Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Dolar 2 milyon olsun da rahatlayalım

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 457
68
Dolar 2 milyon olsun da rahatlayalım

6 Temmuz—  Türk Telekom tartışmaları, işin içine IMF’nin girmesiyle birlikte yeni bir boyut kazandı. Ekim ortasında başlayan ve dalga...


Artık neredeyse krizsiz bir haftamız geçmiyor. Öyle ki 1-2 gün kriz çıkmayınca biz gazeteciler “Çok sıkıcı, ne yapsak acaba?” diye yakınmaya başlıyoruz. Ancak başta Enis Öksüz olmak üzere siyasilerimiz, bizi rahatlatacak açıklamaları hemen yapıyorlar. Çok sıkıcı başlayan bir gün birbiri ardı sıra patlayan açıklamalarla “gorgi” biçimde tamamlıyoruz.

       

PİYASALAR ALT ÜST OLUYOR

       Tabii bu açıklamaların altında kalan yalnızca biz gazeteciler olsak iyi. Piyasalar alt üst oluyor, döviz yükseliyor, biraz daha kötüye giden ekonomi bizden birkaç kişiyi daha suyun altına çekiyor.

       Onun için bazen şöyle düşünüyorum: “Bari dolar 2 milyona çıksın da zar zor ayakta duran bankalar ve şirketler kepenkleri indirsin. Kişi başına milli gelir bin dolara mı inecekse insin, çalışanlar yarın işsiz kalacak mıyım korkusundan kurtulsun, zaten bunları yaşayacaksak bir kerede yaşayalım da kurtulalım.”

       

SERDENGEÇTİ’NİN AÇIKLAMALARI

       Bundan sonra bir faydası olacak mı bilmiyorum ama şimdi biraz teknik konulara dönelim. Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, İstanbul’da bir dizi bilgilendirme toplantısı yaptı. Serdengeçti, Perşembe günü bankacılara, Cuma günü ise gazetecilere para programını anlattı ve bundan sonra da bu tür bilgilendirme toplantılarını sürdüreceğini söyledi.

       Serdengeçti’nin özellikle üzerinde durduğu nokta, siyasi istikrarsızlık nedeniyle para programını uygulamakta zorluk çekmeleriydi. Merkez Bankası Başkanı, hububat fiyatlarının belirlendiği tarihten itibaren süregelen siyasi istikrarsızlık nedeniyle kısa vadeli faizi düşüremediklerini söyledi.

        Serdengeçti, bundan sonra enflasyona bağlı olarak kısa vadeli faizlere yön vereceklerini vurguladı, ancak bir noktaya dikkat çekti: Dövizde aşırı dalgalanma olursa Merkez Bankası faiz silahını kullanabilir, ancak bunun için dövizin nereye kadar yükseldiğinden çok, ne kadar hızlı yükseldiği önemli.

        Serdengeçti, iç borcun sürdürülebilirliğinin, güven ortamına bağlı olduğunu söylerken, krizler nedeniyle iç borç stoğunun GSMH’ya oranında yüksek artış yaşandığını, ancak ihale yoluyla satılan borçlanma senetlerinin oranında önceki yıllara göre artış olmadığını belirtti.

        Hazine’nin bu yıl ihale yöntemiyle GSMH’nin yüzde 23’ü kadar iç borçlanma yapacağını söyleyen Serdengeçti, bunun geçen yıllardaki oranla aynı seviyede olduğunu vurguladı. İç borç stoğundaki artışın kamu ve fon bankalarına verilen özel tertip kağıtlardan kaynaklandığını kaydeden Serdengeçti, güven ortamı sağlanması halinde iç borcun sürdürülmesinde sorun yaşanmayacağına dikkat çekti.

       

DÖVİZ SATIŞI SÜRECEK

       Serdengeçti, IMF ve Dünya Bankası’ndan kredi gelmesi halinde, Merkez Bankası’nın bu ay ve Ağustos ayında iç borç ödemesinde kullanılacak toplam 1.3 milyar dolar karşılığı döviz satışı yapacağını vurguladı. Bunun alt sınır olduğunu belirten Serdengeçti, maksimum sınırın ise net uluslararası rezervdeki haziran ayından kalan 500 milyon dolarlık imkanla birlikte 1.8 milyar dolara kadar çıkabileceğini vurguladı. Döviz satış miktarı ek kredi alınması ya da dış borçlanmaya gidilmesi halinde artabilecek ancak serdengeçti eylüle kadar bir dış borçlanma öngörmediklerini söyledi.

        Merkez Bankası Başkan yardımcısı Şükrü Binay da, temel ekonomik göstergelerin döviz kurunda bir iniş beklentisi yaratmak durumunda olduğunu söyledi.

        Binay, Serdengeçti ardından yaptığı açıklamada, bundan sonra piyasaların ekonomik göstergelere ve istikrara bakarak döviz kurunu belirleyeceğini belirtti.

        Binay, istikrarın sağlanması durumunda kur üzerindeki baskının kalkacağını vurguladı.

       Görüldüğü gibi Merkez Bankası da istikrar bekliyor. Bu programın ite kaka, çalkantılarla yürütülmesi de mümkün değil. Bakalım bu soruna kesin bir siyasi çözüm mü gelecek, yoksa biz ızdırap içinde beklemeyi sürdürecek miyiz?

Ntv

6 Temmuz—  Türk Telekom tartışmaları, işin içine IMF’nin girmesiyle birlikte yeni bir boyut kazandı. Ekim ortasında başlayan ve dalga...