışında , “eğitime şunu harcadık, sağlığa bunu harcadık, ulaştırmaya bunu harcadık..” diyen Blair, bugün seçim kampanyası için gittiği her yerde öğretmenler, doktorlar, hemşireler ve öfkeli tren yolcularının protestosundan korkuyorsa, yukarıdaki tablonun etkisi yadsınamaz.

       Kısacası, Avrupa Birliği ile daha fazla yakınlaşıp, yakınlaşmama, Euro’ya ne zaman girileceği, ya da girilip girilmeyeceği, iş dünyasının İşçi Partisi’ne ne kadar yakınlaşıp ne kadar uzaklaştığı vs. gibi sorunlar seçmenin fazla umurunda değil.

       Seçmen, Blair ve ekibinin ikinci bir dönem seçildiğinde, bu kez somut vaatlerini yerine getirip getirmeyeceği konusunda ikna olmak istiyor. Blair’i sürekli olarak Muhafazakarların ortalama 20 puan önünde gösteren kamuoyu yoklamalarına bakılırsa , seçmen “ikna olmaya hazır”. Bütün sorun, bu “ikna”nın derecesinin ne olacağı. Ama Blair’in ilk dönem karne notlarına gelince :

       Bizim okullarımızda verilen “Takdirname” ya da “teşekkür” bir yana “yıldızlı Pekiyi” bile alamayacağı ortada. Ama en büyük jüri olan halkın oluşturacağı Öğretmenler Kurulu’nun gözü, bundan böyle “kurul kararı” ile de olsa sınıfı geçecek bir Blair’in üzerinde olacak.

       

       Bitti

       

Ntv

Bundan önceki seçimde, Muhafazakar Parti iktidarından bir an önce kurtulmak isteyen, kamu hizmetlerinin giderek daha fazla çöküşünü durdurmak isteyen ...