Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Dünyanın Çocuk Karnesi zayıf

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 638
81
Dünyanın Çocuk Karnesi zayıf

14 Ekim —  Son 10 yılda 2 milyondan fazla çocuk savaşlarda ölürken, 6 milyonu yaralandı ve sakatlandı, 1 milyonu ise yetim kaldı....


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (BMMYK) göre, dünyada, çoğu 10 yaşın altında 300 bini aşkın çocuk askerlik yapıyor. BMMYK verilerinden derlenen bilgilere göre, dünyada, başka bir ülkede güvenlik arayan ve kendi ülkelerinde yerinden edilmiş yaklaşık 25 milyon çocuk bulunuyor. Son 10 yılda 2 milyondan fazla çocuk savaşlarda ölürken, 6 milyonu yaralandı ve sakatlandı, 1 milyonu ise yetim kaldı.

       Dünyada, halen çoğu 10 yaşın altında 300 bini aşkın çocuk askerlik yapıyor. Askerlik yapan kız çocukların birçoğu, değişik cinsel sömürülere maruz kalıyor. BMMYK’nin himayesinde bulunan 21 milyon kişinin 10 milyonunu, 18 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. İnsani yardım örgütleri tarafından düzenlenen küresel takip programı sayesinde, 1994-2000 yılları arasında 67 binden fazla çocuk, Afrika Büyük Göller Bölgesi’ndeki aileleriyle yeniden birleştirildi.

       Özellikle mülteci kamplarında şiddetini gösteren AIDS, 4 milyona yakın çocuğun yaşamına son verirken, 13 milyonunun yetim kalmasına sebep oldu. Yaklaşık 90 ülkede çocuklar, savaşan orduların ve asilerin yerleştirdiği 60 milyon mayının tehlikesi altında yaşıyor. Bunun yanında, sadece Batı Avrupa’da 100 bin kadar, yakınlarından ayırılmış çocuk bulunuyor.

       Her yıl Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya’da, 20 bin civarında yakınlarından ayrılmış çocuk, sığınma başvurusu yapıyor. Uluslararası toplumun büyüklüğüne rağmen, günümüzde yaşanan krizlerden dolayı BMMYK, çocuklara ilişkin projeleri dahil olmak üzere, programlarını incelemek, bunlardan bazılarından vazgeçmek ya da iptal etmek zorunda kaldı.

       

PEKİ YA ŞİMDİ?

       BMMYK Türkiye Basın Sözcüsü Metin Çorabatır, bu bilgilerin 11 Eylül öncesi dünyadaki durumu yansıttığını ve bundan sonrası için birtakım kaygılar taşıdıklarını dile getirdi. BM raporlarına göre, Afganistan’da, her 4 çocuktan birinin 5 yaşına gelmeden öldüğünü, ortalama ömrün 40 yaş olduğunu ve halkın yüzde 70’inin kötü beslendiğini hatırlatan Çorabatır, “Bu insanlar bir de yollara dökülürse, tüm bu çocuklara dair verdiğimiz rakamların aratacağından korkuyoruz” dedi.

       Afganistan’dan 1.5 milyon kişinin yollara dökülmesinin beklendiğini ve bunların çoğunu çocukların oluşturduğunu ifade eden Çorabatır, “Mülteci olmak herkes için zor, ama kadın ve çocuklar için çok daha zor. Her mülteci krizi, kadın ve çocukları daha büyük etkiler. Birçok Afgan aile, zaten parçalanmış durumda. Çocuklar, tüm bu sıkıntıların yanında, yollarda kaybolup ailelerinden ayrılabiliyorlar” diye konuştu.

       

Ntv

14 Ekim —  Son 10 yılda 2 milyondan fazla çocuk savaşlarda ölürken, 6 milyonu yaralandı ve sakatlandı, 1 milyonu ise yetim kaldı....